Konferencja prasowa inaugurująca ogólnopolski projekt łączący tematykę zbilansowanej diety dla dzieci i młodzieży oraz trudnej sytuacji producentów mięsa wieprzowego, odbyła się we wtorek (15.10) w Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego wraz z Unią Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego przygotowują dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ogólnopolski projekt dotyczący dwóch problemów. Pierwszy z nich to kwestia zbilansowanej diety dla dzieci i młodzieży. Drugi - tragiczna sytuacji, w której od lat znajdują się producenci mięsa wieprzowego, związana z niekończącym się problemem ASF – w województwie podlaskim w praktyce umarła produkcja mięsa wieprzowego.
Projekt jest ogólnopolski, ale rozpoczyna się na Suwalszczyźnie. W związku z tym dziś w Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa podczas której przedstawione zostały szczegóły programu. Z mediami spotkali się Karol Wasilewski, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Województwa Podlaskiego, Wojciech Szczudło, wicestarosta Powiatu Augustowskiego, Agnieszka Zawistowska, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oddział w Białymstoku, Daniel Kruchelski, właściciel restauracji Kuźnia w Suwałkach, członek Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, jeden z ekspertów projektu oraz Beata Muszyńska, dyrektor ZS 4 w Suwałkach, jeden z ekspertów projektu.
- Robimy ten projekt dwuetapowo. Z jednej strony chcemy zmienić nawyki żywieniowe wśród dzieci i pokazać prawidłowy model diety. Z drugiej strony mamy olbrzymi problem związany z ASF w regionie. Nie daje on możliwości rozwoju tutejszej hodowli, a jest to bardzo duża gałąź przemysłu w naszym regionie. Od wielu lat gospodarstwa nie mogą się rozwijać, a w praktyce się zwijają - powiedział na wstępie Karol Wasilewski.
Odnośnie kwestii zbilansowanej diety dla dzieci i młodzieży, zebrani nawiązywali do Pandemii COVID-19, kiedy to wzrosła liczba osób z zaburzeniami odżywiania, które trafiały na oddziały ratunkowe i do szpitali. Problem dotyczy przede wszystkim nastolatków i młodych dorosłych – wynika z badań opublikowanych w „Canadian Medical Association Journal”. Napadowe jedzenie, anoreksja czy bulimia dotykają nawet kilkuletnie dzieci. Droga leczenia jest długa i nie zawsze kończy się sukcesem.
- Odnotowujemy coraz więcej przypadków, gdy rodzice już na etapie wczesno-przedszkolnym decydują się na całkowicie wegańską dietę dla swoich – już nawet 4-letnich dzieci, bez konsultacji z dietetykiem lub nawet lekarzem pierwszego kontaktu. Młodzież z kolei ma skrajne przypadki braku diety. Z jednej strony bulimia i anoreksja, z drugiej potężne problemy z nadwagą. Olbrzymia ilość niesprawdzonych diet, które możemy znaleźć w internecie również prowadzi do zaburzenia równowagi dietetycznej w młodym organizmie - mówił Wasilewski.
Organizatorzy konferencji zapewniali, że wbrew pozorom, drugi z podjętych przez UPEMI i ZPP problem bardzo mocno wiążę się z kwestiami diety. Ich zdaniem pandemia ASF zbiegła się w czasie z „nagonką medialną” na producentów mięsa wieprzowego. W przestrzeni publicznej coraz częściej mówi się o tym, że wieprzowina powinna zostać usunięta z diety. Tymczasem nie ma to nic wspólnego z zasadami zdrowego odżywiania.
W związku z tym UMEPI wraz ZPP przy współpracy z KOWR-em rozpoczyna ogólnopolski projekt edukacyjny, w którym przygotowuje cykl spotkań i debat z dietetykami i ekspertami rynkowymi dla dzieci i ich rodziców w przedszkolach i placówkach przedszkolnych, szkołach średnich oraz Uczelniach wyższych. Na każdym ze spotkań w szkołach średnich oraz uczelniach przewidziana jest dyskusja i możliwość zadawania pytań oraz udzielanie indywidualnych porad dla uczestników.
W Suwałkach w projekcie udział biorą: Państwowa Uczelnia Zawodowa, Zespół Szkół nr 4 oraz dwa przedszkola. Jednym z działań projektu są warsztaty kulinarne dla dzieci. Cykl spotkań dla najmłodszych przygotowuje restauracja Kuźnia.
- My wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie na rynku gastronomicznym, karmiąc dzieci podczas działalności restauracyjnej, czy też podczas różnych obozów i kolonii, zauważyliśmy, że dzieci lubią jeść głównie drób. Nuggetsy, stripsy, łupki-chrupki, wszystko to smażone na głębokim oleju, a do tego frytki z ketchupem. ważne jest, żeby zmieniać te nawyki żywieniowe od najmłodszych lat i w sposób ciekawy wprowadzać wieprzowinę. Mamy spotkania w dwóch przedszkolach. Przebieramy dzieci za kucharzy, wszystko będzie przebiegało w formie integracji i zabawy. Dzieci będą patrzyły, będzie dania przygotowywali razem z nimi. Chcemy, żeby dzieci poznawały smak wieprzowiny w sposób ciekawy. Przykładowo przygotujemy takie meatballs, takie kuleczki pieczone na szaszłykach, będą chipsy pieczone ze schabu, przyprawione, przygotowane w piecu - tłumaczył Daniel Kruchelski.