Interpelację w sprawie podjęcia działań związanych z promowaniem postaw i zachowań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży w Suwałkach złożyła Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki".
Radna zwróciła się w tej kwestii z pismem do prezydenta Suwałk. Jak argumentowała, przyszłość naszej planety, a więc i nasza oraz kolejnych pokoleń, zależy od codziennych działań każdego z nas. Zmiany klimatu pokazują, że powinniśmy popularyzować wprowadzanie w życie ekologicznych zachowań, które wpływają na poprawę stanu środowiska.
- Już od przedszkola dzieci zaczynają edukację w zakresie ekologicznych postaw, uczą się o ekologii, poznają zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, zmian klimatu, oszczędzania energii, wody, surowców, segregowania i wtórnego wykorzystywania odpadów. Warto przypomnieć, iż dla podniesienia rangi tematu, jakim jest edukacja ekologiczna, Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadziło przepis, który zobowiązał nauczycieli, by od 1 września 2020r. na zajęciach z wychowawcą omawiać z uczniami najistotniejsze problemy klimatyczne i ochrony środowiska. Dlatego warto, by także Miasto Suwałki wspomagało inicjatywy dotyczące edukacji ekologicznej w szkołach, aktywizowania uczniów oraz pedagogów do zmieniania na lepsze ich najbliższego otoczenia i wzbudzenia w dzieciach wiary, że każde, nawet najdrobniejsze działanie na rzecz natury, powtarzane odpowiednio często może prowadzić do realnej zmiany na większą skalę. To przyczyni się również do rozwoju świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, która w przyszłości zaprocentuje w codziennych nawykach - czytamy w interpelacji.
W związku z interpelacją Anna Ruszewska skierowała do włodarza szereg pytań:
- Czy wszystkie suwalskie placówki oświatowe realizują programy ekologiczne, a jeśli tak to jakie programy?
- Czy przy realizacji działań ekologicznych szkoły otrzymują wsparcie w zakresie:
- dofinansowania wyjazdów edukacyjnych do ośrodków edukacji ekologicznej, np. do WPN, SPK, itp.,
- dofinansowania udziału w określonych zajęciach, projektach lub innowacyjnym nauczaniu pozalekcyjnym,
- przekształcania terenów zewnętrznych szkół i przedszkoli w obszary zieleni bezpiecznej i przyjaznej dla uczniów z zachowaniem funkcji zwiększania odporności na zmiany klimatu, ochrony przed hałasem, zachowania bioróżnorodności oraz małej retencji wód opadowych wraz z towarzyszącym zadaniem edukacyjnym dla uczniów,
- realizacji działań np, „Suwalska kranówka" we współpracy z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach i wyposażenia placówek oświatowych w źródełka wody pitnej. Dzięki udostępnieniu stacji z wodą pitną, jest możliwe zapewnienie spożywania przez uczniów oraz pracowników szkoły odpowiedniej ilości wody z sieci wodociągowej podczas upałów. Tego typu programy przyczyniają się do kształtowania świadomych postaw proekologicznych m.in. poprzez ograniczenie użycia butelek plastikowych,
- wdrażania programów, zajęć, konkursów, które mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej i edukacji dzieci i młodzieży w zakresie zieleni m.in. zasad gospodarowania, powtórnego wykorzystania odpadów i promowania dobrych praktyk, takich jak: oszczędzanie wody, energii, segregacji odpadów itp.