Nowa siedziba Urzędu Miar w Suwałkach oficjalnie otwarta

Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku Wydział Zamiejscowy w Suwałkach

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku Wydziału Zamiejscowego w Suwałkach odbyło się w poniedziałek (05.09) przy ulicy Pułaskiego 73 w Suwałkach. 

 

Wzorcowanie, legalizacja oraz prawna kontrola metrologiczna przyrządów pomiarowych to w skrócie główne zadania Urzędu Miar. Dziś z udziałem parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwa i pracowników oddziału w Suwałkach i białostockiej centrali, odbyło się oficjalne otwarcie zamiejscowego oddziału w Suwałkach w budynku przy ulicy Pułaskiego 73. I choć otwarcie było dziś, nieoficjalnie urząd czynny jest już od 1. stycznia 2019 roku, a na początku mieścił się w dwóch pokojach sąsiadującego budynku. Teraz wraz z garażami zajmuje 460 metrów kwadratowych powierzchni. Pracuje w nim obecnie czterech inspektorów i pracownik techniczny, którzy odciążają centralę w Białymstoku i oddział w Ełku. Posiadanie oddziału w Suwałkach sprawia, że zamiast podróży do Białegostoku przedsiębiorca może załatwić sprawę na miejscu w przeciągu godziny, dwóch. To korzyść także dla centrali w Białymstoku, która nie wysyła już na kontrolę osób ze stolicy województwa, a zajmują się tym pracownicy z Suwałk. Rocznie urząd przyjmuje około tysiąca wniosków odnośnie legalizacji przyrządów pomiarowych z powiatu suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego. 

- Można u nas zalegalizować przyrządy pomiarowe, legalizujemy różnego typu wagi, wagi samochodowe, sklepowe, analityczne, laboratoryjne. Legalizujemy odmierzacze paliw, gazu, czyli stacje benzynowe. Świadectwo legalizacji potwierdza, że przyrząd pomiarowy mieści się w granicach błędu. To powinien być wyznacznik dla klienta, że dany przyrząd jest dobry. Urząd jest tak naprawdę dla każdego. Gdyby każdy z nas spojrzał ile ma przyrządów pomiarowych w domu jak licznik energii, wodomierz, to zobaczyłby, że taki urząd jest potrzebny - mówił Rafał Kapuściński, pełniący obowiązki naczelnika zamiejscowego oddziału w Suwałkach. 

Mirosław Wnorowski, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku twierdził, że Urząd Miar nie jest zwykłym, typowym urzędem. Dodał też, że oprócz przyjmowania przedsiębiorców i prowadzenia kontroli, reaguję też na wszelkie zgłoszenia od mieszkańców. 

- My nie jesteśmy zwykłem urzędem. Jest to urząd, który zabezpiecza rzetelność pomiarów w Polsce, by kilogram ustanowiony przez wzorzec państwowy, porównywalny z prototypami międzynarodowymi, był odzwierciedlony w sklepie. Każdy z nas na pewno chciałby, żeby miara była rzetelnie odmierzona zarówno w sklepie jak i na stacji paliw. Urząd Miar wchodzi również w zadania z zakresu kontroli rynku, towarów paczkowanych. Oczywiście nie rozrywamy opakowań, tylko na podstawie deklaracji, którą składa producent, dokonujemy rzetelnego odbioru gramatury, czy pojemności danego towaru. Jesteśmy urzędem, który ma obowiązek reagować na wniosek konsumenta i oczywiście reagujemy. Często jest tak, że towary paczkowane znajdujące się w sklepach są kwestionowane. Ponad 90% tych sygnałów nie jest zasadna, natomiast jeździmy na kontrole i na stacje paliw i do jednostek handlowych. Też mamy jako centrala Białystok szereg przyrządów stosowanych ze względu na ochronę zdrowia, ochronę życia, bezpieczeństwo pracowników. To do nas jako do centrali są zgłaszane przyrządy z całego kraju. Dla przykładu przypomnę, że jeszcze 3-4 lata temu taksówkarze z Suwałk musieli robić wyprawy do Białegostoku, żeby zalegalizować taksometr. Każdy z nas wsiadając do taksówki chciałby, żeby ten taksometr go nie oszukiwał. To duża oszczędność czasu. 

Na pamiątkę otwarcia zebrani zasadzili przed budynkiem Dąb, który nazwali Metrolog. Urząd w Suwałkach otwarty jest w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00

1 Komentarzy

Dodaj komentarz