Mieszkańcy Franciszkańskiej nie chcą wycinki klonu

petycja mieszkańców ulicy Franciszkańskiej w sprawie wycinki drzewa

Do Urzędu Miasta w Suwałkach wpłynęła petycja mieszkańców ulicy Franciszkańskiej, którzy nie zgadzają się z planowaną wycinką klonu, rosnącego przy ich ulicy. 

 

Do przebudowy ulic Szpitalnej i  Franciszkańskiej oraz budowy ul. Rodziny Rylskich dojdzie wkrótce w Suwałkach. W związku z inwestycją planowana jest również wycinka lub przesadzenie klonu zwyczajnego z Franciszkańskiej, rosnącego w połowie drogi między Szpitalną a skrzyżowaniem z Daszyńskiego i 11 Listopada. Wzbudziło to protest mieszkańców tych ulic, którzy argumentują, że jest to jedyne drzewo w okolicy i czekali wiele lat, aby w końcu urosło. W związku z tym wystąpili z petycją do prezydenta Suwałk. 

- Jest to dorosłe drzewo o obwodzie 138 cm i jako takie wg badań, daje efekt chłodzący porównywalny do 10 klimatyzatorów. Wycięcie lub przesadzenie tego JEDYNEGO drzewa jeszcze bardziej zaburzy nierównowagę ekologiczną w naszym mieście i przyczyni się do wzrostu w powietrzu szkodliwych związków, pyłów zawieszonych i innych trucizn, które obecnie są pochłaniane przez to drzewo w dużych ilościach. Każde takie drzewo daje cień, zmniejsza stres termiczny w rozpalonych murach miasta latem, zmniejsza uciążliwość wietrznej pogody. Ewentualne nasadzenia zastępcze, np. jedno drzewo czy dwa, w zamian za wycięte jedno duże drzewo, nie zastąpią wyciętych już drzew - argumentują mieszkańcy Franciszkańskiej. 

Petenci dodają, że usuwanie zieleni nie leży w interesie społecznym, zwłaszcza w tak ubogiej w zieleń okolicy. Nie trafia też do nich argumentacja o braku miejsc parkingowych, gdyż jak twierdzą, w miejsce klonu powstanie najwyżej jedno miejsce więcej. W dodatku wycinka to działanie niezgodne z przyjętą przez Miasto Suwałki zasadą zrównoważonego rozwoju miasta. Natomiast jeśli drzewo miałoby znaleźć się w pasie chodnika czy ścieżki rowerowej to usunięcie go byłoby wbrew logice.

- W wielu miastach stosuje się budowę chodnika dla pieszych z okrążeniem drzewa - chcemy właśnie takiego rozwiązania. Pozwoli ono na zachowanie istniejącej wysokopiennej zieleni i realizowanie inwestycji z poszanowaniem potrzebnej nam przyrody oraz zachowania estetyki krajobrazu. Chcemy, aby w obecnym projekcie szerokość ścieżki rowerowej i pieszej pomniejszyć o niewielki pas zieleni, aby klon pozostał w obecnym miejscu - czytamy w piśmie.
 

7 Komentarzy

Danuta

21/06/2022

Zgodnie z sezonowym kalendarzem dla alergików, klon – a w zasadzie nie samo drzewo, a pylenie – będzie sprawiał najwięcej problemów w okresie od kwietnia do maja. W tym czasie atakują również inne drzewa liściaste (brzoza, jesion, olcha).

Mark Twain

22/06/2022

Dodane przez Danuta w odpowiedzi na

"Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż się odezwać i rozwiać wszystkie wątpliwości". 

Mieszkaniec

21/06/2022

Ten klon jest siedliskiem dla kawek i przejście pod nim jest wielką niewiadomą. Poza tym jedne drzewo w tej okolicy to nie jest bo rosną jeszcze w parku na Daszyńskiego. A ul. Franciszkańska jest bardzo wąska i niebezpieczna. Więc lepiej dbać o bezpieczeństwo dorosłych i dzieci które idą tamtędy do szkoły czy martwić się jednym drzewem. Nikomu się nie dogodzi tylko czekać aż jakaś tragedia się stanie wtedy i myślenie będzie inne.

 

 

 

 

W Suwałkach jest polityka masowej wycinki drzew. Inny artykuł: "To suwalski Ratusz zdecyduje, czy drzewa przy ul. Klonowej zostaną wycięte".

Po protestach drzewa jeszcze pół roku stały. Wybudowano boisko przy Klonowej 41 i 43 po pół roku, gdy ludzie zapomnieli o całej sprawie - wszystkie drzewa, które były zaplanowane do wycinki zostały wycięte, bez względu na to w jakim były stanie nawet to 10m oddalone od boiska 30letnie zostało wycięte.

Obecnie jest budowane ogromne boisko między Klonową 51 a Pileckiego. Duży zielony teren został zlikwidowany. Nadmieniam, że ul. Klonowa to stara część Osiedla, a tutaj miasto już wybudowało: 1. Orlika przed szkołą, 2. Boisko przy Domu Złotego Wieku, 3. Trwa budowa ogromnego boiska, między Młynarskiego a Pileckiego 4. Jest Big Park 5. W planach jest boisko przy kościele na Chopina. Gdzie Urząd Miasta znajdzie tylu sprawnych emerytów. Proszę sprawdzić ile osób korzysta z tych obiektów sportowych a póżniej myśleć o kolejnej wycince drzew i betonowaniu terenów zielonych.

Uliczne hadzime

22/06/2022

Pewnie, wytnijcie wszystko w okolicy i się dziwcie że susza! Precz z betonem w suwalskim ratuszu!

Dodaj komentarz