Interaktywne przejście dla pieszych ma pojawić się na ulicy Emilii Plater

Interaktywne przejście dla pieszych ma pojawić się na ulicy Emilii Plater

Władze miasta w ramach testu zamierzają wprowadzić elementy aktywnych przejść dla pieszych na ulicy Emilii Plater w Suwałkach.

 

Interwencję w sprawie poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych podjął radny Kamil Lauryn z klubu "Łączą nas Suwałki". Jak twierdzi, w Suwałkach jest wiele skrzyżowań dróg rowerowych i jezdni, gdzie według prawa o ruchu drogowym rowerzysta przekraczając przejście po wyznaczonym pasie nie jest zobowiązany do zejścia z roweru. Sytuacja ta stanowi duże zagrożenie wypadku, ponieważ w przypadku niedoświetlonego przejścia piesi jaki rowerzyści zauważani są praktycznie w ostatniej chwili. W internecie opublikował film w którym porównuje sytuację na drogach w Suwałkach i Augustowie.

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk poinformował, że koszt wykonania typowego przejścia aktywnego w obrębie jednego przejścia dla pieszych wynosi około 80.000-120.000 zł w zależności od wybranych rozwiązań technicznych.  Wyższe są również koszty eksploatacji tego typu przejść od standardowego oświetlenia o około 5 tysięcy złotych rocznie. Ma na to wpływ stopień skomplikowania rozwiązania oraz większa liczba punktów świetlnych do konserwacji. 

 

Włodarz poinformował również, że bezpieczeństwo przejść dla pieszych mają zwiększyć rozstrzygnięte niedawno przetargi w następujących lokalizacjach: skrzyżowanie ul. M. Reja z ul. Ks. St. Szczęsnowicza, skrzyżowanie ul. Gen. Z. Podhorskiego z ul. papieża Jana Pawła II oraz skrzyżowanie ul. T. Noniewicza z ul. Muzyczną. Na tych skrzyżowaniach zastosowane zostanie m.in. dedykowane oświetlenie przejść dla pieszych, które ma znacząco poprawić widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego.

- Ponadto obecnie przygotowywane są kolejne wnioski o dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zadań mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych tj.: wzdłuż ul. T. Noniewicza, ul. E. Plater oraz skrzyżowania ul. Utrata z ul. Pogodną i ul. Łąkową. Nadmieniam również, że na ul. Emilii Plater, w ramach testu, planowane jest wprowadzenie elementów aktywnych przejść dla pieszych - przekazał w odpowiedz włodarz. 

2 Komentarzy

Miasto nie radzi sobie z sygnalizacją świetlną na ulicach, a chce wprowadzić aktywne przejścia czyli oświetlenie wzdłuż chodników. Proszę najpierw sprawdziś przyciski dla pieszych np. oświetlenie naprzeciw Plazy, ul. do US Skarbowego. Niby małe skrzyżowanie, mało samochodów. Ostatnio przycisk był wyrwany i chyba tak było lepiej. Proszę spróbować wcisnąć 1 z 4-ech przecisków, czy uda się za pierwszym razem. Niektórzy mają szczęście jak uda się za trzecim i prawie że z pięści - ono tak już funkcjonuje od paru lat.

Adrian

09/11/2021

Naciska się i nic się wtedy nie dzieje.

Nie wiadomo czy zepsuty jest przycisk czy tylko diódka nie świeci.
Ludzie przechodzą na czerwonym, bo nie wiedzą czy światło kiedykolwiek się zmieni.

Innym problemem jest bardzo dług czas oczekiwania na zmianę świateł.
Preferencje dla samochodów są posunięte do absurdu i piesi tego nie akceptują.
Takie przejścia są duż niebezpieczniejsze niż te bez świateł.

Dodaj komentarz