Drogowcy przygotowują się do zimy

Zima Suwałki Zarząd Dróg i Zieleni

W połowie października Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach rozpoczął przegląd sprzętu zimowego, który zostanie wykorzystany do prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg, ulic, chodników, ścieżek rowerowych i parkingów.

 

Zarząd Dróg i Zieleni pełni obowiązek wykonawczy i nadzorczy nad wszelkimi pracami związanymi z zimowym utrzymaniem ciągów komunikacyjnych w granicach administracyjnych Miasta Suwałk. Do tych prac należy odśnieżanie, zapobieganie i likwidacja śliskości zimowej oraz wywóz śniegu z miejsc jego nadmiernego nagromadzenia. W celu uszeregowania wykonywania zadań zimowych drogom, ulicom i chodnikom zastały przypisane standardy zimowego utrzymania. Standard określa czas w jakim skutki danego zjawiska atmosferycznego powinny być usunięte (zlikwidowane). Waha się on od 3 do 24 godzin.

 

Obecnie trwa przegląd techniczny dwóch samochodów ciężarowych przystosowanych do zimowego utrzymania dróg. W trakcie prac sprawdzany jest stan techniczny samochodów oraz wymieniane są części eksploatacyjne pojazdów. Wspomniane ciężarówki posiadają zamontowane pługi i posypywarki. Wraz z końcem października zostaną przygotowane trzy pojazdy do zimowego utrzymania dróg i ulic. W listopadzie będą trwały dalsze prace związane z przeglądem technicznym kolejnych pojazdów oraz ciągników do odśnieżania chodników.

 

Zarząd Dróg i Zieleni dysponuje następującym sprzętem do odśnieżania oraz zapobiegania i likwidacji śliskości: samochody specjalne z pługiem i posypywarką (5 szt.),  samochód ciężarowy z wywrotką i z pługiem (1 szt.), koparko-ładowarki (2 szt.), ciągniki rolnicze z pługiem i siewnikiem (8 szt.). Ponadto wykorzystywany jest sprzęt do przewozu brygad odśnieżających ręcznie.

 

W okresie zimowym, czyli od początku listopada do końca marca, w Dziale Oczyszczania i Napraw pełniony jest całodobowy dyżur związany z „Akcją Zima”. Aby utrzymać ciągłość dyżurów w okresie zimowym kierowcy, którzy zajmują się utrzymaniem dróg, ulic i parkingów podzieleni są po 2 osoby na trzy zmiany. Pełniący dyżury odbierają zgłoszenia z terenu miasta dotyczące zimowego utrzymania dróg pod następującym numerem telefonu: 517 424 600.

 

Foto: ZDiZ Suwałki

3 Komentarzy

Nie wstyd miastu się chwalić takimi zabytkami . Jak sukces to miasto jak się nie uda to Zdiz. Ponoć to firma miejska ale na sprzęt to miasto dać nie bardzo chce? 

Akil'zon

29/10/2020

Co roku to samo, 

Czym tu się chwalić. Po co ta redakcja marnuje paliwo żeby nowe zdjęcia tam robić. Wklejcie te same co rok wcześniej, bo nic tam się nie zmienia, co roku te same złomowisko jest na jesień obstukiwane z resztek soli z poprzedniego roku. Z 8 sprawne są 4. Z tych 4 może jedna ma działająca posypywarke. 

Jelcz i trzydziestki postrach suwalskiego śniegu. Nadzieja w tych biednych ludziach co ręcznie odśnieżają i prywaciarzu. 

Dodaj komentarz