"Pomagaj nie raz, a cały czas!" Rozmowa z Anną Ruszewską

Prezes Podlaskiej Sieci Wolontariatu i kierownik Suwalskiego Biura Wolontariatu

 

Rozmowa z: Anną Ruszewską - Prezes Podlaskiej Sieci Wolontariatu i kierownik Suwalskiego Biura Wolontariatu przy Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT z Suwałk.

 

Pomagaj nie raz, a cały czas!

 

Czy to hasło to idea przewodnia wolontariatu?

To hasło, które ma uświadamiać, że pomagać warto systematycznie, nie tylko od święta. Jest to zachęta do czynienia dobra i bycia dobrym człowiekiem w dniu codziennym. Wokół nas wciąż jest wiele osób samotnych, chorych, starszych, czy bezdomnych, które czekają na pomoc, potrzebują uwagi, małego gestu. I każdy z nas może go ofiarować. Warto włączyć się do pomagania i zostać wolontariuszem Korpusu Solidarności - wolontariatu systematycznego, stąd to hasło.

 

Co kryje się pod nazwą Korpus Solidarności?

Korpus Solidarności to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą. To także rządowy program wolontariatu systematycznego, który ma na celu podniesienie rangi działań wolontariackich, wzbudzenie zainteresowania wolontariatem oraz zachęcenie do zaangażowania społecznego. W ramach tego programu stowarzyszenie PRYZMAT oferowało na terenie całego województwa podlaskiego bezpłatny pakiet wsparcia dla wolontariuszy, koordynatorów i organizatorów wolontariatu. W ramach którego było doradztwo, spotkania, szkolenia, warsztaty, debaty, konkursy, minigranty i bony edukacyjne dla wolontariuszy. Koordynatorom dedykowane były staże, które rozwijały i wzmacniały kompetencje w zakresie organizowania i koordynowania wolontariatem. Działania skierowane były do osób, które mają wiedzę teoretyczną, ale potrzebują również praktycznego wsparcia, inspiracji, zweryfikowania wiedzy i dostosowania jej do potrzeb swojej organizacji.

 

Jakie działania zainicjowali wolontariusze?

Ochotnicy zrealizowali akcje społeczne na terenie całego województwa podlaskiego. Były to m.in. kampanie #WolontariatPamięci, #CzysteRzeki, #PodlaskiePomaga. W ramach minigrantów odbyło się wiele ciekawych inicjatyw skierowanych do społeczności lokalnych. Łącznie na ich realizację przeznaczyliśmy kwotę 8000 zł. Każda inicjatywa zakończyła się sukcesem. Wśród organizatorów byli także i ci, którzy dopiero rozpoczęli satysfakcjonującą przygodę z wolontariatem. Młodzież z Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach zorganizowała charytatywny bieg, z którego zebrane środki zasiliły konto chorej Laury w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Suwalscy seniorzy - wolontariusze również nie próżnowali. Zagospodarowali teren zielenią, a inna grupa zorganizowała zajęcia z gimnastyki ogólnorozwojowej dla chętnych seniorów. W Dąbrowie Białostockiej wolontariusze obsadzili kwiatami i bylinami dotychczas niezagospodarowany plac w centrum miasta. Z kolei w Domu Pomocy Społecznej w Mocieszach odbyły się spotkania tematyczne i koncert. Wolontariusze samodzielnie opracowali repertuar i zaprezentowali go podopiecznym. W Białymstoku wolontariusze przez 3 miesiące zapraszali na wieczory gier planszowych, połączone z charytatywną zbiórką na rzecz potrzebującej fundacji.

 

Bony edukacyjne – co dały wolontariuszom?

Inicjatywy społeczne podejmowane przez wolontariuszy mają wielką moc, ale wymagają też dużego wysiłku organizacyjnego. Dlatego bardzo ważny jest rozwój społeczników. Łącznie na wzmocnienie kompetencji wolontariuszy przeznaczyliśmy kwotę 7000 zł. W ramach tych środków wolontariusze uczyli się języka obcego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, kończyli kurs hipoterapii, mediacji ogólnej lub uczestniczyli w międzynarodowych szkoleniach sportowych. Wszystko po to, aby z jeszcze większym profesjonalizmem realizować działania i pomagać innym.

 

Czym jest pomaganie i dlaczego jest takie ważne?

To co dobre powinniśmy powtarzać! Angażowanie się oznacza sprawczość. Wówczas realnie wpływamy na otaczający świat, na pozytywne zmiany wokół nas. Pomagając budujemy społeczność opartą o relacje i zrozumienie. A z tym wiąże się samorozwój, nabywanie konkretnych umiejętności, realizowanie pasji i spełnianie marzeń. To wszystko ma wpływ na satysfakcję z życia. Dla niektórych osób jest to sposób na odprężenie po pracy czy bycie z drugim człowiekiem. Inni szukają znajomości i ludzi o podobnych wartościach. Jest bardzo wiele korzyści niematerialnych związanych z pomaganiem. Wolontariusze zyskują umiejętność współpracy, komunikacji, wystąpień publicznych czy radzenia sobie ze stresem, uczą się odpowiedzialności. Dlatego tak ważne jest krzewienie idei wolontariatu wśród dzieci i młodzieży.

 

Czy wolontariat to zajęcie dla każdego?

Wolontariat łączy bardzo różnych ludzi, których dzieli wiek, zainteresowania, miejsce zamieszkania, ale za to łączy jedno - chęć pomagania. Wolontariat jest idealny dla wszystkich, którzy chcą pomagać.

 

Koniec roku to czas podsumowań, jak można ocenić lokalny wolontariat?

W ostatnim okresie mogliśmy przekonać się, że mieszkańcy potrafią pomagać, co pokazało doświadczenie pandemii, a potem wojna na Ukrainie. Lokalne społeczności oddolnie organizowały pomoc, mieszkańcy wykazywali się sercem, zaangażowaniem i odwagą w niesieniu pomocy. Można było przekonać się, że coraz więcej osób angażuje się w życie społeczne, działając nie tylko poprzez organizacje pozarządowe. Warto o tym pamiętać, że wolontariusze mogą działać na wiele różnych sposobów.

 

Jak najłatwiej zacząć przygodę z wolontariatem?

Warto pomyśleć, co jest dla mnie ważne, co chciałbym robić, czy jest coś, co chciałbym zmienić. Zachęcamy do kontaktu z naszą organizacją czyli Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w Suwałkach, ul. Noniewicza 91, tel. 87 565 02 58, e-mail: wolontariat@pryzmat.org.pl, www.pryzmat.org.pl, w której ja jestem osobą odpowiedzialną za wolontariat. To stowarzyszenie, które wspiera zarówno wolontariuszy, jak i inne organizacje poszukujące ich na terenie województwa podlaskiego. Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych działaniami wolontarystycznymi. Dotyczy to zarówno tych, którzy chcą zostać wolontariuszami, jak również organizatorów, koordynatorów wolontariatu i całe otoczenie wspierające tę szlachetną ideę.

 

Artykuł sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018 – 2030.

 

Dodaj komentarz