Mieszkanie w Suwałkach? Wybierz "Dzielnicę Przyszłości"

Mieszkanie w Suwałkach? Wybierz "Dzielnicę Przyszłości"

Kamil Rutkowski

Prezes Zarządu dwupokoleniowej, rodzinnej spółki Rutkowski Development, specjalizującej się w realizacji nowoczesnych projektów mieszkaniowych, apartamentowych i komercyjnych. Rutkowski Development aktywnie buduje nieruchomości w całej Polsce, między innymi w regionie mazowieckim, pomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Dynamiczny rozwój i dążenie do zapewnienia kompleksowego wsparcia powstających projektów przyczyniły się do utworzenia kolejnych spółek, skupionych wokół marki Rutkowski - RD Capital (obiekty komercyjne i zarządzenie nieruchomościami), Rutkowski Hydraulika (infrastruktura sanitarna) oraz Sobola Biel (Dzielnica Przyszłości w Suwałkach). Otrzymanie licznych nagród i wyróżnień (m. in. Gazela Biznesu, Diament Forbesa czy Budowlana Firma Roku) są gwarancją jakości budowanych przez Rutkowski Development osiedli, a także bezpieczeństwa zakupu.

 

Początki działalności. Kiedy i gdzie powstała firma, jak się rozwijała, jak wyglądały pierwsze lata w porównaniu z dniem dzisiejszym. 

Spółkę Rutkowski Development zarejestrowaliśmy w 2009 i w zeszłym roku obchodzilismy jej okrągły jubileusz - z czego jesteśmy bardzo dumni. Natomiast początki działalności firmy sięgają znacznie dalej. Antoni Rutkowski - współzałożyciel Rutkowski Development, a prywatnie mój tato - związany jest z branżą budowlaną już od prawie 40 lat. W ciągu tego czasu zdobyliśmy szerokie doświadczenie i know-how, a także szczegółowo poznaliśmy rynek nieruchomości w Polsce oraz potrzeby klientów. Kreując produkt od początku do końca i wykonując go kompleksowo, mamy okazję na bieżąco wysuwać wnioski oraz wdrażać zmiany, tak by stale ulepszać ich jakość.

 

Początek działalności na suwalskim rynku. Pierwsze inwestycje i zainteresowanie ze strony mieszkańców. 

Wybudowaliśmy dotychczas prawie 30 inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych w całej Polsce. Na lokalizacje naszych inwestycji zawsze wybieramy atrakcyjne tereny - z potencjałem lub zlokalizowane w sąsiedztwie zbiorników wodnych. Nie mogło być inaczej w przypadku naszego pierwszego, wybudowanego na terenie Suwałk osiedla. Olimpijskie Ogrody zlokalizowane są pomiędzy ulicą Wojska Polskiego i Sportową. Kompleks mieszkaniowy tworzy 9 budynków z liczbą blisko 600 mieszkań. Przy tym projekcie zaproponowaliśmy mieszkańcom niską zabudowę, dzięki czemu osiedle, pomimo zajmowanej powierzchni, ma kameralny charakter. Niewątpliwą zaletą Olimpijskich Ogrodów jest bliskość do centrum, sąsiedztwo rozwiniętej infrastruktury oraz mnogość terenów rekreacyjnych i zieleni. 

 

Sobola Biel - stan obecny i najbliższe plany. Skąd nazwa dzielnica przyszłości?

Sobola Biel, zlokalizowana pomiędzy ul. Sportową i Utrata, to miejsce z niezwykle ciekawą historią - stąd nasze zainteresowanie tym terenem. Miejscowa legenda mówi o tym, że na terenie Soboli Biel dawni mieszkańcy Suwałk wybielali ręcznie tkane, lniane płótna, rozkładając je na wzgórzach. Pod wpływem słońca tkaniny jaśniały. Z kolei współcześni suwalczanie pamietają to miejsce jako „sobolą górkę” - miejsce zabaw, spotkań i zimowych szaleństw. Zdecydowaliśmy się włożyć dużo pracy, zaangażowania i serca by na nowo „obudzić” ten teren do życia. Sobola Biel to wyjątkowy projekt mieszkaniowy, oferujący znacznie więcej niż konkurencja. Zaplanowaliśmy bowiem specjalnie dla mieszkańców strefę relaksu i sportu o powierzchni aż 2 ha, a w niej: boisko wielofunkcyjne, prywatny park, zaaranżowana przez architekta zieleń oraz alejki z ławeczkami. Istotna jest dla nas także wygoda życia w Dzielnicy Przyszłości, stąd zaangażowaliśmy się w rozbudowę komunikacji miejskiej oraz drogowej wokół osiedla. Na terenie Soboli Biel zaplanowaliśmy ponadto liczne lokale handlowo-usługowe, by mieszkańcy mieli wszystko pod ręką. Dzielnica Przyszłości to kompletny, dopracowany w szczególe nowoczesny projekt mieszkaniowy, który został także doceniony przez Certyfikację Krajową, otrzymując tytuł „Inwestycja Roku 2019”. Mieszkańcy z pierwszego etapu odbierają już klucze i zamieszkują swoje mieszkania. Za chwilę do sprzedaży trafi trzeci etap inwestycji. 

 

Czym wyróżnia się Rutkowski Development na tle konkurencji?

Wszelkie działania, które wykonujemy, sygnujemy własnym nazwiskiem - dlatego, że bierzemy pełną odpowiedzialność za to, co robimy. Bardzo zależy nam na budowaniu zaufania i trwałej relacji z klientem, stąd dokładamy wszelkich starań by ulepszać zarówno produkt, jak i obsługę. Kreujemy własną jakość, którą doskonalimy na co dzień. Zatrudniamy doświadczonych architektów, od lat zajmujących się projektowaniem osiedli, którzy znają potrzeby przyszłych mieszkańców. Ponadto nasze osiedla wyróżnia nowoczesne, niestarzejące się wzornictwo i selektywnie dobrane materiały wykończeniowe. Chcemy by na naszych osiedlach dobrze się żyło, zakładało rodzinę i wychowywało dzieci.

 

Rynek mieszkaniowy w Suwałkach i innych miastach, czy są widoczne różnice na przykład w cenach, podejściu klientów.

Nieruchomości budujemy w całej Polsce, co dajemy nam szeroki ogląd na rynek nieruchomości. Doświadczenie gromadzimy latami. Każdy region rożni się między sobą ceną za m2, jednak niezależnie od tego panuje tendencja wzrostu cen zakupu nieruchomości. Niezmiennie od wielu lat, najistotniejsze dla klientów przy zakupie nieruchomości jest lokalizacja inwestycji, standard wykończenia oraz cena. 

 

Czy zgodzi się Pan ze stwierdzeniem, że panuje obecnie boom mieszkaniowy? W samych Suwałkach ceny za metr kwadratowy znacząco wzrosły  w przeciągu ostatnich trzech lat. Jak wg Pana będzie kształtował się rynek w najbliższych miesiącach latach.

Jak wskazują ostatnie raporty badające rynek nieruchomości w Polsce - mieszkania nadal będą drożeć. Ci z Państwa, którzy planują zakup własnego lokum w najbliższych dwóch latach, powinni zastanowić się czy nie przyspieszyć tej decyzji i nie zdecydować się na zakup teraz, przed kolejnym wzrostem cen.

 

Na co musimy zwracać uwagę przy kupnie mieszkania? Co jest istotne, a być może często nie zwracamy na to należytej uwagi.

Niezwykle ważna jest okolica i potencjał danego miejsca. Musimy zastanowić się jak miejsce, w którym kupujemy mieszkanie, będzie wyglądać za 5-10 lat. Czy będzie się rozwijać, czy spełni oczekiwania nasze i naszych rodzin.

 

Dziękujemy Panu Kamilowi Rutkowskiemu, Prezesowi Zarządu Rutkowski Development, za poświęcony czas. Życzymy dalszych sukcesów.

Dziękuję Państwu również. Cieszę się, że temat nieruchomości jest tak wnikliwie poruszany – zakup mieszkania to niezwykle ważny krok w życiu. 

 

Kamil Rutkowski

Dodaj komentarz