Upamiętnili rocznicę Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach

Mieszkańcy Sejneńszczyzny upamiętnili w sobotę (23.09) 103. rocznicę Bitwy Niemeńskiej

 

Mieszkańcy Sejneńszczyzny upamiętnili w sobotę (23.09) 103. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Uroczystości odbyły się na pograniczu polsko-litewskim w Berżnikach.

 

Na cmentarzu parafialnym przy pomniku Bitwy Niemeńskiej w Berżnikach odbyły się obchody 103. rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Była wspólna modlitwa oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem przez przybyłe delegacje. 

- W Berżnikach, na grobach bohaterów, w miejscach wielkiego czynu zbrojnego, jakim była Bitwa Niemeńska, uczyliśmy się miłości do Ojczyzny, jednocześnie pamiętając, że ta miłość to także odpowiedzialność za jej obecny i przyszły kształt. Patriotyzm to przede wszystkim pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolność. Wiele pokoleń na nią pracowało, poświęcając się, tworząc kulturę narodową i ojczyste dzieje - mówił obecny podczas uroczystości poseł Mieczysław Baszko z Prawa i Sprawiedliwości. 

Bitwa Niemeńska była drugą - po sierpniowej Bitwie Warszawskiej i kontrataku znad Wieprza - fazą polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom w 1920 roku. Jednym z epizodów bitwy był bój sejneński z Litwinami 22 i 23 września 1920 roku w okolicach Berżnik i Sejn, gdzie zginęło wielu żołnierzy. Były to najkrwawsze polsko-litewskie walki w historii obu narodów.

 

Na cmentarzu w Berżnikach spoczywają ofiary bratobójczej walki, czyli żołnierze polscy i litewscy, którzy walczyli po przeciwnych stronach w latach 1919-1920. Bitwa nad Niemnem trwała od 20 do 26 września. Decydujące starcie wojny polsko-bolszewickiej rozgrywało się od Brześcia nad Bugiem na południu po ziemię sejneńską na północy. Zakończyło się polskim triumfem i zwycięstwem wojny, co zaowocowało podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze.

Dodaj komentarz