Polsko-litewskie ćwiczenia na przesmyku suwalskim

Litwa i Polska przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe na przesmyku suwalskim

 

Podczas wizyty prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Wilnie ogłoszono, że prawdopodobnie w kwietniu bieżącego roku Litwa i Polska przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe na przesmyku suwalskim.

 

W miniony weekend na wileńskim Cmentarzu na Rossie Prezydenci Polski i Litwy wzięli udział w uroczystych obchodach 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Przy tej okazji Andrzej Duda został powitany w Pałacu Prezydenckim przez Gitanasa Nausėdę. Następnie Prezydenci odbyli rozmowy na temat bezpieczeństwa w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie. W trakcie spotkania omówiono także dalszy rozwój Inicjatywy Trójmorza. 

 

Andrzej Duda dodał, że planowane są także ćwiczenia polskich i litewskich żołnierzy na przesmyku suwalskim, ponieważ ze względu na newralgiczne położenie wymaga on dziś szczególnego umocnienia. Prezydent w wywiadzie dla portalu Delfi mówił o dalszych krokach, jakie będą podejmowane w celu wzmocnienia bezpieczeństwa przesmyku suwalskiego.

- Na przestrzeni ostatnich lat odtwarzamy polskie zdolności obronne właśnie we wschodniej części naszego kraju. To właśnie tam powstają nowe jednostki, odtwarza się zdolności także i tych jednostek, które tam były cały czas obecne. W Bartoszycach, w Braniewie i w innych miejscach umacniana jest polska obecność wojskowa. Podobnie jak umacniamy granice – zarówno polsko–białoruską, jak i Polski z obwodem kaliningradzkim, królewieckim. Postawiliśmy tam barierę elektroniczną w 100 proc. pokrywającą obszar tej granicy. W związku z powyższym cały czas wzmacniamy tam o bezpieczeństwo

 

To także są elementy wzmacniania bezpieczeństwa przesmyku suwalskiego. Od samego początku myślimy o tym obszarze. To m.in. dlatego właśnie Enhanced Forward Presence i obecność natowska w Polsce jest ulokowana w pobliżu przesmyku suwalskiego. Dlatego że mamy świadomość, jak bardzo newralgiczne strategicznie jest to miejsce i jak bardzo ważne jest to, by było w jak największym stopniu militarnie umocnione. I aby cały czas były tam te jednostki, które – z jednej strony – spełniają funkcję odstraszającą, tak żeby nikt się nie odważył zaatakować, ale z drugiej strony – w razie konieczności, które będą mogły stanąć do obrony tych obszarów.

Do planowanych ćwiczeń na przesmyku suwalskim dojedzie prawdopodobnie w kwietniu - dodał prezydent Litwy Gitanas Naused.

 

Źródło: kancelaria prezydenta RP

1 Komentarzy

o to kto będzie wydobywał złoża jak na Ukrainie schel czy gasprom. Tak u nas badania SEMACRET były w sierpniu 2023  a wyniki opublikowane zostaną w 2025 jak już wszystko zostanie dogadane kto położy łapę na Suwalskich złożach i czy opłaca się je wydobywać.

Dodaj komentarz