Mieszkaniec Augustowa oskarżony o zabójstwo

Akt oskarżenia przeciwko 45-letniemu mieszkańcowi Augustowa

 

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała akt oskarżenia przeciwko 45-letniemu mieszkańcowi Augustowa, któremu zarzucono zabójstwo 40-latka. Mężczyźnie grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Do zdarzenia doszło w kwietniu ubiegłego roku w jednym z mieszkań w centrum Augustowa. Tego dnia w mieszkaniu oskarżonego, poza nim, przebywała jego konkubina. Około południa przyszedł tam znajomy mężczyzna i wspólnie spożywali alkohol. Około godziny 20.00 gospodarz mieszkania wyszedł do pobliskiego sklepu i zatelefonował do miejscowej Komendy Policji zgłaszając potrzebę interwencji Policji w związku z tym, że jego kolega nie chce opuścić mieszkania. W czasie wykonywania tego telefonu na jego ciele i ubraniu widoczne były ślady krwi. Te ślady na ciele mężczyzny ujrzeli także policjanci po przyjeździe do mieszkania. Ponadto w mieszkaniu na krześle spała kobieta, a na podłodze leżał martwy mężczyzna ze śladami pobicia, zaś obok widoczne były liczne ślady krwi oraz pobite talerze i butelki.

 

W wyniku przeprowadzonej z udziałem prokuratora sekcji zwłok denata ustalono, że przyczyną jego śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa  spowodowana stłuczeniem i obrzękiem mózgu wskutek mnogich urazów głowy. Ujawniono również urazy klatki piersiowej. W toku śledztwa prokurator przedstawił właścicielowi mieszkania zarzut zabójstwa dokonanego z zamiarem ewentualnym. Zarzucono mężczyźnie, że przewidując możliwość spowodowania śmierci i godząc się na jej spowodowanie, wielokrotnie uderzył pokrzywdzonego pięściami i nogami w głowę oraz klatkę piersiową powodując liczne obrażenia, szczególnie głowy, które doprowadziły do śmierci pokrzywdzonego. 

 

Podejrzany przyznał się do pobicia pokrzywdzonego. Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie, które było kontynuowane do skierowania aktu oskarżenia. Przed sporządzeniem aktu oskarżenia prokurator uzupełnił akta śledztwa o przesłuchania świadków, informacje na temat wcześniejszej karalności podejrzanego i inne niezbędne dowody. Konieczne było również uzyskanie opinii psychiatrycznej. Opinia wydana po obserwacji psychiatrycznej nie zakwestionowała poczytalności podejrzanego.  Finalnie w grudniu 2023 roku prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia. Za zabójstwo grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Suwałkach

Dodaj komentarz