20-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku

 festynu „Schizofrenia Otwórzcie Drzwi"

 

W piątek (08.09) w Lipniaku koło Suwałk odbył się festynu „Schizofrenia Otwórzcie Drzwi", podczas którego obchodzono 20-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku oraz 10-lecie Zakładu Aktywności SOWA w Lipniaku.

 

Podwójny jubileusz świętowano w miniony piątek w Lipniaku. Podopieczni placówki i goście z całego regionu wspólnie bawili się podczas kolejnej edycji festynu „Schizofrenia Otwórzcie Drzwi". Był występ zespołu „Mister Night”, dyskoteka z DJ SŁOMA, występy uczestników, fotobudka, gry, konkursy i zabawy z animatorem. na zebranych czekał także poczęstunek, stoiska z rękodziełem, a po wszystkim uroczyste zakończenie festynu z jubileuszowym tortem. Tegoroczny festyn był bowiem okazją do świętowania  20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku oraz 10-lecie Zakładu  Aktywności SOWA w Lipniaku.

 

Głównym zadaniem Środowiskowego Domu Samopomocy w Lipniaku jest wspieranie osób po kryzysach psychicznych. To szczególny rodzaj działalności, ponieważ daje tym osobom szansę na normalne funkcjonowanie w życiu osobistym i społeczno-zawodowym. To jedyna tego typu placówka na terenie powiatu suwalskiego. Swoją misję realizuje poprzez różnorodne inicjatywy i działania, m.in. pomoc psychologiczną, zajęcia terapeutyczno-integracyjne, treningi umiejętności (np. nauka rękodzieła, zajęcia plastyczne, praca na komputerze, gotowanie) w ramach funkcjonujących w Domu pracowni, realizację wielu projektów i udział w akcjach okolicznościowych.


Z usług Domu mogą korzystać pełnoletnie osoby z zaburzeniami psychicznymi oczekujące wsparcia w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych i postępowania rehabilitacyjnego rozumianego jako zespół działań jakie może podejmować pomoc społeczna, zmierzających do osiągnięcia możliwie najpełniejszej samodzielności życiowej. Podstawowym zadaniem Domu jest podtrzymywanie i rozwijanie już posiadanych zdolności i umiejętności oraz nauka nowych. Dom przeznaczony jest dla osób, które z powodu choroby psychicznej mają poważne trudności w zachowaniu integracji ze społeczeństwem, a szczególnie w pełnieniu ról życia codziennego, zwłaszcza wiążących się z kształtowaniem swoich stosunków z otoczeniem, podejmowaniem ról zawodowych oraz sprawami wiążącymi się z materialnymi podstawami egzystencji.
 

Foto: Środowiskowy Dom Samopomocy Stowarzyszenia "Aktywni tak samo" w Suwałkach

Dodaj komentarz