Zagraj w szachy z wikingiem

Zagraj w szachy z wikingiem

Nudzi Cię gra w Chińczyka lub warcaby? Jeśli pragniesz czegoś nowego i oryginalnego, Suwalski Ośrodek Kultury proponuje planszową grę towarzyską – Hnefatafl znaną jako stół królewski albo stół króla.

 

Hnefatafl  to gra strategiczna, za którą przepadali wikingowie. Jedną z jej odmian jest Tablut – narodowa planszowa gra Lapończyków. Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK opowie jak prosto wykonać planszę, co można wykorzystać jako pionki, jak grać i jak wygrać. Warto przygotować kartkę sztywnego papieru A4, mazak i linijkę. Będziecie również potrzebować piona oznaczającego króla, dwunastu pionów jednego koloru (wojska królewskie) i dwudziesta czterech pionów w innym kolorze (wojska buntowników).

 

Do gry używa się kwadratowej planszy np. z papieru, tektury lub drewna o bokach trzynaście na trzynaście pól. Potrzebujemy jeden pion króla, dwanaście pionów jednego koloru (wojska królewskie, gwardia królewska) i dwadzieścia cztery piony innego koloru (wojska buntowników albo rokoszan). Wojska królewskie mają za zadanie eskortować króla do któregoś z narożników. Jeśli to się im uda, wygrywają. Z kolei unieruchomienie króla przez piony przeciwne oznacza ich wygraną. 

 

Premiera filmu na kanale YouTube SOK – https://tiny.pl/7tp71 – w czwartek, 14.05.2020 r., godz. 13.00. 

 

Dodaj komentarz