Otwarcie wystawy „Kiedy ziemia przestała być centrum wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” odbyło się w piątek (12.05) na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Jak wyglądał dom, w którym urodził się Kopernik? Co Mikołaj robił w Warszawie w 1920 roku? Czy we wsi Koperniki pamiętają o toruńskim astronomie? Czy widziałeś Kopernika na rowerze? Na te i inne pytania odpowiedzi można uzyskać wczytując się w wystawę, która dziś pojawiła się na placu Marii Konopnickiej. Ekspozycja powstała z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika i prezentuje materiały archiwalne dotyczące Mikołaja Kopernika, członków jego rodziny, pomników toruńskiego astronoma, a także obchodów rocznic kopernikańskich w XIX i XX wieku. Prezentowane obiekty są obecnie przechowywane w różnych Archiwach Państwowych w Polsce. Pomysłodawczynią stworzenia wystawy była Beata Herdzin, dyrektor Archiwum Państwowego w Toruniu.
- Pomysł na organizację tej wystawy narodził się prawie rok temu. W związku z tym, że obecny rok został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika, pomyślałam, że bardzo dobrze byłoby zorganizować wystawę na której pokażemy materiały archiwalne dotyczące tego znanego na całym świecie astronoma. Materiały te znajdują się we wszystkich naszych krajowych archiwach. Przeprowadziły one w swoich zasobach dogłębną kwerendę, czyli poszukiwań materiałów dotyczących Kopernika. Szukaliśmy nie tylko materiałów związanych wprost z postacią Mikołaja Kopernika, ale również wszystkie sposoby i próby upamiętnienia jego osoby, które od czasu jego śmierci i coraz większego uświadamiania sobie jego roli w historii naszego świata były podejmowane. To różne obchody rocznic jego urodzin, śmierci, czy też udane i nieudane próby postawienia w Polsce jego pomnika.
Jak mówił Sławomir Filipowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach, taka wystawa to gratka dla suwalczan, gdyż w naszym mieście, w przeciwieństwie do wielu innych miast w kraju, Mikołaj Kopernik specjalnie fetowany nie jest. Nie mamy ani ulicy jego imienia, ani szkoły, ani też pomnika.
- Na wystawie możemy zobaczyć przede wszystkim Mikołaja Kopernika, ale w źródłach archiwalnych. Chcieliśmy pokazać skarby dotyczące Mikołaja Kopernika, jakie są dostępne w Archiwach Państwowych. W naszym mieście Kopernik nie jest specjalnie fetowany więc może ta wystawa stanie się inspiracją do zwiększenia popularności tej znanej na świecie postaci. Tytuł ekspozycji nawiązuje do chyba najważniejszego hasła z którym kojarzy się Kopernik, czyli z przewrotem kopernikańskim. To pojęcie nie tylko w nauce, ale też w obyczajach, w świadomości społecznej jest aktualne do dzisiaj. Zwłaszcza w obecnych czasach niezwykłej dynamiki i przemian jest to szczególnie aktualne.
Wystawę można oglądać na placu Marii Konopnickiej do 8. czerwca.