W poniedziałek wernisaż wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”

W poniedziałek wernisaż wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej”

Instytut Pileckiego zaprasza w poniedziałek (17.01) na Plac Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej” złożoną ze zdjęć mężczyzn, kobiet i dzieci, których Sowieci zamordowali w nieznanej do dziś lokalizacji w lipcu i sierpniu 1945 r.

 

Wystawa miała swoją premierę 13 października 2021 r. w ramach inauguracji działalności Instytutu Pileckiego w Augustowie. W listopadzie 2021 r. została nominowana do prestiżowej nagrody „Projekt Roku” Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej w kategorii „Impakt Społeczny”. Teraz pokazywana będzie  w Suwałkach do 20. lutego. Wernisaż odbędzie się 17 stycznia o godz. 17.00 na Placu Marii Konopnickiej.

 

W lipcu 1945 r. Armia Czerwona i sowiecki aparat bezpieczeństwa, wspierane przez polskie wojsko i UB, przeprowadziły operację, która przeszła do historii jako Obława Augustowska. Jednostki o łącznej sile ponad 45 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy otrzymały rozkaz przeczesania całej Puszczy Augustowskiej. Osoby podejrzane o działalność konspiracyjną były aresztowane i brutalnie przesłuchiwane przez sowiecki kontrwywiad wojskowy „Smiersz”.



W wyniku Obławy zatrzymano ponad 7 tys. osób. Około 5 tys. z nich zwolniono potem do domów. Przeszło 500 osób zostało przekazanych władzom sowieckiej Litwy. 592 osoby Sowieci rozstrzelali i pochowali w nieznanym miejscu. Prawdopodobnie ten sam los spotkał kolejny tysiąc zatrzymanych. Rodziny i bliscy ofiar Obławy Augustowskiej do dziś nie znają miejsca ich spoczynku.



Obława Augustowska była największą zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Jest ona symbolem dramatycznego losu Europy Środkowo-Wschodniej, która w 1945 r. na kilkadziesiąt lat znalazła się w strefie wpływów Związku Sowieckiego. 

1 Komentarzy

Eschat

16/01/2022

Czy ten "plakat" tłumaczy kto to zrobił za pomocą nieŚWIADOMYCH?!

Dodaj komentarz