Teatr-Akcje wracają na kulturalną mapę Suwałk

8 spektakli, 3 produkcje festiwalowe i koncert zespołu Same Baby

Teatr-Akcje to festiwal, który wraca na kulturalną mapę Suwałk po 9 latach nieobecności. W dniach od 26 lipca do 8 sierpnia zobaczmy m.in. 8 spektakli, 3 produkcje festiwalowe i koncert zespołu Same Baby. Wstęp dla widzów będzie bezpłatny.

 

Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, organizator festiwalu, otrzymało dotację w wysokości 16 tys. zł od Miasta Suwałki na realizację tego przedsięwzięcia. To jednak nie wystarczy, by zrealizować program złożony z kilkunastu występów i warsztatów artystycznych i bogatej oferty wydarzeń towarzyszących. Stąd prośba o wsparcie finansowe.

- Siłą Teatr-Akcji zawsze była społeczność, czujemy Wasze wsparcie każdego dnia, liczymy na to, że teraz Wasza pomoc pomoże domknąć i rozszerzyć program festiwalu. Jeśli program nam urośnie, również czas festiwalu może się wydłużyć. Wszystkie wydarzenia Teatr-Akcji będą bezpłatne dla widzów – przekonują organizatorzy.

Zostań Ministrem Kultury albo przejedź się kombajnem

Dla darczyńców festiwalu przygotowano wiele różnorodnych nagród – to m.in. wycieczki po Suwałkach i Warszawie, karnety na zajęcia dla dzieci i na treningi w Kettlebell Jaćwież, testy osobowości, ekologiczny miód, wizyta w pasiece, plakaty, torby i koszulki festiwalowe, a nawet... rajd kombajnem po Suwałkach  „tytuł naszego osobistego Ministra Kultury” !

- Nie dostaliśmy grantu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację 11. Teatr-Akcji, dlatego masz jedyną i niepowtarzalną szansę zostać naszym osobistym Ministrem Kultury – czytamy na stronie zrzutki.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/hsdvnc.

 

Teatr-Akcje 2024 - program

Na ten moment w programie festiwalu znalazły się następujące wydarzenia:

  • 8 spektakli (w tym 3 dla dzieci),
  • 3 produkcje festiwalowe,
  • koncert,
  • 4 warsztaty tematyczne,
  • Klub Festiwalowy,
  • rozmowy pospektaklowe,
  • panele dyskusyjne,
  • kino festiwalowe.

 

Wydarzenia festiwalowe:

 

spektakle artystów zawodowych

 

„Żyjesz naprawdę w innym świecie” - H. Fiebig, J. Stanicka, D. Namiotko

W dokumentalnym przedstawieniu twórcy i twórczynie udają się w podróż do swoich tożsamości.

 

„Schwarzcharakterki” - Julia Mark

Spektakl łączy elementy stand-up'u, czarnej komedii i groteski. Opowiada o kobiecym prawie do bycia sobą w gniewie.

 

„Przygody kropli wody” - Adam Walny (dla dzieci)

Sztuka Marii Terlikowskiej to zabawna, pisana klasycznym wierszem, historia dla najmłodszych o fenomenie wody.

 

„Noe” - Adam Walny (familijny)

Spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka.

 

spektakle amatorskie lub półamatorskie

 

„Wiwisekcja” - Joanna Rutkowska

Historia 27-letniego mężczyzny - Strawińskiego, który dotychczas wiódł życie oparte na zabawie i przyjemności. Pewnego dnia doznaje wizji, w której rani swojego - zdaje się - sobowtóra.

 

„Życie beztlenowe” - Krzysztof Rudowicz

Efekt międzypokoleniowej współpracy środowiska skupionego przy Suwalskim Klubie Seniora z przyjaciółmi sympatyzującymi ze Stowarzyszeniem „Nie Po Drodze”.

 

Pokaz powarsztatowy Teatru improv - Joanna Lewoc

Pokaz teatru improwizowanego uczestników warsztatów przeprowadzonych przez Joannę Lewoc.

 

„Przygoda Alladyna” - Katarzyna Wyrzykowska (dla dzieci)

Bajka o chłopcu, który dzięki swej uczciwości otrzymał niesamowitą nagrodę - mapę prowadzącą do skarbu. Wyrusza w drogę, aby go odnaleźć.

 

produkcje festiwalowe

To autorskie produkcje teatralne i performatywne stworzone we współpracy między profesjonalnymi artystami a lokalnymi amatorami sztuki scenicznej. Zgodnie z tradycją festiwalu, produkcje prezentowane są w przestrzeniach miejskich, transformując je w miejsce spotkania codzienności z teatrem.

 

Performensy miejskie - Oskar Pawełko

 

Akcja parateatralną na ul. Kościuszki: krótkie sceny-akcje pomiędzy teatrem absurdu, a realizmem magicznym inspirowane tekstami dramatycznymi Tennesseego Williamsa.

 

"Trzepak, czyli skok na główkę" - Teatr Hybrydowy

Punktem wyjścia pracy-kreacji zbiorowej zespołu jest mityczny Trzepak, przestrzeń dzieciństwa. Przestrzeń ta staje się   przyczynkiem do namysłu lub niemyślenia właśnie, a odnalezienia tych jakości, sklejonych z nimi emocji w ciele, w ruchu, w kontakcie, w zbiorowej podświadomości.

 

Akcja Stoły

Odwołując się do bogatej symboliki stołu chcemy ustawić wzdłuż ulicy Chłodnej kilkadziesiąt stołów, które staną się swoistym forum twórczych wypowiedzi kilkudziesięciu artystów. Reżyseria: Krzysztof Dziemian

 

Koncert

Same baby - kobiecy kolektyw muzyczny oscylujący wokół różnorodnych tematów i gatunków muzycznych. To Suwalczanki z krwi i kości, związane z naszą krainą, jej krajobrazami, lasami, bezdrożami, rzekami, jeziorami, mokradłami, kamieniami, mchami i ziołami.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny.

Dodaj komentarz