Teatr-Akcje to festiwal, który wraca na kulturalną mapę Suwałk po 9 latach nieobecności. W dniach od 26 lipca do 8 sierpnia zobaczmy m.in. 8 spektakli, 3 produkcje festiwalowe i koncert zespołu Same Baby. Wstęp dla widzów będzie bezpłatny.
Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, organizator festiwalu, otrzymało dotację w wysokości 16 tys. zł od Miasta Suwałki na realizację tego przedsięwzięcia. To jednak nie wystarczy, by zrealizować program złożony z kilkunastu występów i warsztatów artystycznych i bogatej oferty wydarzeń towarzyszących. Stąd prośba o wsparcie finansowe.
- Siłą Teatr-Akcji zawsze była społeczność, czujemy Wasze wsparcie każdego dnia, liczymy na to, że teraz Wasza pomoc pomoże domknąć i rozszerzyć program festiwalu. Jeśli program nam urośnie, również czas festiwalu może się wydłużyć. Wszystkie wydarzenia Teatr-Akcji będą bezpłatne dla widzów – przekonują organizatorzy.
Zostań Ministrem Kultury albo przejedź się kombajnem
Dla darczyńców festiwalu przygotowano wiele różnorodnych nagród – to m.in. wycieczki po Suwałkach i Warszawie, karnety na zajęcia dla dzieci i na treningi w Kettlebell Jaćwież, testy osobowości, ekologiczny miód, wizyta w pasiece, plakaty, torby i koszulki festiwalowe, a nawet... rajd kombajnem po Suwałkach „tytuł naszego osobistego Ministra Kultury” !
- Nie dostaliśmy grantu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację 11. Teatr-Akcji, dlatego masz jedyną i niepowtarzalną szansę zostać naszym osobistym Ministrem Kultury – czytamy na stronie zrzutki.
Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/hsdvnc.
Teatr-Akcje 2024 - program
Na ten moment w programie festiwalu znalazły się następujące wydarzenia:
- 8 spektakli (w tym 3 dla dzieci),
- 3 produkcje festiwalowe,
- koncert,
- 4 warsztaty tematyczne,
- Klub Festiwalowy,
- rozmowy pospektaklowe,
- panele dyskusyjne,
- kino festiwalowe.
Wydarzenia festiwalowe:
spektakle artystów zawodowych
„Żyjesz naprawdę w innym świecie” - H. Fiebig, J. Stanicka, D. Namiotko
W dokumentalnym przedstawieniu twórcy i twórczynie udają się w podróż do swoich tożsamości.
„Schwarzcharakterki” - Julia Mark
Spektakl łączy elementy stand-up'u, czarnej komedii i groteski. Opowiada o kobiecym prawie do bycia sobą w gniewie.
„Przygody kropli wody” - Adam Walny (dla dzieci)
Sztuka Marii Terlikowskiej to zabawna, pisana klasycznym wierszem, historia dla najmłodszych o fenomenie wody.
„Noe” - Adam Walny (familijny)
Spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka.
spektakle amatorskie lub półamatorskie
„Wiwisekcja” - Joanna Rutkowska
Historia 27-letniego mężczyzny - Strawińskiego, który dotychczas wiódł życie oparte na zabawie i przyjemności. Pewnego dnia doznaje wizji, w której rani swojego - zdaje się - sobowtóra.
„Życie beztlenowe” - Krzysztof Rudowicz
Efekt międzypokoleniowej współpracy środowiska skupionego przy Suwalskim Klubie Seniora z przyjaciółmi sympatyzującymi ze Stowarzyszeniem „Nie Po Drodze”.
Pokaz powarsztatowy Teatru improv - Joanna Lewoc
Pokaz teatru improwizowanego uczestników warsztatów przeprowadzonych przez Joannę Lewoc.
„Przygoda Alladyna” - Katarzyna Wyrzykowska (dla dzieci)
Bajka o chłopcu, który dzięki swej uczciwości otrzymał niesamowitą nagrodę - mapę prowadzącą do skarbu. Wyrusza w drogę, aby go odnaleźć.
produkcje festiwalowe
To autorskie produkcje teatralne i performatywne stworzone we współpracy między profesjonalnymi artystami a lokalnymi amatorami sztuki scenicznej. Zgodnie z tradycją festiwalu, produkcje prezentowane są w przestrzeniach miejskich, transformując je w miejsce spotkania codzienności z teatrem.
Performensy miejskie - Oskar Pawełko
Akcja parateatralną na ul. Kościuszki: krótkie sceny-akcje pomiędzy teatrem absurdu, a realizmem magicznym inspirowane tekstami dramatycznymi Tennesseego Williamsa.
"Trzepak, czyli skok na główkę" - Teatr Hybrydowy
Punktem wyjścia pracy-kreacji zbiorowej zespołu jest mityczny Trzepak, przestrzeń dzieciństwa. Przestrzeń ta staje się przyczynkiem do namysłu lub niemyślenia właśnie, a odnalezienia tych jakości, sklejonych z nimi emocji w ciele, w ruchu, w kontakcie, w zbiorowej podświadomości.
Akcja Stoły
Odwołując się do bogatej symboliki stołu chcemy ustawić wzdłuż ulicy Chłodnej kilkadziesiąt stołów, które staną się swoistym forum twórczych wypowiedzi kilkudziesięciu artystów. Reżyseria: Krzysztof Dziemian
Koncert
Same baby - kobiecy kolektyw muzyczny oscylujący wokół różnorodnych tematów i gatunków muzycznych. To Suwalczanki z krwi i kości, związane z naszą krainą, jej krajobrazami, lasami, bezdrożami, rzekami, jeziorami, mokradłami, kamieniami, mchami i ziołami.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe będzie bezpłatny.