Inauguracja Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Suwałkach

Wernisaż wystawy „Alfred Wierusz-Kowalski w świetle archiwaliów”

 

Wernisaż wystawy „Alfred Wierusz-Kowalski w świetle archiwaliów” zainaugurował w czwartek (16.02) miejskie obchody Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego w Suwałkach. 

 

Rok 2024 został ustanowiony przez Radę Miejską w Suwałkach Rokiem Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W ten sposób postanowiono oddać hołd wybitnemu artyście szkoły monachijskiej w 175 rocznicę urodzin. Miasto Suwałki, Muzeum Okręgowe w Suwałkach oraz Fundacja im. Alfreda Wierusz-Kowalskiego przygotowały szereg atrakcji kulturalnych mających na celu upowszechnienie postaci i dorobku malarza urodzonego w 1849 roku w Suwałkach. W czwartek (16.02) na inaugurację obchodów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbył się wernisaż wystawy „Alfred Wierusz-Kowalski w świetle archiwaliów”. Wystawa jest okazją do poznania malarza nie tylko z jego twórczości, ale przede wszystkim z jego życiorysu, który wystawa przedstawia w kilku etapach. 

- W Suwałkach staramy się podkreślać to, że artysta urodził się w naszym mieście oraz to, że mamy największą na świecie kolekcję jego obrazów. Chcemy by Suwalczanie i osoby, które tutaj przyjeżdżają mogli zapoznać się z twórczością artysty. Chcemy by rosła świadomość, że Alfred Wierusz- Kowalski pochodził właśnie z Suwałk. Przed nami rok wielu wydarzeń związanych z twórcą. Serce obchodów będzie biło w Muzeum Okręgowym, ale obchody będą odbywać się w całym mieście – mówił Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk. 

Alfred Wierusz-Kowalski dzieciństwo spędzał w Suwałkach, gdzie się urodził w 1849 r. W 1865 r. rodzina Kowalskich przeniosła się w okolice Kalisza. Zmarł w 1915 r. w Monachium. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej, a także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium.

 

Największą popularność przyniosły artyście ukazane w zimowym pejzażu kompozycje z motywem wilków, napadających na podróżujących saniami ludzi („Wilki napadające na sanie", ok. 1880; „Napad wilków, ok. 1890). Obrazy ukazujące wyjazdy na polowania („Na polowaniu, 1873; „Konna przejażdżka po lesie", ok. 1881; „Po polowaniu, 1880). Do ulubionych motywów artysty należały sceny rodzajowe, najczęściej z udziałem koni („Litewska sanna, 1884; „Konno na jarmark, 1885; „Konie poniosły", 1890; „Wesoła jazda, 1900; „W wieczornej mgle, 1890; „Wieczorna sanna", 1885; „Rankiem na polowanie", 1910; „Wyjazd powozem, 1890).

 

Foto: UM Suwałki

wierusz-program

Dodaj komentarz