Urządzamy domowe biuro. Jakie meble powinny się w nim znaleźć?

Urządzamy domowe biuro. Jakie meble powinny się w nim znaleźć?

Ostatnie miesiące pokazały wielu z nas, jak ważne jest posiadanie choćby niewielkiego, lecz własnego, kącika do pracy w domowym zaciszu. Jeśli stoisz przed wyborem mebli do home office, ten poradnik jest dla Ciebie.

Po pierwsze: wybór biurka o optymalnej wielkości

Generalnie wybór każdego z mebli do domowego gabinetu (dotyczy to również wyboru innych elementów, takich jak meble dla dzieci) powinien opierać się na założeniach ergonomii. Najprościej mówiąc, ich konstrukcja powinna jak najlepiej odpowiadać wymaganiom długiej pracy, tak aby nie obciążać nadgarstków, kolan i kręgosłupa. Jednym z istotniejszych elementów domowego biura jest biurko o optymalnej wielkości. Chodzi nie tylko o dobór do samego pomieszczenia, ale również o wzięcie pod uwagę własnych potrzeb co do wielkości blatu roboczego. Jednym wystarczy skromna przestrzeń na laptopa, inni preferują więcej wolnego miejsca na książki, notatki czy artykuły piśmiennicze. Istotne jest, żeby jego głębokość pozwalała na ustawienie monitora w taki sposób, aby jego odległość była najbardziej optymalna dla oczu. Bardzo ważne jest też, aby jego wysokość współgrała z wysokością siedziska krzesła oraz wzrostem użytkownika. To, co w firmowym biurze jest uniwersalne i nie zawsze wygodne, w domu można w pełni dopasować do swoich potrzeb.

 

Po drugie: wybór komfortowego krzesła

Krzesło biurowe do pracy przy komputerze powinien cechować się opcją regulacji wysokości siedziska. Wtedy można go w kilka chwil dopasować do wzrostu użytkownika. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy z miejsca pracy korzysta więcej niż jedna osoba. Większość modeli ma wbudowaną opcję pneumatycznej regulacji wysokości. Wysokość siedziska powinna być ustawiona w taki sposób, aby użytkownik siedzący na krześle miał nogi zgięte pod kątem nieco większym niż 90 stopni. W pracy przy komputerze przydaje się też opcja regulowania kąta nachylenia oparcia – czasem warto dać wytchnienie kręgosłupowi i mieć możliwość odchylenia się do tyłu. Nie bez znaczenia jest też opcja regulacji podłokietników. Ich wysokość powinna być dostosowana względem wysokości blatu biurka. W innym przypadku może dojść do przewlekłego przeciążenia nadgarstków, co może skończyć się m.in. cieśnią nadgarstka.

 

Po trzecie: dodatkowe meble

W ofercie wielu sklepów z wyposażeniem biurowym dostępne są różnego typy pomocniki w postaci m.in. kontenerków na kółkach. Służą one do umieszczania drukarki, papieru xero czy też innych akcesoriów niezbędnych do pracy. Dzięki nim nie trzeba zabierać sobie cennej powierzchni blatu roboczego.

 

Po czwarte: dobór oświetlenia

Praca przy komputerze w domowych warunkach wymaga stosowania pewnych zasad. Niektórzy wyłączają górne źródło światła, pracując w całkowitych ciemnościach, przez co znacząco obciążają wzrok. Chodzi o to, aby nie tworzyć tak dużego kontrastu pomiędzy jasnością monitora a mrokiem otoczenia. Najlepsze dla oczu jest światło rozproszone, skierowane w ścianę znajdującą się za plecami.

Dodaj komentarz