Szafirki to dekoracyjne rośliny cebulowe, które mogą stać się prawdziwą ozdobą naszego wiosennego ogrodu – pierwsze kwiaty pojawiają się już w kwietniu. Szafirki nie są wymagające pod względem uprawy, dlatego na ich posadzenie mogą pozwolić sobie nawet osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Co warto wiedzieć na temat szafirków?
Szafirki – podstawowe informacje
Szafirki to niewysokie rośliny cebulowe, które są zaliczane do rodziny szparagowatych. Oznacza to, że ich bliskimi krewnymi są cebulice, szparagi, hiacynty, śniedki, stawonóżki czy funkie. W naturalnym środowisku występują one w Azji, Afryce i Europie. Rośliny te w sprzyjających im warunkach osiągają do 20 centymetrów wysokości. Ich częścią podziemną jest owalna cebula pokryta brązową łuską. Roślina wytwarza mięsiste, równowąskie liście odziomkowe. Szafirki uprawiane są dla kwiatów w postaci drobnych dzwoneczków zebranych w groniaste kwiatostany. Kwiaty zazwyczaj mają barwę intensywnie niebieską, jednak w sprzedaży dostępne są także szafirki białe, różowe czy jasnoniebieskie. Wydzielają one bardzo przyjemny zapach. Okres kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu i może trwać do maja lub dłużej. Ogrodnicy często sadzą szafirki na rabatach kwiatowych, obwódkach rabat, w ogródkach skalnych, a także w skrzynkach balkonowych i donicach. Efektowne kwiaty są wykorzystywane przez florystów do tworzenia bukietów.
Uprawa szafirków w polskim ogrodzie
Szafirki to rośliny, które mają wiele zalet. Są one odporne na mróz, dlatego mogą bez problemu przetrwać zimę w polskim ogrodzie. Dodatkowo nie mają wielkich wymagań jeżeli chodzi o uprawę.
Dla szafirków warto jest zarezerwować podłoże przepuszczalne, o pH lekko zasadowym lub obojętnym, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Rośliny te będą obficie kwitły na stanowiskach słonecznych, jednak poradzą sobie także w miejscach częściowo zacienionych. Pamiętajmy jedynie o tym, żeby nie sadzić ich w całkowitym cieniu.
Jeżeli podłoże w naszym ogrodzie jest słabej jakości, przed posadzeniem cebul szafirków możemy wzbogacić je kompostem.
Cebule szafirków sadzi się wczesną jesienią (powinny mieć wystarczająco dużo czasu, żeby się ukorzenić) na głębokości od 5 do 8 centymetrów (nie sadźmy ich zbyt głęboko, gdyż nie będą w stanie wypuścić pędów i zakwitnąć). Gdy kwiaty i liście przekwitną (zazwyczaj ma to miejsce w czerwcu lub lipcu) wykopujemy cebule i przechowujemy je do jesieni w suchym miejscu.
Szafirki mają tendencję do intensywnego rozrastania się, dlatego musimy pamiętać, żeby nie sadzić ich cebul zbyt blisko siebie. Cebule warto jest rozsadzać raz na 3-4 lata. W przypadku sadzenia szafirków z nasion musimy liczyć się z tym, że pierwsze kwiaty pojawią się dopiero 4 lata po wysiewie.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują szafirki?
W przypadku szafirków bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Powinno odbywać się regularnie. Jednocześnie nie przesadzajmy z ilością wody. Szafirki warto jest nawozić specjalnym nawozem do roślin kwitnących. Konieczne podczas uprawy tych roślin jest odchwaszczanie i usuwanie zaschniętych kwiatów.
Wybieramy pełnowartościowe cebule szafirków
Po cebule szafirków powinniśmy wybrać się do dobrze zaopatrzonego sklepu ogrodniczego. Wybierajmy cebule duże, jędrne i zdrowe, najlepiej z oferty polskich, renomowanych producentów. Przed zakupem warto jest przeczytać etykietę cebul, sprawdzić czy posiadają one aktualny termin przydatności. Pamiętajmy, że opakowanie nie może być uszkodzone ani wyblakłe.
Materiał zewnętrzny
Foto: yayimages