Okap wkład i inne rodzaje okapów

Okap wkład i inne rodzaje okapów

Okap to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia kuchni. Wybór jest bardzo duży, dlatego decydując się na okap kuchenny, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko wzornictwo, ale też sposób montażu i miejsce instalacji. Jaki okap sprawdzi się najlepiej w Twojej kuchni?

 

Okap kuchenny musi być dostosowany do aranżacji kuchni, a jego wybór jest uzależniony od zabudowy meblowej i miejsca instalacji płyty grzewczej. Ważne są też jego parametry, takie jak wydajność maksymalna czy automatyczne dostosowanie mocy. W zależności od miejsca instalacji i konstrukcji wyróżniamy okapy przyścienne, szafkowe, wyspowe i sufitowe.  Jak dokonać właściwego wyboru?

 

Okap wkład, podszafkowy i teleskopowy

Okapy, które do poprawnej instalacji wymagają wykorzystania szafki kuchennej nazywamy szafkowymi. Wyróżniamy tu okap podszafkowy, teleskopowy i wkład. Czym się charakteryzują?

  • Dużą popularnością cieszą się okapy podszafkowe, montowane pod ciągiem górnych szafek kuchennych. Jest to jedno z tańszych rozwiązań, które sprawdza się przede wszystkich w mniejszych kuchniach. Jeśli więc nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na okap lub nie masz miejsca na inny model, Okap Beko lub inny model podszafkowy zapewni skuteczne pochłanianie oparów kuchennych. Również jego instalacja jest bardzo prosta i szybka. Model ten pracuje w trybie recylkulacji i wystarczy zamontować go pod szafką za pomocą kilku wkrętów. 
  • Okap teleskopowy, inaczej okap wysuwany lub szufladowy również jest bardzo popularny, a jego atutem jest to, że jest niemal niewidoczny w zabudowie kuchennej. Od frontu widoczny jest tylko wysuwany element, który przypomina szufladę. Po wysunięciu okap może się od razu uruchomić na ustawionym wcześniej poziomie pochłaniania i włączone zostanie oświetlenie. Podczas zakupu zwróć uwagę na jego szerokość, wysokość i głębokość, ponieważ model ten musi być dobrze dopasowany do szafki. Ważna jest też wydajność maksymalna, czyli podawana przez producenta na najwyższym biegu okapu.
  • Okap wkład to jeden z najmniej widocznych w zabudowie modeli. Instaluje się go podobnie jak teleskopowy, jednak nie ma on wysuwanej szuflady, lecz niemal w całości jest wbudowany w szafkę. Dla użytkownika dostępna jest tylko część robocza okapu, czyli spód znajdujący się nad płytą grzewczą. Podobnie jak w przypadku okapu teleskopowego, wkład zajmuje dużą część szafki, dlatego przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na jego rozmiary.

 

Okap wyspowy i sufitowy

Okapy wyspowe to bardzo efektowne konstrukcje. Instaluje się je nad wyspą kuchenną, nad zamontowaną płytą grzewczą. Mają różne kształty i kolory, dzięki czemu łatwo można dopasować je do wystroju wnętrza. Są wśród nich zarówno standardowe okapy czarne czy szare, ale też złote, srebrne czy miedziane. Do wyboru są modele matowe lub wykończone na wysoki połysk. Mogą mieć walcowatą formę, którą montuje się do sufitu. Niektóre modele mają cienkie, niemal niewidoczne linki, na których okap zwisa z sufitu. Okapy wyspowe często dostają nagrody za design, ponieważ niektóre modele są niezwykle efektowne.

 

W najnowsze trendy projektowania wnętrz wpisuje się też okap sufitowy. Ma on płaską i dużą powierzchnię pochłaniania. Mechanizm wentylujący jest najczęściej zabudowywany w suficie podwieszanym. Sprawia to, że okap przypomina dużą lampę, a nie zwykły pochłaniacz. Tego typu modele są wyposażone w energooszczędne oświetlenie, które dobrze oświetla przestrzeń roboczą w kuchni. Okap można obsługiwać za pomocą pilota.

 

Okap narożny i ukośny

Bardzo często wybierany jest okap kominowy, który instaluje się bezpośrednio przy ścianie, w odpowiedniej odległości od płyty grzewczej. Jest on wyposażony w specjalny komin, który pozwala zamaskować podłączenie okapu do wentylacji. Komin nie będzie potrzebny, jeśli dany model zostanie zainstalowany jako pochłaniacz oparów. Okapy kominowe mają ciekawe wzornictwo. Spotykamy wśród nich zarówno tradycyjne wzory, jak i nowoczesne konstrukcje ze szkła hartowanego.

 

Odmianą okapu kominowego są okapy narożne. Jak sama nazwa wskazuje są one montowane w rogu pomieszczenia. Do ich prawidłowej instalacji  potrzebne są dwie, a nie jedna ściana. Są one dobrym uzupełnieniem narożnej płyty grzewczej i zwykle mają dużą powierzchnię pochłaniania.

 

Inny okap ścienny to też okap ukośny, zwany też wertykalnym. Jego nazwa wzięła się od ustawienia frontu okapu względem ściany, do której jest przymocowany. Taki okap kuchenny jest nie tylko łatwy w instalacji, ale też dobrze się prezentuje w kuchni. Producenci stosują różne materiały, które zapewniają tym okapom wyjątkowy wygląd. Podobnie jak modele kominowe, również okapy ukośne mogą mieć specjalny komin, który umożliwia ich podłączenie do wentylacji. 

 

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając okap kuchenny?

Podczas zakupu okapu należy zwrócić uwagę na wydajność, poziom hałasu, liczbę biegów i wymiary. Wydajność mierzona jest w metrach sześciennych, a do jej określenia potrzebna jest znajomość kubatury kuchni. W celu jej otrzymania należy pomnożyć długość, szerokość i wysokość pomieszczenia, a następnie pomnożyć całość przez 6. Otrzymany wynik będzie stanowił minimalną wydajność okapu dla danego pomieszczenia. Cichy okap jest mniej uciążliwy, dlatego trzeba zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez urządzenie. Nie powinien przekraczać 50 dB. Z kolei od regulacji prędkości zależy siła ssąca. Liczba biegów wynosi zazwyczaj 2-4 i są one włączane za pomocą pokrętła lub przycisków, a coraz częściej spotykane jest sterowanie pilotem. W przypadku wymiarów, istotna jest wielkość płyty grzewczej, bo to do niej należy dobrać rozmiar okapu.

Dodaj komentarz