Odszkodowanie za problem z podróżą samolotem - kiedy nam przysługują?

odszkodowanie za problem z podróżą samolotem

Samolot to środek lokomocji, który jest przez wielu uwielbiany, jak i nienawidzony. Jednak mimo tego, że jest to niewątpliwie szybki sposób podróżowania, także i na lotnisku może czekać nas wiele nieprzyjemnych sytuacji, z opóźnieniami czy odwołaniem lotu włącznie. Jak sobie z tym poradzić? Kiedy należy nam się odszkodowanie?

 

1. Odszkodowanie za opóźnienie

2. Odszkodowanie za odwołany lot

3. Kiedy odszkodowanie nam nie przysługuje?

 

Odszkodowanie za opóźnienie

Pomimo tego, że samolot wciąż jest najszybszym środkiem transportu, czasem i na lotnisku przyjdzie nam poczekać ze względu na opóźnienie. W przypadku, gdy czas spóźnienia, liczony od otwarcia drzwi na pokład maszyny, wyniesie trzy lub więcej godzin i wynika bezpośrednio z winy linii lotniczych, u których kupiliśmy bilet, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie. Jego wysokość zależy od skali problemu i może wynieść nawet 600 euro. W przypadku, gdy opóźnienie jest większe niż pięć godzin, mamy również prawo do całkowitego zwrotu ceny biletu.

Aby wyegzekwować rekompensatę za stracony czas, możemy samodzielnie zgłosić się do przewoźnika lub skorzystać z oferty firmy zajmującej się uzyskiwaniem pieniędzy za opóźniony lot. Ważne, by zrobić to możliwie jak najszybciej, abyśmy nie mieli problemów z otrzymaniem należnego nam zwrotu.

 

Odszkodowanie za odwołany lot

W sytuacji, gdy nasz lot zostanie całkowicie odwołany, również mamy prawo ubiegać się o zadośćuczynienie od przewoźnika. Warunkiem pojawienia się takiej opcji jest potwierdzenie, że anulowanie naszego lotu wynika wyłącznie z winy przewoźnika, a nie na przykład nie najlepszej pogody. Jeżeli samolot nie wystartował ze względu na działanie przewoźnika, możemy ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot. W sytuacji, gdy z winy jednej linii ucieknie nam samolot, do którego mieliśmy się przesiąść, mamy również prawo zażądać od firmy opłacenia naszych posiłków czy przymusowego pobytu w hotelu. Wielu przewoźników ma takie działanie wpisane bezpośrednio w swoje procedury, jednak warto pamiętać, aby nie podpisywać żadnej ugody ani innych dokumentów, jeżeli mamy podejrzenie, że takie działanie może pozbawić nas naszego prawa do odszkodowania.

W przypadku odwołanych lotów liczą się najmniejsze szczegóły, dlatego warto dokładnie zanotować takie dane, jak: kiedy samolot wylądował i kiedy mogliśmy wyjść na lotnisko, a także jak wiele czasu na nim spędziliśmy, ile czasu minęło od planowej godziny odlotu zanim zostaliśmy poinformowani o odwołaniu połączenia i tak dalej. Sprawa o odszkodowanie za odwołany lot jest trudniejsza, niż za opóźnienie, więc każda informacja może nam się przydać.

 

Kiedy odszkodowanie nam nie przysługuje?

Odszkodowania lotnicze nie przysługują nam w sytuacji, gdy źle oceniliśmy okienko pomiędzy połączeniami i nie zdążyliśmy na drugi samolot, ani gdy opóźnienie lub odwołanie przelotu wynika ze złych warunków pogodowych. Także wszelkiego rodzaju strajki czy obostrzenia dotyczące lotniska nie są podstawą do wnioskowania o odszkodowanie od przewoźnika, ponieważ nie jest on winny pojawieniu się tego typu problemów. Co do zasady, wszystkie sytuacje, które nie wynikają z bezpośredniego działania, niedopatrzenia czy nierzetelności linii lotniczych nie będą uznawane jako powód do wypłacenia odszkodowania.

Czasem uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia takiej sprawy, szczególnie gdy mówimy o całkowitym odwołaniu lotu, są dość trudne do wygrania w pojedynkę. Dlatego jeżeli nie czujemy się pewni swego, dobrze jest wynająć prawnika lub zlecić uzyskanie odszkodowania firmie, która zajmuje się takimi przypadkami.

 

odszkodowanie za problem z podróżą samolotem

Dodaj komentarz