Kalendarz sezonowego przetwórstwa - kiedy jest czas na kiszonki?

Kalendarz sezonowego przetwórstwa - kiedy jest czas na kiszonki?

 

Sezonowe przetwórstwo to nie tylko świetny sposób na stworzenie przepysznych przekąsek. Przede wszystkim to doskonała metoda na zachowanie witamin i wartości odżywczych świeżych warzyw i owoców. Sprawdź, kiedy najlepiej jest samemu tworzyć kiszonki.

 

Właściwości kiszonek

Polska słynie z przepysznych kiszonek, oraz ze skłonności do kiszenia wszelkich darów natury, nie tylko ogórków czy kapusty. Niektórym obcokrajowcom smaki te mogą wydawać się dziwne - my jednak lepiej wiemy swoje. Kiszonki są doskonałym źródłem witamin A, C i E, które są silnymi przeciwutleniaczami, hamującymi procesy starzenia się organizmu. Kiszenie produktów sprawia też, że zawarte w warzywach mikroelementy i witaminy stają się lepiej przyswajalne. Ponadto w procesie fermentacji powstają witaminy B2 i PP - odpowiedzialne m.in za funkcjonowanie układu nerwowego. Niektóre bakterie, które odpowiadają za proces kiszenia, są w stanie także obniżać poziom cholesterolu we krwi, dzięki przetworzeniu go w sterole. Imponująca lista zalet kiszonek na tym się nie kończy - świetnie sprawdzają się jako podstawa diet odchudzających, dzięki wysokiej zawartości błonnika i niskiej ilości kalorii.

 

Kiedy kisić ogórki gruntowe?

Ogórki kiszone to jeden z najsmaczniejszych i najbardziej popularnych rodzajów kiszonek. Weki można z łatwością zrobić samodzielnie, a najlepszy czas na przetwórstwo najlepiej wybrać kierując się swoim ulubionym stopniem chrupkości i aromatu. Najczęściej kisi się ogórki gruntowe pod koniec lipca i na początku sierpnia. Dostępne w sklepach zielone warzywa są wtedy nie tylko najtańsze, ale też pełne smaku. Jednak ogórki można kisić tak naprawdę przez całe lato. Ukiszone na początku lipca i w czerwcu małe ogóreczki będą miały chrupiącą skórkę, a te zawekowane w drugiej połowie sierpnia - intensywny smak i miękką powierzchnię.

 

Ważny jest nie tylko czas rozpoczęcia kiszenia, ale długość procesu kiszenia. Fermentacja ogórków w cieplejsze dni będzie przebiegać szybciej. Ściśle kontroluj czas kiszenia, by utrafić w odpowiedni dla siebie stopień chrupkości i ukiszenia. Przed rozpoczęciem wekowania zadbaj o zapas słoików odpowiedniej wielkości, takich jak dostępne na https://www.castorama.pl/ogrod-i-otoczenie/uprawa-i-ochrona-roslin/przetworstwo-owocowe/akcesoria-do-przetworstwa.cat. Gotowe słoiki można schować w piwnicy czy chłodnej spiżarce, gdzie kiszone ogórki będą czekały na wydobycie smaku lata jesienią czy zimą.

 

Kapusta kiszona - najlepszy czas na przetwory

Staropolska tradycja kiszenia kapusty podaje dwie najlepsze daty na rozpoczęcie tworzenia zimowych zapasów. Przetrwały one do dzisiaj w formie powiedzeń: "po świętej Tekli, będziem kapustę siekli" i "na świętej Jadwisi, kapustę się kisi". Święta te wypadają odpowiednio 15 września i 15 października. Chociaż większość naszych mam i babć kisiła kapustę późnym październikiem i z początku listopada, nic nie stoi na przeszkodzie, by na początku jesieni wykorzystać delikatny smak młodej kapustki w przetworach. Po ukiszeniu będzie ona lekka i chrupiąca, podczas gdy jej bardziej dojrzała wersja, ukiszona późną jesienią, zaskoczy domowników i gości dojrzałym smakiem. W październiku oraz w listopadzie kapusta jest też tańsza, co ma szczególne znaczenie w przypadku przygotowywania dużej ilości domowych przetworów. Oprócz samej przepysznej kapusty kiszonej, idealnej do bigosu czy na surówki, domowe przetwory pozwalają także na wykorzystanie smakowitego soku, który zostaje w słoiku. Decydując się na domowy wytwarzanie kiszonek, masz pewność prostego składu i finalnej jakości obu tych produktów.

 

Eksperymenty z kiszeniem sezonowych warzyw

Oprócz znanych i lubianych ogórków czy kapusty, w pełni lata można się też pokusić o kiszenie rzadziej wykorzystywanych w tym celu warzyw. Sezonowe rzodkiewki po ukiszeniu na długo zachowają niepowtarzalny, ostro-kwaśny smak. Można też ukisić buraki i uzyskać wybitny zakwas (świetny do barszczu), dojrzałe pomidorki (idealna przekąska na zimowe wieczory), a nawet gruszki czy truskawki. Kiszone owoce stanowią wspaniały dodatek do mięs, sałatek czy ryby.

 

Kalendarz sezonowego przetwórstwa

Sezon kiszenia rozpoczyna się wraz z osiągnięciem dojrzałości wybranego produktu. Niektóre owoce i ogórki ukisimy wcześniej, podczas gdy na kapustę i buraczki sezonowe trzeba trochę poczekać. Z pewnością jednak warto.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz