Czym jest spoofing telefoniczny i jak bronić się przed atakami oszustów?

Czym jest spoofing telefoniczny i jak bronić się przed atakami oszustów?

 

Rozwój telekomunikacji znacząco ułatwia funkcjonowanie zarówno firmom, jak i osobom prywatnym, ale nie jest całkowicie wolny od wad. Niestety, powszechna cyfryzacja to także prawdziwy żer dla wszelkiego rodzaju oszustów, którzy podszywają się pod różne instytucje i próbują wyłudzić dane osobowe, dzięki którym następnie dokonują kradzieży. Sprawdź, czym jest spoofing i jak skutecznie chronić się przed oszustami!

 

Kiedy na ekranie Twojego telefonu wyświetla się nieznany numer, zapewne zastanawiasz się, czy nacisnąć zieloną słuchawkę. Oszuści wcale nie muszą używać jednego ze złotych numerów. O tym, czym jest złoty numer, przeczytasz na: https://infonumer.pl/artykul/czym-jest-zloty-numer-i-jak-go-zdobyc-czy-warto. Bardzo często zdarza się, że numer dzwoniącego do Ciebie oszusta, wcale nie różni się znacząco od numerów Twoich znajomych. Może się jednak zdarzyć, że na Twoim telefonie wyświetli się oficjalny numer infolinii danego banku. W słuchawce usłyszysz, że rozmawiasz z pracownikiem, który musi zweryfikować Twoje dane, dlatego prosi o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Jak ochronić się przed działaniem oszustów, którzy co chwilę wymyślają nowe metody? Sprawdź, czym jest spoofing telefoniczny i nie daj się nabrać na sztuczki wyłudzaczy!

 

Czym jest spoofing telefoniczny?

Telefoniczni wyłudzacze bywają bardzo kreatywni. Jedną ze sztandarowych metod oszustów jest metoda na wnuczka, o której przeczytasz tutaj: https://infonumer.pl/artykul/oszustwa-metoda-na-wnuczka-jak-sie-przed-nimi-chronic. Niestety, w ostatnim czasie telefoniczni złodzieje znaleźli nowy sposób, na który nabierają się nawet najbardziej świadome i ostrożne osoby. Mowa o spoofingu telefonicznym.

 

Spoofing telefoniczny polega na podszywaniu się pod dowolny numer telefonu. Jest to metoda, która zapewnia oszustom spory sukces. Dlaczego? Ponieważ na ekranie Twojego telefonu wyświetla się numer, który jest identyczny jak ten należący do banku. W razie wątpliwości sprawdzasz w Internecie numer infolinii danej instytucji, widzisz, że pokrywa się on z numerem, który do Ciebie dzwoni, więc teoretycznie nie masz już żadnych podstaw do tego, aby oskarżyć dzwoniącego o oszustwo. A jednak – telefoniczni złodzieje do perfekcji opanowali sztukę podszywania się pod pracowników banku. Sprawdź, co możesz zrobić!

 

Co zrobić, gdy dzwoni oszust?

Pamiętaj, że żaden pracownik banku nie ma prawa wymagać od Ciebie podania danych logowania i hasła do bankowości internetowej! Wcale nie musisz telefonicznie podawać kodów autoryzacyjnych ani pełnego numeru PESEL. Zachowaj zimną krew gdy ktoś próbuje wystraszyć Cię ryzykiem utraty środków jeśli nie będziesz współpracował. Jeśli masz wątpliwości co do swojego rozmówcy, poproś o możliwość oddzwonienia za kilka minut. Pamiętaj jednak, aby ręcznie wpisać numer dzwoniącego na klawiaturze numerycznej, a nie oddzwaniać na połączenie, które przerwałeś. Ta prosta metoda łatwo zweryfikuje, czy dzwonił do Ciebie pracownik banku czy zwykły wyłudzacz.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz