5 ważnych zasad tworzenia aplikacji mobilnej w software house

5 ważnych zasad tworzenia aplikacji mobilnej w software house

Zastanawiasz się, co jest najważniejsze w projektowaniu aplikacji mobilnych? Tak, tych czynników jest całkiem sporo. Można jednak wyodrębnić takie, które są absolutnie kluczowe. Jeśli o nich zapomnisz, Twoje oprogramowanie może nie spełnić pokładanych w nim nadziei. Korzystając z usług dobrego software house, masz pewność, że zespół projektowy weźmie każdy z nich pod uwagę. Dobrze by jednak było, żeby każdy inwestor poznał je, nim zleci projekt.

 

Tu masz okazję to zrobić.

 

Analiza potrzeb użytkownika i konkurencji.

Tak, to jasne, że kiedy zlecasz projektowanie dedykowanej aplikacji, chcesz stworzyć coś całkowicie oryginalnego. Na początek trzeba jednak określić, od czego chcesz się odróżnić. Użytkownicy oprogramowania, które zamawiasz, mieli już prawdopodobnie do czynienia z innymi aplikacjami z Twojej branży. Szkoda by było nie wykorzystać tej okazji do stworzenia rozwiązań przełomowych.

 

Dlatego w pierwszej kolejności warto poznać produkty konkurencji. I zorientować się, co lubią w nich osoby, które z nich korzystały. A czego serdecznie nie znoszą i woleliby nie mieć z tym do czynienia.

 

Aplikacja wygodna przy obsłudze jedną ręką.

Weź w tej chwili telefon do ręki. Odblokuj go. Zacznij korzystać z dowolnej aplikacji. Jak to robisz? Jedną ręką, czy dwiema? Jeśli wybierasz drugą opcję, jesteś w zdecydowanej mniejszości. Aż 85% użytkowników obsługuje smartfona jedną dłonią. Tego trendu nie można przeoczyć. Wszystkie najważniejsze funkcjonalności powinny się znajdować w zasięgu kciuka.

 

Tak, kciuka. W praktyce najczęściej trzymamy smartfon w otwartej dłoni, a opcje wybieramy jedynie największym palcem. Wyjątek robimy, gdy trzeba wpisać coś w okienko tekstowe.

 

Oprogramowanie mobilne a czytelność.

I chodzi tu zarówno o czytelność interfejsu, jak i tekstu. Wszelkie treści w aplikacji mobilnej tworzonej przez software house powinny być zapisane bardzo czytelną czcionką. Uwierz, nikt nie ma ochoty powiększać ekranu poprzez rozsunięcie dwoma palcami tylko po to, by zobaczyć, co autor miał na myśli. Same teksty muszą zaś być bardzo treściwe. Nie ma nic gorszego, niż czytanie tasiemcowych opowieści na ekranie smartfona.

 

Czytelność interfejsu jest równie ważna. Nie dość, że wszelkie przyciski powinny być wyraźnie widoczne. Trzeba je jeszcze tak rozlokować, by użytkownik nie miał problemu z ich odnalezieniem. Postęp technologiczny sprawił, że mamy swoje oczywiste przyzwyczajenia w tym zakresie.

 

Minimalizuj tak zwane obciążenia poznawcze.

Innymi słowy nie przytłaczaj użytkownika. Graficy współpracujący z programistami naprawdę potrafią zaprojektować aplikację estetyczną, w której nie używa się barw we wszystkich odcieniach tęczy. Ludzki mózg stara się priorytetyzować kluczowe informacje. Jeśli jednak będziemy mu to skutecznie utrudniać, w końcu się podda. A wtedy od rezygnacji z korzystania z aplikacji mobilnej już tylko krok.

 

Tak samo dzieje się zresztą przy aplikacjach webowych.

 

Software house pomoże użytkownikom działać szybko.

I to na wiele różnych sposobów. Nie chodzi tu wyłącznie o wspomnianą wyżej czytelność. Dobrym trendem w programowaniu jest minimalizowanie ilości kodu. A to przyspiesza działanie oprogramowania. Liczy się również to, by program działał niezawodnie. W innym przypadku zamiast spełniać cele biznesowe, jakie zakładasz przy jego tworzeniu, będzie jedynie frustrował ludzi.

 

Jeśli chcesz stworzyć oprogramowanie zgodne z najnowszymi trendami, zajrzyj na stronę AppLover. W tym software house nadążamy za teraźniejszością i myślimy innowacyjnie.

 

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz