Upamiętnili żydowską społeczność, żyjącą przed wojną w Przerośli

Uroczystość na terenie zabytkowego cmentarza żydowskiego w Przerośli

 

Uroczystość upamiętniająca przerośleńskich Żydów połączona z oficjalną prezentacją tablicy poświęconej ich historii, odbyła się w środę (09.08) na terenie zabytkowego cmentarza żydowskiego w Przerośli.

 

Teren zabytkowego cmentarza żydowskiego w Przerośli został w latach 2017-2020 uporządkowany staraniem lokalnej społeczności i potomków przerośleńskich Żydów mieszkających w USA, RPA, Izraelu i Francji; przed II wojną światową należał on do tutejszej społeczności żydowskiej. Cmentarz ten, z niewielką liczbą zachowanych nagrobków jest jedyną materialną pozostałością po wieloletniej obecności Żydów w Przerośli.

 

Z inicjatywy potomków przerośleńskich Żydów, zwłaszcza Hatte Blejer, podjęte zostały działania, które doprowadziły do umieszczenia tablicy przedstawiającej historię miejscowej społeczności żydowskiej. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zdecydowała ulokować tablicę przy wejściu na teren cmentarza ze względu na szczególne znaczenie jakie mają w tradycji żydowskiej pochówki. - Umieszczając tablicę w miejscu publicznym, łatwo dostępnym pragniemy zwiększyć świadomość historii Przerośli zarówno wśród lokalnej społeczności jak i turystów odwiedzających miasto - przekazali organizatorzy. 

 

Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali mieszkańcy miasta, przedstawiciele potomków Żydów z Przerośli, władz lokalnych, Naczelny Rabin Polski oraz przedstawiciele instytucji i organizacji działających w Przerośli i okolicy. Projekt zrealizowano dzięki współpracy Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z Friends of Jewish Heritage in Poland, oraz dzięki wsparciu potomków Żydów z Przerośli.

 

Foto: Katarzyna Olfier-Halicka

11 Komentarzy

Gość

11/08/2023

Szlachetnie. Przerośl przed wojną była pełna Żydów. Cały Rynek w Przerośli był zamieszkiwany przez osoby pochodzenia żydowskiego. To kiedy teraz Przerośl odda mienie przedwojennym właścicielom?

Mosiek Czosnkowy

11/08/2023

A gdyby w Hajfie był cmentarz polski, to czy Polacy mogliby liczyć na podobną atencję tamtejszych mieszkańców ? Przede wszystkim polski interes narodowy. 

Kazik

21/08/2023

Dodane przez Mosiek Czosnkowy w odpowiedzi na

@Mosiek Czosnkowy

No przecież są cmentarze polskie w Hajfie, Jaffie i Ramli. Odwiedzają je Polacy z Armii Andersa dzięki polskiemu Urzędowi ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

mietek 0

11/08/2023

Należy zamontować  teraz kamerę która całodobowo będzie nagrywać przejawy wandalizmu antyżydowskiego. Tak jak  w Suwałkach. Ot tak.

Głupków nie brakuje jak widać i wśród profesorów. Prof. od historii sztuki niech się zajmuje sztuka a nie historia powszechna. Ile książek historii stosunków polsko-żydowskich napisał ten profesor? Chyba ani jednej. Przeroslaki nie dajta się bo Was szabes goje sprzedadzą. 

Anonymous

12/08/2023

Szabes goje już szykują listy nieruchomości dla Żydów. Przeroslaki pamiętajta, ze tuż przed rozbiorami gminy żydowskie wiedząc o tym, ze rozbiory nastąpią, pożyczyły ogromne sumy od polskich magnatów, klasztorów, itp. których nigdy nie zwróciły. A później, po powstaniach, car konfiskowal majątki powstańców i przekazywał je obcym, Żydzi skupiwali je za ułamek wartości, za ukradzione Polakom pieniądze. Taka jest prawda o mieniu niby zydowskim w Polsce. To mienie niby żydowskie to mienie ukradzenie Polakom. Żydom nic się nie należy.

Trzech „Przeroslakow” tam to nakręca wszystko. Jeden Przeroslak co się tam wypowiadał na tej imprezie nie był chyba w pełni władz umysłowych bo plótł takie głupoty ze dziennikarz z TVP Białystok wziął go za potomka przeroskich Żydów. Drugi w ogóle nie pochodzi z Przerośli, nic nie wie o historii tej miejscowości, coś tam przeczytał z kartki po angielsku,  a trzecia - kobieta mieszka we Francji i ma Żyda za męża. Wszyscy troje lewacy dalecy od kościoła katolickiego. To chyba nie jest reprezentacja miejscowej ludności? Ale pewnie maja dobrze płacone.

Dodaj komentarz