Władze Suwałk planują powołać Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia

Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki wybierze Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia

Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki wybierze Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia w Suwałkach - poinformował prezydent w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych. 

 

Z pomysłem wyszedł Adam Ołowniuk z klubu "Łączą nas Suwałki" ze względu na sytuację wywołaną pandemią koronawirusa, która odcisnęła znaczący ślad w procesie edukacji. Zdaniem radnego nauka zdalna spowodowała negatywny wpływ na rozwój i zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W związku z tym skierował do prezydenta Suwałk pismo w sprawie powołania Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia. Do jego zadań miałoby należeć interweniowanie, gdy prawa uczniów będą łamane, bądź naruszane, popularyzacją mediacji jako metody rozwiązywania konfliktu, przeciwdziałanie cyberprzemocy, gdy uczniowie padają ofiarą hejtu i mowy nienawiści w internecie, a nie mają do kogo zwrócić się o pomoc. 

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk pogratulował radnemu pomysłu i cennej inicjatywy oraz dodał, że również dostrzega potrzebę powołania Rzecznika Praw Ucznia w mieście. - Powołanie takiego stanowiska, jak Miejski Rzecznik Praw Ucznia, może przyczynić się do podniesienia standardów respektowania prawa i ochrony młodych ludzi. Z uwagi na fakt, że Młodzieżowa Rada Miasta Suwałki jest reprezentacją młodzieży
uczącej się na terenie Miasta Suwałki, uważam, że Miejski Rzecznik Praw Ucznia w Suwałkach powinien być przez nią wybrany. Uważam również, że powinien wspólnie z ww. Radą współpracować w celu respektowania praw i ochrony suwalskich uczniów. Informuję, że sprawa zostanie przekazana do Biura Rady Miejskiej Urzędu Miejskiego w Suwałkach, która realizuje zadania związane z pomocą administracyjną i organizacyjną Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki
- przekazał w odpowiedzi włodarz. 

6 Komentarzy

Zlikwidujcie szkoły. Stres zniknie.

 

A tak na serio: kiedy rzecznik praw nauczyciela?

A gdzie prawa nauczyciela. Gowniażeria robi co chce, nauczyciela pozbawiono jakichkolwiek możliwości dyscyplinowania. To jest jakaś paranoja. Jak chcecie wychowywać młodzież dając im same prawa bez możliwości egzekwowania obowiązków i wpajania  zasad. Renkiewicz ogarnij się. Jak chcesz podnosić poziom nauczania i wychowywać młodzież? Znowu wpisujesz się w ideologiczne rozgrywki, wstyd.

Rodzic

13/06/2021

Rodzic-uczeń-nauczyciel-wychowawca-pedagog-psycholog-rady rodziców- dyrektor szkoły-kurator i dalej cała podległość samorządowa Urzędu Miasta - radni miast - i pomysł rzecznika praw ucznia? O co tu chodzi? Bezsilność systemowa czy brak kompetencji,  jakości wykonywanej pracy. A może siła znajomości (ciotki, pociotki) powodują ten haos, brak profesjonalizmu, zaściankowy pępek świata. Najpierw prawa ucznia (a gdzie obowiązki?), zbyt duże parcie rodziców (nierozpoznających potrzeb dziecka i niewymagających podstawowych obowiązków ucznia), a potem. A potem złość, płacz i wina nauczyciela, że nie wyszło, tak jak rodzic zaplanował. Wszyscy mają rolę w tym systemie, ale ta rola musi być rzetelna, obiektywna i profesjonalna. Zacznijmy od siebie, a wszystko wróci na lepsze tory. 

Anonymous

13/06/2021

To prawda, popieram Cię Olo, wstydź się Panie Renkiewicz wstydź, młodzież nie ma szacunku dla siebie, dla nauczycieli, starszych i rodziców a tu kolejny cios w stronę nauczycieli. Dobrze, że to już ostatnia Twoja kadencja. 

 

Lepiej powołajcie rzecznika ochrony przez głupimi pomysłami Czarnka w edukacji :P A tak swoją drogą, w szkole lepiej to już było, na pewno nie będzie...

Dodaj komentarz