Poseł sprzeciwia się usunięciu Konopnickiej i innych autorów z podstaw programowych

Interpelacja ws. zmian podstaw programowych nauczania w polskich szkołach

 

Dlaczego planowane zmiany obejmują wydarzenia, postacie i lektury, których znajomość stanowi ważną część kanonu wykształcenia i podstawę kształtowania patriotyzmu młodych Polaków pyta poseł Jarosław Zieliński ws. planowanych zmian podstaw programowych nauczania.

 

Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości skierował do Minister Edukacji Barbary Nowackiej interpelację poselską w sprawie planowanych zmian podstaw programowych nauczania w polskich szkołach, eliminujących ważne treści z zakresu nauczania historii i języka polskiego, które mają istotne znaczenie dla poziomu wykształcenia i kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich młodych pokoleń Polaków.

 

Zapowiadane przez Panią Minister i koalicję parlamentarno-rządową Donalda Tuska zmiany podstaw programowych nauczania w polskich szkołach, które mają polegać na „odchudzeniu” treści nauczania o około 20%, budzą, zdaniem posła Zielińskiego, uzasadniony sprzeciw i bulwersują opinię publiczną. Z dostępnych informacji  i dokumentów wynika, że jeżeli chodzi o przedmioty humanistyczne (język polski, historia), to zakres treści  nauczania planowanych do wykreślenia z podstaw programowych dotyczy wydarzeń i postaci historycznych  oraz lektur szkolnych, których znajomość należy do paradygmatu wykształcenia ogólnego i uniwersalnego  kanonu kulturowego oraz ma istotny wpływ na poziom wiedzy uczniów, ich świadomość historyczną oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich. 

 

Z podstaw programowych mają zostać wykreślone m.in. następujące przykłady i postacie historyczne: Rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka”, Św. Maksymilian Maria Kolbe, Przeor Augustyn Kordecki, Zawisza Czarny; wydarzenia historyczne: dokonania Bolesława Krzywoustego, konflikt z Cesarstwem Niemieckim, relacje polsko-krzyżackie, związki Polski z Węgrami w XIV wieku, charakterystyka polityki zagranicznej ostatnich Jagiellonów ze szczególnym uwzględnieniem powstania Prus Książęcych (Hołd Pruski), wkład Polaków w walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych (Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski), Konfederacja Barska, powstanie Księstwa Warszawskiego, podział polityczny ziem polskich po Kongresie Wiedeńskim (rozbiory), Traktat w Locarno, obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, obrona Westerplatte, obrona Wieży Spadochronowej w Katowicach, Bitwa pod Mokrą i Wizną, Bitwa nad Bzurą, obrona Warszawy, obrona Grodna, Rzeź Wołyńska; lektury: Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich”, Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod”, Ignacy Krasicki „Hymn do miłości ojczyzny”, Maria Konopnicka „Wybrane Wiersze” („Rota”), Czesław Miłosz „Traktat moralny”, Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia”, Władysław Stanisław Reymont „Chłopi”, Homer „Odyseja”, Dante Alighieri „Boska komedia”, William Szekspir „Romeo i Julia”.

 

Poseł zwrócił się do Minister  z prośbą o odpowiedź na pytania: 

  1. Jakimi kryteriami kierują się pomysłodawcy i Minister Edukacji Narodowej dążąc do wprowadzenia takich zmian w podstawach programowych?
  2. Dlaczego planowane zmiany obejmują przede wszystkim wydarzenia, postacie i lektury, których znajomość stanowi ważną część kanonu wykształcenia i podstawę kształtowania patriotyzmu i świadomości narodowej młodych Polaków?
9 Komentarzy

...jak w sobotę w okolicach Suchowoli, ubrany w odblaskową kamizelkę ze znaczkiem Wąsika, nucił rotę  Konopnickiej i  swoimi "rencyma" oraz łopatą  budował w czynie społecznym trasę S8 w kierunku Augustowa.

 Jarek spokojnie ! Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyznie !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyborca konfy

18/03/2024

Weś człowieku sie za pracę dla regiony a nie zajmujesz się tylko wygryzaniem wartościowych ludzi z list PIS w mieście. Sam zdobyłeś o połowę mniej głosów niż 4 lata tamu -czy nic ci to nie mówi? 20 tyś ludzi którzy głosowali na niego zmieniło zdanie. Więc możę niech się weźmie za poważne traktowanie swoich wyborców a nie dziwne hepeningi urządzsz?

Opinia Publiczna

18/03/2024

kochaniutki, nie jestem zbulwersowana. Wprost przeciwnie: cieszę się z odchudzania podstaw programowych, bo uczniowie trochę odetchną i może dzięki temu skutecznie nauczą się tabliczki mnożenia oraz odróżniania rzeczownika od czasownika. Jak komu tęskno do obowiązujących podstaw programowych, to niech spróbuje tego miodu - wracać do szkoły, do nauki i wymagań! Gwarantuję zmianę zdania w 5 minut każdemu, komu się wydaje, że cokolwiek wie na temat szkoły, nauczania i uczenia się.

Dodaj komentarz