Czy nauczyciele powinni zarabiać więcej od dyrektorów?

Informacja na temat wynagrodzeń nauczycieli w Suwałkach w 2020 roku

Temat zarobków nauczycieli i dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowo-wychowawczych poruszono no ostatniej sesji Rady Miasta. W poniedziałek (12.04) władze Suwałk przedstawiły informację na temat wynagrodzeń nauczycieli w Suwałkach w 2020 roku. 

 

Temat poruszył podczas ostatniej sesji Rady Miasta Marek Zborowski-Weychman z klubu "Łączą nas Suwałki", który zaapelował o odpowiednie wynagradzanie dyrektorów, którzy poświęcają na zarządzanie swymi szkołami bardzo dużo czasu. Jak mówił, nie da się nadzorować placówki oświatowej jedynie podczas ośmiogodzinnego dnia pracy. 

 

- W sześciu szkołach dyrektorzy są najlepiej zarabiającymi pracownikami danych placówek, a w pozostałych są na drugim, trzecim, czwartym czy piątym miejscu. Przy czym Ci, którzy zarabiają najwięcej nie są jakimiś szczególnie wyróżniającymi się pracownikami. Spowoduje to coraz trudniejszy nabór na stanowiska dyrektorów. Już ostatnio zauważaliśmy, że na te stanowiska startują najczęściej nauczyciele zatrudnieni w danej szkole. Znają oni placówkę, wiedzą o co w niej chodzi i chcą być "u siebie". Nauczyciele nie są chętni, by dyrektorem był ktoś obcy. Najczęściej właśnie to nauczyciel danej szkoły czy poprzedni dyrektor jest jedynym kandydatem na to stanowisko. Wynika to między innymi z wynagrodzenia. Lepiej być dobrym nauczycielem, dobrze opłacanym, mieć swoje godziny, potem zamknąć drzwi na klucz i zapomnieć o szkole niż za te same pieniądze jako dyrektor myśleć przez całą dobę o szkole. Dlatego w związku ze zbliżającymi się konkursami na dyrektorów chciałbym abyśmy zasygnalizowali tym kandydatom, że przynajmniej pochylimy się nad tym problemem - apelował radny. 

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz przekazał, że prosił już Centrum Usług Wspólnych o informację na temat kształtowania się wynagrodzeń dyrektorów w placówkach w relacji do najlepiej zarabiających nauczycieli. - Przykładowo z dziewięciu przedszkoli tylko w dwóch dyrektorzy zarabiają mniej niż najlepiej opłacani pracownicy. W trzech szkołach podstawowych i trzech średnich nauczyciele zarabiają lepiej od swoich przełożonych. Mamy takie przypadki, że nauczyciele w Suwałkach zarabiają powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie. Uważam, że to dobry poziom wynagrodzeń. Połowa tej wypłaty pochodzi z wypłacanych nadgodzin więc może jest zbyt dużo tych godzin dla nauczycieli. Tak jest w szkołach, w ratuszu, w mieście, że niekoniecznie dyrektor zarabia najwięcej. Jeżeli pracownik stara się i dobrze pracuje to dlaczego ma nie zarabiać. Do kwestii wynagrodzeń dyrektorów szkół wkrótce wrócimy, gdyż musimy przedstawić Radzie Miasta projekt zmian w uchwale, która to reguluje - przekazał włodarz. 

 

W nawiązaniu do tematu władze Suwałk w poniedziałek (12.04) przedstawił informację na temat wynagrodzeń nauczycieli w Suwałkach w roku 2020, które prezentujemy poniżej. Dane pochodzą m.in. z systemu informacji oświatowej oraz materiałów Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

 Poniższe zestawienie wskazuje liczbę nauczycieli w Suwałkach w podziale na poszczególne stopnie awansu zawodowego:

 • stażyści – 51
 • kontraktowi – 142
 • mianowani – 150
 • dyplomowani – 888

 

Składniki wynagrodzenia nauczycieli dyplomowanych w mieście Suwałki (najliczniejszej grupy nauczycieli):

 • wynagrodzenie zasadnicze – 4046 zł brutto
 • dodatek stażowy – od  404,60 zł do 809,20 zł
 • dodatek motywacyjny – od 0 do 579,49 zł
 • dodatek za wychowawstwo klasy – 300 zł brutto
 • dodatek opiekuna stażu – 100 zł brutto
 • dodatek za klasy dwujęzyczne – 1000 zł brutto
 • dodatek za trudne warunki pracy – od  100 zł  do 1200 zł brutto
 • godziny ponadwymiarowe – od 270,40 zł  do 2433,60 zł brutto
 • godziny doraźnych zastępstw – od  270,40 zł do 3992,30 zł brutto
 • Łącznie miesięczne wynagrodzenie nauczycieli dyplomowanych – od 5.261,40 zł  do 10.729,89 zł brutto

 

Wynagrodzenia roczne brutto nauczycieli w 2020 r. w przedziałach kwotowych wg PIT 11:

l;;

4 Komentarzy

Ciekawy

13/04/2021

Proszę nie przesadzać, bo jakoś nie było słychać, żeby któryś dyrektor zrezygnował i łatwo stołka nie odda... 

 

Dociekliwy

14/04/2021

Jeżeli ktoś pracuje na 2 lub więcej etatów i jest w tym dobry to dlaczego mu zabronić. Słabych pracowników nikt nie zatrudnia dodatkowo. No chyba, że pełni funkcje - jakię? warto się dowiedzieć.

 

Bardzo mnie zaciekawiło to zestawienie, ponieważ jestem nauczycielem dyplomowanym z 35 letnim stażem pracy i otrzymuję 4046 zł brutto plus dodatek stażowy 809,20 zł brutto i mam kilka nadgodzin tygodniowo, a na dodatek podejrzewam, że pracuję w jednej z 'trzech szkół'.

Dodaj komentarz