#TylkoCiemność również w Suwałkach

wyłączone światła na znak protestu

We wtorek 1. grudnia o godzinie 17.00 na znak protestu w związku z zapowiedzią zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd w ponad 50 polskich miastach, w tym w Suwałkach, zostaną wyłączone światła. 

 

Akcję gaszenia świateł zainicjowało stowarzyszenie "Tak! Samorządy dla Polski" w odpowiedzi na procedowanie przez Sejm ustawy, która - jak tłumaczą włodarze polskich miast - pozbawia jednostki samorządu terytorialnego części udziałów we wpływach z tytułu PIT i CIT. Sprzeciw samorządowców budzi także groźba zawetowania unijnych wieloletnich ram finansowych i powiązanego z nimi Funduszu Odbudowy Europy po pandemii COVID-19. 

 

Prezydent Suwałk podjął decyzję, że w naszym mieście przez godzinę ciemność ogarnie Park Konstytucji 3 Maja. - Z obawą obserwuję przekazy medialne dotyczące veta, które chce zastosować polski rząd w sprawie budżetu Unii Europejskiej na kolejną sześcioletnią perspektywę 2021 -2027. Brak środków unijnych oznaczać będzie niestety marazm i stagnację dla Polski ale również takich miast jak Suwałki. Do naszego miasta od 2007 roku w formie różnych projektów zarówno miejskich jak i prywatnych trafił blisko 1 miliard złotych dotacji unijnych. 

 

Odpowiedzmy sobie na proste pytanie. Gdzie byłyby Suwałki i jak wyglądałoby dziś nasze miasto gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej? Czy mielibyśmy Aquapark i Suwalski Ośrodek Kultury? Czy jednostki oświatowe przeszłyby termomodernizację? Czy powstałby stadion miejski na Zarzeczu? Czy powstałyby ulice 24 sierpnia, Rotmistrza Witolda Pileckiego, 100-lecia Niepodległości, Leśna czy Reja? Czy powstałby Plac Marii Konopnickiej, a zabytkowe kamienice przeszłyby remonty? Czy przedsiębiorcy wybudowaliby nowoczesne hotele lub zainwestowali środki w rozwój technologii? Czy Suwalczanie mogli by w ogóle marzyć o obwodnicy naszego miasta? To wszystko zawdzięczamy środkom z Unii Europejskiej. Bez tych pieniędzy te inwestycje nie byłyby w dużym stopniu możliwe. Te inwestycje to setki miejsc pracy dla Suwalczan i ogromna poprawa naszego poziomu życia.

 

Uważam, że w trudnych czasach pandemii, w których obecnie się znajdujemy nie powinno się przekładać interesu politycznego ponad interes Polski i wszystkich obywateli naszego kraju. Nie powinniśmy niszczyć dorobku ostatnich kilkunastu lat obecności we wspólnocie europejskiej. Sądzę, że wielu Suwalczan podziela mój pogląd, iż członkostwo Polski w Unii Europejskiej daje gwarancję jej dalszego rozwoju, poczucie bezpieczeństwa oraz przestrzegania cywilizowanych norm życia społeczno – gospodarczego - przekazał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

15 Komentarzy

Panie Renkiewicz w związku z tym, że coraz bardziej upolityczniasz sprawowany przez siebie urząd, narażając nasze miasto na postępującą marginalizację, za co będziesz ponosił wyłączna odpowiedzialność. Proponuję żebyś złóż urząd, a wychodząc zgasił światło w gabinecie. 

Nie OLO

01/12/2020

Dodane przez olo w odpowiedzi na

Brawo Prezydent, a młodzieżowka PiS widze nadgodziny robi w interecie. To PiS marginalizuje Polske i ośmiesza w Europie i na świecie.

malwina

01/12/2020

Popieram akcję.A ty Olo.skąd się wziołeś,czy siedzisz w swojej komórce po ciemku i nic nie kumasz,nie czytasz gazet nie masz internetu.jak lubisz być jak to mówi J.Kurski" ciemnym ludem"  ,    to se bądż ,ale daj ludziom żyć na miarę XXI wieku.

Wolny człowiek

01/12/2020

Jakim prawem pan prezydent zdecydował o takim proteście? Jak chce protestować to niech wyłączy prąd w swoim domu. Wielu a może większość suwalczan nie utożsamia się z tym protestem. Jak chce poparcia niech przestanie łupić mieszkańców i przedsiębiorców podatkami. Przed wyborami podlizywał się wyborcom, jeździł po zakładach pracy. Po wyborach odrazu podwyżki podatku od gruntów. Teraz jak jest pandemia ludzie tracą pracę, przedsiębiorcy ledwo zipią bądź bankrutują,pan prezydent zgłasza wniosek o podwyżki. Mo

Prezydent zanim zacznie w formie manifestu wyłączać oświetlenie niech najpierw dopilnuje, zeby działało prawidlowo. Dziś w centrum znow ciemnosci. Tak bywa często od kilku miesięcy. 

Suwałki

01/12/2020

Szkoda że na tak krótko ?, zaoszczędziłby trochę na te potrzeby?

suwalczanin

01/12/2020

    Idiotyczna akcja. Dopiero grubo po godz 16 włączone zostały dziś w Suwałkach latarnie miejskie. Jazda po nieoświetlonych ulicach, w godzinach szczytu, przy dzisiejszej pogodzie stanowi prawdziwy koszmar. Dobrze chociaż, że Pan Prezydent w swojej łaskawości nie kazał wyłączyć sygnalizacji na skrzyżowaniach. Protest prezydentów miast był wyjątkowo głupi.                                                     Przypomnę, że to Pan Prezydent Suwałk zgarnął największą pulę Funduszu Samorządowego (ponad 3,5 mln zł) podczas pobytu w Suwałkach Premiera Mateusza Morawieckiego wiosną br. Usłyszał też wtedy wiele ciepłych słów o bardzo dobrej współpracy suwalskiego samorządu z władzami rządowymi.                                                                                                                                     Opozycja, która   jazgocze, że rząd ciągle podnosi podatki, teraz protestuje. Ich zdaniem samorządy zostały okradzione z powodu obniżenia o 1% podatku PIT dla wszystkich obywateli, a do prawdziwej ruiny doprowadziła decyzja zwolnienia z podatku osób młodych do 26 roku życia. Wygląda na to, że głównym źródłem miejskich dochodów był 1% PIT od emerytów i podatek od młodzieży. Swoją drogą wdzięczna młodzież dziś mówi rządowi "Wy....", a Pan Prezydent Suwałk pręży się by stanąć w pierwszym szeregu z Trzaskowskim i jego kompanami.

beznadziejna akcja. Dobrze ze ogrzewania nie wyłączył ludziom....

strzała

05/12/2020

Dodane przez Aga w odpowiedzi na

Akurat temat ogrzewania kopciuchami w Suwałkach leży na łopatkach.

Niby miasto coraz nowocześniejsze a smród z kominów zimą czuć nawet przez maseczki

Suwalczanin

09/12/2020

Suwalki w gronie 50 miast z Ciemnotą. W Polsce mamy 944 miasta. 

Dodaj komentarz