Święcenie pokarmów tradycją Soboty Wielkanocnej

Wielka Sobota, wierni święcą pokarmy

 

Wielka Sobota to dzień oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Tradycją tego dnia jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych.

 

Wielka Sobota to dzień poprzedzający Wielkanoc i jednocześnie jeden z najważniejszych dni w polskiej tradycji religijnej. Jest to czas refleksji i przygotowań do święta Zmartwychwstania Pańskiego. To także czas przygotowań do liturgii wielkanocnej. W kościołach odbywają się specjalne nabożeństwa, w tym obrzędy poświęcenia pokarmów, które później spożywane są podczas świątecznego śniadania.

 

Ze święconką związane były różne wierzenia. Należało po uroczystości poświęcenia szybko wracać do domu i omijać boczne drogi, by nie błądzić w ciągu roku. Szybki powrót zapewniał też dziewczętom szybkie wyjście za mąż. Z koszykiem przyniesionym od święcenia należało obejść trzy razy dookoła chałupę. W ten sposób wytyczano bezpieczny krąg i zapewniano sobie powodzenie.

 

W Suwałkach jak co roku wierni tłumnie pojawiali się w świątyniach z wielkanocnymi koszyczkami. Tradycyjnie też Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” działająca przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach wystawiła symboliczną wartę honorową przy Grobie Pańskim w suwalskim Kościele Garnizonowym pw. św. Piotra i Pawła. Wartę pełnili  członkowie GRH „Garnizon Suwałki” w historycznych strojach. Nawiązywali w ten sposób do tradycji z okresu międzywojennego, kiedy to poszczególne oddziały wojskowe stacjonujące w Suwałkach wystawiały wartę przy Grobie Pańskim w okresie Wielkanocnym.

 

Dodaj komentarz