Ograniczanie negatywnego wpływu cyberprzestępczości na życie codzienne mieszkańców regionu to główny cel koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa zainicjowanej przez władze województwa podlaskiego.
List intencyjny w sprawie utworzenia koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa podpisali w poniedziałek (02.12) marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym i członek zarządu Jacek Piorunek w towarzystwie inicjatora akcji, wojewody podlaskiego Jacka Brzozowskiego. głównym celem jest ograniczanie negatywnego wpływu cyberprzestępczości na życie codzienne mieszkańców regionu.
–Rozwój świata pokazuje, że wiele przestępstw dzisiaj odbywa się w internecie, dlatego bezpieczeństwo w tej przestrzeni jest niezwykle ważne. My, jako władze publiczne, mamy obowiązek chronić naszych mieszkańców przed takimi zagrożeniami. Cieszę się, że jako Województwo Podlaskie, do nich dołączamy. Ochrona przed cyberprzestępczością jest obowiązkiem nas wszystkich – mówił Łukasz Prokorym.
Jak poinformował wojewoda Jacek Brzozowski, statystyki dotyczące cyberprzestępczości na terenie naszego województwa są niepokojące. Przez okres trzech kwartałów br. doszło do 87 oszustw cyfrowych, w wyniku których Podlasianie stracili blisko 5 mln zł. Udało się odzyskać zaledwie 120 tys. zł z tej kwoty.
–To pokazuje, z jak poważnym problemem mamy we współczesnym świecie do czynienia. Wszędzie tam, gdzie możemy edukować w zakresie e-bezpieczeństwa, powinniśmy robić to w jak najszerszej koalicji, która łączy nas w opiece nad tymi, którzy mogą doświadczyć tych negatywnych zjawisk – zaznaczył wojewoda.
Pełnomocnik wojewody ds. cyfryzacji Mariusz Madejczyk, zastępca dyrektora NASK w Warszawie, dodał z kolei, że potężna skala zagrożeń z roku na rok rośnie. Dlatego tak ważna jest edukacja, w której koalicję ma wspierać urząd marszałkowski.
– Cyber zagrożenia spowodowane są naszą niewiedzą, nieznajomością technik stosowanych przez przestępców. Jeżeli je poznamy, będziemy uczyli społeczeństwo, w jaki sposób bronić się, na czym polega zasada cyberhigieny, jestem przekonany, że spełnimy rolę koalicji.
Dotychczas w ramach działań gremium odbyły się trzy konferencje dotyczące bezpieczeństwa w sieci, dedykowane nauczycielom i rodzicom uczniów, samorządowcom, seniorom. W najbliższym czasie przewidziana jest czwarta – dla przedsiębiorców.