Kuchnia włoska cieszy się popularnością na całym świecie! Pizzę, pyszne makarony, ravioli czy tiramisu zna chyba każdy. Jej miłośnicy cenią ją za prostotę, a także bogactwo smaków oraz aromatów. I Ty uwielbiasz kulinaria ze słonecznej Italii? Poznaj ich sekrety!
Najważniejsze cechy włoskiej kuchni
Włosi kochają dania mączne i owoce morza, typowe zresztą dla szeroko pojętej diety śródziemnomorskiej. Ważny element kuchni włoskiej to także przyprawy. Nadają one potrawom charakterystyczny smak i aromat. Najchętniej używane zioła to świeża bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek oraz estragon. Ich dodatek nada Twoim daniom prawdziwie południowy sznyt.
Ponadto trudno wyobrazić sobie włoskie kulinaria bez wysokiej jakości oliwy, świeżych warzyw i oliwek. Zresztą to właśnie lokalne, starannie wyselekcjonowane produkty w dużej mierze wpływają na fantastyczny smak potraw z Półwyspu Apenińskiego. Musimy też wspomnieć o cennych białych i czarnych truflach, odpowiedzialnych za szlachetny smak wielu włoskich dań.
Kolejność jedzenia
Włosi ogromną wagę przywiązują do tradycji. Przejawia się to m.in. w kolejności spożywanych potraw, zarówno w ciągu dnia, jak i podczas jednego posiłku. Zaczynają oni dzień od słodkiego śniadania oraz kawy (często mlecznej). Następnie sięgają po szybkie przekąski takie jak ryżowe kulki smażone we fryturze (arancini), pizzę „na kawałki” czy sałatki. Obfita obiadokolacja ma miejsce około 20:00. W jej ramach serwuje się kolejno:
-
przystawkę (antipasto),
-
pierwsze danie (primo piatto),
-
danie główne (secondo piatto),
-
deser.
Oczywiście nie musisz specjalnie wyjeżdżać do Włoch, aby cieszyć się tak imponującą ucztą. Możesz skomponować ją z przysmaków, które zamówisz np. stąd: https://www.zapiekankarnia.pl/menu/zapiekanki-restauracja-zielona-gora.php.
Krótka historia kuchni włoskiej
Za obecnym kształtem tej intrygującej kuchni stoją wieki rozwoju. Jej korzenie sięgają starożytności, a na przestrzeni setek lat kształtowały ją zróżnicowane wpływy kulturowe. Z tego względu do dziś pozostaje niejednorodna. Co ważne, wart odnotowania moment w historii kuchni włoskiej nastąpił w okresie renesansu. Przyniósł on nowe spojrzenie na kulinaria, ponieważ zaczęto postrzegać je jako prawdziwą sztukę. Zresztą takie podejście do gotowania towarzyszy Włochom (i nie tylko) do dziś.
Wracając jednak do różnorodności interesującego nas dziedzictwa kulinarnego. Ma ono związek z klimatem i położeniem geograficznym kraju. Na północy dominują ryż, polenta, a także sery z krowiego mleka. Z kolei na południu królują makarony, oliwa i sery owcze. Zresztą każdy region kraju ma swoje specjalności. Neapol to oczywiście pizza! Sycylia i Siena słyną z deserów, mieszkańcy Doliny Aosty kochają serowe fondue, we Florencji skosztujesz przepysznych dań mięsnych, a Bolończycy uwielbiają mięsne sosy pomidorowe.
Wyśmienite włoskie sery
Czy wiesz, że we Włoszech wyrabia się aż sześćset gatunków serów? Najbardziej znany włoski ser to z całą pewnością parmezan Parmigiano-Reggiano. Otrzymuje się go z krowiego mleka – jest twardy, kruchy i ziarnisty, a przy tym bardzo trudny do podrobienia ze względu na specyficzny sposób produkcji. Doskonale sprawdza się jako przystawka, a także dodatek do makaronu czy pizzy.
Musimy też wspomnieć o ricotcie, czyli miękkim serze będącym częstym składnikiem farszu w ravioli. Z kolei mascarpone to jeden z kluczowych składników włoskich deserów. Miłośnicy pizzy na pewno kojarzą również miękką mozzarellę.
Najpopularniejsze potrawy prosto z Italii
Wyżej pisaliśmy już o pizzy oraz pysznych makaronach. Jednak to nie wszystko. Italia oferuje o wiele więcej! To m.in.:
-
lasagne, czyli zapiekanka z sosem mięsnym i serowym,
-
focaccia – domowe pieczywo, a zarazem „uboższa” wersja pizzy bez dodatków,
-
ravioli – pierożki z ricottą,
-
gnocchi – ziemniaczane kluseczki,
-
deser panna cotta z gotowanej śmietanki.
Włoska kuchnia jest przesiąknięta tradycją! Tutaj znaczenie ma nie tylko smak potraw, ale też czas spędzony przy stole w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Pamiętaj o tym, kiedy postanowisz urządzić ucztę w śródziemnomorskim stylu.
– Artykuł sponsorowany