Jak zabezpieczyć wartościowe przedmioty przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć wartościowe przedmioty przed kradzieżą?

 

Ubezpieczenie wartościowych przedmiotów przyda się zarówno w mieszkaniu, jak i w domu czy poza terenem nieruchomości. Po co ubezpieczać rzeczy osobiste? Jakie przedmioty chroni polisa mieszkaniowa? Za co możesz nie dostać odszkodowania? Przeczytaj.

 

W jakim celu ubezpiecza się przedmioty osobiste?

Czasami zupełnie nie myślimy o tym, że nosimy przy sobie cenne przedmioty. Do wartościowych rzeczy należą między innymi biżuteria, smartfon, karta płatnicza czy tablet. Wartość kilku przedmiotów, które masz przy sobie, może osiągnąć kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych i więcej. Strata wartościowych rzeczy oznacza duże kłopoty dla budżetu, a także zdrowia. Polisa mieszkaniowa i odpowiednie dodatki mogą sprawić, że odzyskasz przynajmniej część środków koniecznych na zakup nowego sprzętu czy innych wartościowych przedmiotów. Sprzęt elektroniczny a ubezpieczenie (więcej na www.ubezpieczeniemieszkania.pl).

 

Niektórzy zastanawiają się, po co ubezpieczać rzeczy osobiste. Tymczasem to proste – cenne przedmioty można łatwo zniszczyć lub stracić. Ktoś może nam je ukraść. O tym, czy dana rzecz zalicza się do osobistych, ubezpieczalnia powinna zadecydować samodzielnie. Przedmioty zwykle wymieniane są szczegółowo w dokumencie OWU. Należą do nich między innymi telefon komórkowy, urządzenia do odtwarzania obrazu, klucze, dokumenty (na przykład prawo jazdy), portfel, torebka czy sprzęt muzyczny. Oczywiście może być ich znacznie więcej, jednak o tym, co można ochronić polisą, decyduje ubezpieczalnia.

 

Kiedy może przydać się ochrona rzeczy osobistych?

Mając podstawowe ubezpieczenie mieszkania lub domu, przedmioty osobiste traktowane są przez ubezpieczalnie jak ruchomości domowe. Jeśli masz wykupione rozszerzenie o mienie ruchome, przedmioty będą chronione w takich samych sytuacjach, co mury i elementy stałe. Jeśli w polisie znajduje się kilkanaście zdarzeń losowych i kradzież z włamaniem, przedmioty osobiste zostaną nimi zabezpieczone. Rzeczy prywatne ubezpieczyć można też od rabunku poza domem lub mieszkaniem. W zależności od wybranej opcji ochrona obowiązywać może zarówno w Polsce, jak i w Europie czy na świecie. Ruchomości domowe - co to? Warto przeczytać, co dokładnie się do nich zalicza.

 

Rabunek jest dokonaniem lub usiłowaniem zabrania mienia poprzez między innymi groźby lub przemoc fizyczną. Aby ubezpieczalnia uznała szkodę, do której doszło w wyniku kradzieży i rabunku, kluczowe będzie udowodnienie, że zastosowano przemoc słowną lub cielesną. Rabunek oznaczać może dosłownie to samo, co oszustwo lub wyłudzenie. Jeśli stracisz przedmioty osobiste, bo ktoś ukradnie ci je z kieszeni i nawet tego nie zauważysz, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

 

Od czego uzależniona jest cena polisy?

Roczny wydatek na polisę mieszkaniową chroniącą przedmioty, również osobiste, kosztuje średnio ok. stu złotych miesięcznie. Ostateczna kwota zależy od nas samych oraz wartości mienia, jakie posiadamy jako osoby ubezpieczone. Cena polisy mieszkaniowej uzależniona jest również od następujących czynników:

 

  • cena i specyfika nieruchomości,
  • lokalizacja,
  • zakres ochrony w podstawie,
  • polityka ubezpieczyciela,
  • historia ubezpieczenia,
  • liczba i wiek lokatorów,
  • odporność na ogień konstrukcji budynku,
  • kwestie prawne,
  • liczba i rodzaj rozszerzeń,
  • sumy ubezpieczenia, w tym dla mienia ruchomego.

 

Nie można kupić ubezpieczenia wartościowych rzeczy osobistych jako samodzielnego produktu. Zawsze będzie ono dodatkiem do polisy mieszkaniowej, która chroni mury i elementy stałe oraz ruchomości. Czasami trzeba też wykupić inne rozszerzenia, takie jak rabunek czy kradzież z włamaniem.

 

Za co nie będzie odszkodowania? Ważne informacje

Jak przy każdym ubezpieczeniu, tak samo przy ubezpieczeniu wartościowych przedmiotów na przykład od kradzieży ubezpieczyciel ustala, za co nie można dostać odszkodowania. Listę z takimi rzeczami zawsze znaleźć można w OWU dołączanym do umowy. Przedmioty mogą różnić się w zależności od agencji ubezpieczeniowej. Na takiej liście często są rękopisy, programy komputerowe, papiery wartościowe, złoto, rzeczy pozostawione na tarasie lub balkonie czy przechowywane w pomieszczeniach gospodarczych, przy budynku. Bardzo drogie przedmioty czasami uznawane są w ubezpieczalniach za „mienie o wyjątkowej wartości”. Ich ubezpieczenie zwykle wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty.

 

Przedmioty wartościowe można objąć ubezpieczeniem pod warunkiem, że sporządzony zostanie dokładny wykaz przedmiotów z określeniem ich nazwy, marki, rodzaju, cech specjalnych i wartości. Przedmioty wartościowe powinien wycenić jednak ekspert domu aukcyjnego lub rzeczoznawca. Może to zrobić również biegły sądowy. Jeśli chcesz ubezpieczyć na przykład perły czy kamienie szlachetne, powinieneś mieć dowód ich zakupu. Jako przedmioty wartościowe potraktować można też rzeczy osobiste (na przykład zegarek). W celu wykupienia odpowiedniej polisy warto sprawdzić najkorzystniejsze oferty za pomocą porównywarki. W ten sposób sam zadecydujesz, jaki okres ochrony cię interesuje oraz ile możesz wydać na swoją polisę mieszkaniową, aby spełniała swoją funkcję.

– Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz