Problemy z pamięcią pojawiają się u wielu osób. Głównie dotyczą osób starszych, u których są następstwem chorób neurodegeneracyjnych i zmian związanych ze starzeniem się organizmu. Co stosować na poprawę pamięci? Jakie preparaty bez recepty mogą być pomocne?
Problemy z pamięcią - jak się objawiają?
Problemy z zapamiętywaniem dotyczą wielu osób starszych. Mogą pojawić się też w młodszym wieku, choć w większości dotyczą jednak pacjentów w wieku podeszłym. Jak się objawiają? Mogą występować pod różną postacią. Osoby doświadczające problemów z pamięcią mogą mieć trudność z zapamiętywaniem nowych informacji. Im samym nie zawsze łatwo jest to zauważyć. Jednak osoby z ich najbliższego otoczenia często dość łatwo je dostrzegają.
Przy problemach z pamięcią mogą wystąpić też kłopoty z przypominaniem sobie wydarzeń z przeszłości. I dotyczy to nie tylko błahych sytuacji, ale również ważnych wydarzeń, których wydawałoby się, że nigdy się nie zapomni. U pacjentów z otępieniem pojawiają się też trudności w szukaniu rozwiązań, uczucie skołowania, a także zaburzenia orientacji czasowej i przestrzennej.
Problemy z pamięcią - co stosować?
Apteka internetowa oferuje różnorodne preparaty wspomagające pamięć i koncentrację. Przy łagodnych problemach można sięgnąć po preparat z miłorzębem japońskim lub lecytyną. Składniki aktywne obecne w miłorzębie usprawniają przepływ krwi przez naczynia mózgowe. Dzięki temu, tkanki są efektywniej zaopatrywane zarówno w tlen, jak i potrzebne składniki odżywcze. Miłorząb zwiększa też odporność tkanek na niedotlenienie. Można znaleźć go w takich lekach jak Bilobil czy Ginkofar.
W lekach na poprawę pamięci znaleźć można też lecytynę. Stanowi ona bogate źródło choliny i nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, a w mniejszym stopniu również z grupy omega-3. Lecytyna wchodzi w skład kilku suplementów diety oraz leku - Vita Buerlecithin. Zarówno preparaty z lecytyną, jak i miłorzębem są zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Działania niepożądane występują rzadko i mają niewielkie nasilenie.
Przy problemach z pamięcią pomocne mogą być też preparaty z cytykoliną, która wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu. Pozytywnie na pamięć i koncentrację może oddziaływać też żeń-szeń. Czasami, lekarz zaleca leki na receptę. Dotyczy to głównie osób z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami pamięci.
Jak naturalnie wspomagać pamięć?
Oprócz leczenia farmakologicznego, warto sięgnąć po naturalne sposoby wspomagające zapamiętywanie i koncentrację. Korzystnie na pracę mózgu wpływa regularna aktywność fizyczna. U osób starszych musi być ona indywidualnie dobrana do stanu zdrowia i możliwości pacjenta. Dobre efekty mogą przynieść też aktywności, które pobudzają mózg do pracy, takie jak rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy też układanie puzzli. Warto też dbać o życie towarzyskie i podtrzymywanie relacji.
Zdrowy i aktywny tryb życia pomaga utrzymać nie tylko wydolność fizyczną organizmu, ale wpływa korzystnie również na wydolność psychiczną. Wprowadzenie kilku nowych aktywności wspomagających pracę mózgu oraz wdrożenie odpowiednich leków może pomóc pacjentom złagodzić pojawiające się problemy z zapamiętywaniem.
Materiał zewnętrzny
Grafika: freepik.com