Problemy z kręgosłupem dotyczą znacznej części społeczeństwa. U wielu osób diagnozowana jest dyskopatia. Czym się objawia? Co powoduje rozwój dyskopatii kręgosłupa? Jakie metody leczenia są polecane?
Co to jest dyskopatia kręgosłupa? Jakie są jej przyczyny?
Dyskopatia kręgosłupa to schorzenie, które dotyczy dysków międzykręgowych, pełniących funkcję amortyzatorów i wpływających na prawidłową ruchomość. Niestety, wraz z wiekiem, a także pod wpływem innych czynników, dyski ulegają degradacji – rozwija się dyskopatia. Choroba może dotyczyć różnych odcinków kręgosłupa. Istnieje dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego, dyskopatia szyjna i dyskopatia odcinka piersiowego. Przyczyny choroby są zróżnicowane. Najczęściej dyskopatia rozwija się w wyniku starzenia się organizmu. Dyski stają się mniej elastyczne, ulegają naturalnym procesom degeneracyjnym i pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Na rozwój dyskopatii narażone są także osoby, które pracują fizycznie, dźwigają ciężkie przedmioty, a także te, które długo pozostają w jednej pozycji, np. długo siedzą przy biurku. Inną przyczyną rozwoju dyskopatii są urazy i wady kręgosłupa oraz brak aktywności fizycznej. Na chorobę szczególnie narażone są osoby z nadwagą, która obciąża kręgosłup, oraz pacjenci z predyspozycjami genetycznymi.
Objawy dyskopatii kręgosłupa
Dyskopatia należy do najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa i może dotyczyć osób w każdym wieku, również młodych i aktywnych. Jej objawy nie zawsze są takie same – zależą od stopnia zaawansowania choroby oraz lokalizacji zniszczonych dysków. Do konsultacji ze specjalistą zmuszają takie objawy jak:
- Silny ból kręgosłupa – dolegliwości bólowe mogą mieć różny charakter i są najczęstszym objawem dyskopatii. Czasami ból jest ostry i nasila się podczas ruchu, u innych osób ma charakter przewlekły i utrudnia codzienne funkcjonowanie.
- Promieniowanie do kończyn – typowy dla dyskopatii jest ból promieniujący do kończyn lub rąk, spowodowany uciskiem na korzenie nerwowe.
- Drętwienie kończyn – wiele osób odczuwa nieprzyjemne objawy, takie jak drętwienie, mrowienie kończyn, osłabienie mięśni czy zaburzenia czucia powierzchniowego – to również wynik ucisku na nerwy.
- Zmniejszona ruchomość – osoby chore skarżą się na sztywność kręgosłupa i mogą mieć problemy z wykonywaniem niektórych ruchów czy ćwiczeń.
W przypadku zauważenia niepokojących objawów warto udać się do lekarza neurochirurga. Lekarze z Crsclinic są w stanie zdiagnozować problem i wdrożyć skuteczne leczenie.
Jak leczyć dyskopatię kręgosłupa?
Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego powoduje duży ból i utrudnia wykonywanie codziennych czynności, dlatego nie można jej lekceważyć. Aby rozpoznać chorobę, potrzebny jest wywiad oraz badanie fizykalne, oceniające poziom bólu oraz ruchomość kręgosłupa. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się rezonans magnetyczny kręgosłupa i tomografię komputerową, a w przypadku objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia czucia – badanie elektromiograficzne. Metody leczenia dobierane są indywidualnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najważniejsza jest regularna rehabilitacja, której celem jest wzmocnienie mięśni oraz poprawa elastyczności, stabilności i ruchomości kręgosłupa. Uzupełnieniem są różnego typu zabiegi, np. elektroterapia, laseroterapia czy krioterapia. W celu złagodzenia bólu lekarz może zalecić leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutku, stosuje się leczenie małoinwazyjne, takie jak blokada zewnątrzoponowa i kriolezja kręgosłupa. Jeżeli choroba jest mocno zaawansowanan konieczne może być leczenie operacyjne. Niezależnie od zastosowanej metody, pacjenci powinni samodzielnie dbać o kręgosłup. W przypadku dyskopatii niezbędna jest codzienna aktywność fizyczna, m.in. ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców. Pacjenci muszą pamiętać o prawidłowej postawie i zasadach bezpiecznej pracy.
Dyskopatia kręgosłupa to poważny problem zdrowotny, który wymaga kompleksowego podejścia. Wczesna diagnoza oraz odpowiednio dobrana terapia pozwalają ograniczyć ból i poprawić jakość życia. Kluczem do sukcesu jest regularna rehabilitacja, aktywność fizyczna i świadomość własnego ciała. Troska o kręgosłup powinna stać się codziennym nawykiem – to inwestycja w zdrowie i sprawność na długie lata.
Artykuł sponsorowany