Ciepłe wnętrza, czyli jak skutecznie wspomóc domowe ogrzewanie?

Ciepłe wnętrza, czyli jak skutecznie wspomóc domowe ogrzewanie?

 

Ogrzewanie w domowych przestrzeniach to jednak z kluczowych instalacji, bez których nie da się funkcjonować we wnętrzach zwłaszcza w okresie zimowym. Do tego celu stosuje się rozmaite urządzenia. Obok tradycyjnych systemów niekiedy używa się dodatkowych źródeł ciepła.

 

Jakie rozwiązania grzewcze wprowadzić do domu, by uzyskać optymalny komfort termiczny? Dlaczego warto mieć kilka alternatywnych produktów do ogrzewania przestrzeni mieszkalnych? O tym przeczytacie poniżej.

 

Kiedy może się przydać dodatkowe źródło ciepła?

 

Podstawą ogrzewania w domach zazwyczaj bywają kompleksowe instalacje, które ogrzewają całą przestrzeń mieszkalną. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim:

  • grzejniki ścienne podłączone do kotła lub pompy ciepła,
  • ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne).

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy oprócz takiego podstawowego źródła ciepła przydają się dodatkowe produkty.

Kiedy bywają pomocne? Stosuje się je zwłaszcza w okresie dużych mrozów, gdy wydajność głównego ogrzewania nie jest wystarczająca. Niekiedy używa się takich grzejników w zastępstwie całej instalacji. Dotyczy to zarówno okresów przejściowych, poza sezonem grzewczym (względy ekonomiczne lub brak dostępu do ciepła sieciowego), jak i rozmaitych awarii urządzeń czy infrastruktury. Zdarza się nawet, że dodatkowe rozwiązania grzewcze zastępują klasyczną instalację – w przestrzeni wykorzystywanej okazjonalnie (np. w piwnicach i na strychach) bądź w miejscach, gdzie z różnych powodów nie montuje się klasycznego ogrzewania.

 

Urządzenia mobilne a skuteczne ogrzewanie domu

 

Gdy chce się zapewnić w domach alternatywne źródła ciepła, warto zastanowić się nad przenośnymi produktami. Zazwyczaj w przestrzeniach mieszkalnych stosuje się rozwiązania elektryczne, jak te dostępne na stronie Econovli. Do najchętniej wybieranych zaliczają się zwłaszcza:

  • promienniki,
  • termowentylatory.

Ich największą zaletą jest prostota i łatwość obsługi. Szybko się nagrzewają i pomagają niemal od razu poprawić warunki termiczne w danym pomieszczeniu. Małe grzejniki można bez większego trudu przenosić z miejsca na miejscu lub ustawiać tak, by dogrzewały tylko wybraną strefę. Co więcej, da się wybrać modele do ustawienia na podłodze lub szafce bądź do zawieszenia na ścianie, każdy o zróżnicowanej estetyce, wpisującej się w większość modnych obecnie wnętrz. Ich największym ograniczeniem jest konieczność zapewnienia zasilania z domowej sieci.

 

Domowy kominek – nie tylko klimat, ale też ciepło dla całego domu

 

Innym sposobem na podniesienie temperatury w domowych wnętrzach jest skorzystanie z kominka. To piękne i ozdobne źródło ciepła, wpisujące się w niejeden modny salon lub jadalnię. Łączy zatem funkcje typowo estetyczne z praktycznymi. Od wyboru wkładu kominkowego zależy zakres i skuteczność ogrzewania kominkowego. Potrafi on bowiem ogrzać samo pomieszczenie kominkowe, ale także zapewnić ciepło we wszystkich wnętrzach.

Stosuje się np. system DGP (dystrybucji ciepłego powietrza). Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje on powietrze, ogrzewane w palenisku, a następnie rozprowadzane specjalnymi kanałami do różnych pokoi w domu. Wielką zaletą takiego ogrzewania jest niezależność od dostaw energii elektrycznej. Z drugiej strony trzeba liczyć się z ruchami dużych mas powietrza, a z nim kurzu i roztoczy. Co więcej, wydajność takiego rozwiązania nie zawsze pozwala na ogrzanie dużych mieszkań lub domów (zwłaszcza wielopoziomowych).

Drugim rozwiązaniem są kominki z płaszczem wodnym. W tym przypadku w ramach wkładu kominkowego znajdują się rurki podłączone do domowej instalacji grzewczej. W ten sposób woda, nagrzewająca się od paleniska, może być doprowadzona do grzejników ściennych w całym domu. Zyskuje się ciepło we wszystkich pomieszczeniach, bez konieczności uruchamiania centralnego kotła.

 

Ciepły i naprawdę wygodny dom – podsumowanie

 

Czasami standardowe ogrzewanie w domu nie wystarcza, by utrzymać optymalne warunki termiczne w danej przestrzeni. Bardzo przydatne mogą okazać się przenośne grzejniki lub inne rozwiązania, w tym kominki połączone z odpowiednimi systemami rozprowadzania ciepła. Dzięki temu, bez względu na okoliczności, da się utrzymać idealną temperaturę w każdym domu.

Materiał zewnętrzny.

 

Dodaj komentarz