Do suwalskiego Ratusza wpłynęła petycja rodzin osób z niepełnosprawnością i w spektrum autyzmu w sprawie powołania w mieście Centrum Opiekuńczo - Mieszkalnego.
Mieszkańcy Suwałk oraz rodziny osób z niepełnosprawnością/w spektrum autyzmu zwrócili się z prośbą do władz miasta o powołanie w Suwałkach Centrum Opiekuńczo — Mieszkalnego (COM). Ich zdaniem takie miejsce jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniego wsparcia, opieki oraz możliwości integracji i rehabilitacji społecznej osobom z niepełnosprawnością i/lub w spektrum autyzmu. Z tego typu wsparcia skorzystają również rodziny tych osób. Obecnie jest możliwość współfinansowania powstania oraz prowadzenia takiego centrum ze środków zewnętrznych.
- Z roku na rok rośnie liczba dzieci diagnozowanych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Jest to tendencja stała, co oznacza, że wzrost liczby osób w spektrum autyzmu będzie stale wzrastać. Należy również zdać sobie sprawę z faktu, iż autyzm to nie choroba i nie da się go wyleczyć, a dzieci zdiagnozowane osiem, dziesięć czy piętnaście lat temu są już pełnoletnie. Oznacza to, że obszar wsparcia należy jak najszybciej rozszerzyć właśnie o usługi wspierające osoby dorosłe w spektrum autyzmu - argumentują rodzice.
Naprzeciw tym potrzebom wychodziłoby właśnie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, które stworzy warunki do niezależnego życia i funkcjonowania dorosłych osób z niepełnosprawnościami/ w spektrum autyzmu, włączania ich do życia w społecznościach lokalnych, a tym samym wpłynie na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością/w spektrum autyzmu. COM oferuje różnorodne formy wsparcia, takie jak terapia, rehabilitacja, zajęcia edukacyjne oraz możliwość czasowego czy też stałego zamieszkania.
- Rodziny osób z autyzmem często napotykają na liczne trudności związane z opieką, terapią, czy rehabilitacją społeczno-zawodową swoich bliskich. W naszym mieście brakuje również specjalistycznego wsparcia dla osób z autyzmem, które jednocześnie mają inne zaburzenia lub niepełnosprawności (tzw. sprzężenia). Osoby te wymagają szczególnej opieki i zintegrowanych form wsparcia, które są rzadko dostępne w istniejących placówkach. Utworzenie Centrum mogłoby odciążyć te rodziny a także umożliwić powrót na rynek pracy członkom ich rodzin. Mogłoby stać się miejscem integracji społecznej, gdzie osoby z autyzmem mogłyby nawiązywać kontakty, uczestniczyć w różnorodnych zajęciach oraz aktywnościach społecznych, co przyczyniłoby się do ich lepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Dodatkowo powstanie takiej placówki może również przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat autyzmu oraz kształtowania postaw akceptacji i zrozumienia dla osób z tym zaburzeniem - czytamy w petycji.