Zarybienie Czarnej Hańczy, ułożenie „Rzeki życzeń”, czy puszczanie do wody łódek origami - w piątek (22.04) w Suwałkach odbyły się obchody Światowego Dnia Ziemi.
Ekologiczno-artystyczne wydarzenie z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizował dziś na Bulwarach nad Czarną Hańczą przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia Suwalski Ośrodek Kultury. Wydarzenie rozpoczął happening artystyczny. Uczestnicy akcji wzięli udział w ekologicznym quizie, a także wykonali obiekt łączący sztukę z ekologią i działaniami społecznymi (tzw. community art). Podczas warsztatów przygotowali łódki origami z recyklingowego papieru, które później wypuścili do wody ozdobione w różne namalowane wzory i swoje imiona. Powstała tez specjalna droga z kamieni do której dzieci dokładały kamyki z wypisanymi życzeniami np. o dobre oceny w szkole czy pokój na świecie.
Jednym z głównych punktów wydarzenia było zarybienie Czarnej Hańczy narybkiem pstrąga potokowego, naturalnie występującego w przepływającej przez Suwałki Czarnej Hańczy. Ryby na miejsce dostarczyło Gospodarstwo Rybackie Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach. Na koniec odbyła się prelekcja przedstawiciela Polskiego Związku Wędkarskiego o faunie Czarnej Hańczy. Jak mówił Waldemar Bujkowski z Gospodarstwa Rybackiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Suwałkach, dziś do Czarnej Hańczy trafiło 5 tysięcy sztuk narybku pstrąga potokowego i sto większych sztuk. Jak mówił, ryb w tym miejscu jest dużo, jednak problemem są kłusownicy i obniżający się poziom wody.
- Na tym odcinku jest bardzo dużo pstrąga potokowego. Mamy tylko niestety problem z kłusownictwem i nie dorastają one do zbyt dużych rozmiarów. Te z kolei, które dorosną, są raczej nieliczne. Sama rzeka Czarna Hańcza też jest w coraz gorszej formie przez to że niesie coraz mniej wody. Niewielu pewnie to pamięta, ale tutaj w tych terenach mieliśmy na wiosnę rozlewiska. Prąd wody usuwał wszystkie osada, natomiast dzisiaj ona się zaczyna wypłycać, rzeka niesie coraz mniej wody przez co jest on coraz bardziej ciepła i gatunki szlachetne takie jak pstrąg potokowy będą schodzić z tego terenu.
Dodajmy, że to nie jedyne akcje w mieście związane z obchodami Światowego Dnia Ziemi. W pomoc planecie włączyły się również dzieci z suwalskich szkół, które uprzątnęły tereny sąsiadujące z ich placówkami. W sumie do akacji przystąpiło aż 1792 uczniów z 12 różnych placówek oświatowych z Suwałk.