Rodzina repatriantów z Kazachstanu zamieszkała w Suwałkach

czteroosobowa rodzina Państwa Tachanovskiy z Kazachstanu zamieszkała w Suwałkach

W środę (24.11) w Urzędzie Miasta w Suwałkach oficjalnie powitano nowych mieszkańców miasta - czteroosobową rodzinę Państwa Tachanovskiy z Kazachstanu, która ubiegała się o repatriację do Polski.

 

Rodzina Tachanovskiy to 31-letnia Kristina, której dziadek pochodził z Polski, 33-letni Yevgeniy oraz dwójka dzieci: 4-letnia Nelli i Artem, który skończył w lipcu roczek. Państwo Tachanovskiy to osoby z wyższym wykształceniem. Kristina to epidemiolog, a Yevgeniy to ekonomista i inżynier. Dziś nowi mieszkańcy spotkali się w suwalskim Ratuszu z władzami Suwałk, przedstawicielem Wojewody Podlaskiego i mediami.

- Witamy Państwa w Polsce. To bardzo budujące, że czuliście potrzebę i chęć skorzystania z możliwości repatriacji i zdecydowaliście się zostać obywatelami Polski. Mam nadzieję, że będziecie czuli się w Suwałkach jak u siebie w domu. Będziemy starali się Wam pomóc na ile będziemy mogli w zadomowieniu się w Polsce i w Suwałkach – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który wręczył rodzinie polską flagę oraz flagę Suwałk.

Miasto Suwałki wsparło rodzinę Tachanovskiy oferując jej mieszkanie w zasobie komunalnym na ulicy Kościuszki. W dalszym etapie będzie to pomoc w znalezieniu pracy oraz opieki w przedszkolach dla dzieci.

- Dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie. Jesteśmy tu dopiero od trzech dni i nie zdążyliśmy jeszcze poznać Waszego, a w sumie to już Naszego miasta. Odbyliśmy kilka spacerów. Jest tutaj pięknie i czujemy, że będziemy tutaj się czuli dobrze – mówiła Kristina Tachanovskiy.

Rodzina póki co nie posługuje się językiem polskim i korzystała z pomocy tłumacza. Wszyscy zapewniali jednak, że szykują się do intensywnej nauki.

 

Dodajmy, że prezydent Suwałk powitał rodzinę w poniedziałek 22. listopada na lotnisku w Warszawie. Zgodnie z Ustawą o repatriacji z chwilą przekroczenia polskiej granicy stali się oni polskimi obywatelami. Z kolei we wtorek w Urzędzie Miejskim w Suwałkach z inicjatywy włodarza zorganizowano spotkanie robocze mające na celu przygotowanie wszelkich formalności związanych z zalegalizowaniem pobytu Państwa Tachanovskiy w Polsce.

 

5 Komentarzy

Adrian

24/11/2021

Transliteracja nazwisk i imion słowiańskich (a polskich w szczególności) to jakaś aberracja.

U nich tak wpisano w paszportach zagranicznych (dokumentach podróży). Nikt tam nie może sobie coś zażyczyć. Natomiast po polsku ich nazwiska są: Taczanowskij i Taczanowskaja (może byc Taczanowska-nie wiem jak tam w Kazachstanie,ale wydaje się, że transliteracja z rosyjskiego), czyli państwo Taczanowscy. Imiona- Kristina i Jewgenij.  Dzieci- Nelli i Artiom. Kto ma jeszcze się ogarnąć...

niech sobie sami znajdą pracę a nie załatwianie dużo ludzi w Suwałkach po studiach i nie mogą znaleźć pracy nawet 10 lat 

BS

26/11/2021

Dodane przez xxx w odpowiedzi na

A co to za studia, że 10 lat pracy nie można znaleźć? 

Dodaj komentarz