Oddali hołd ofiarom Obławy Augustowskiej

miejsce Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej

 

Uroczystość upamiętniająca ofiary Obławy Augustowskiej odbyła się we wtorek (16.05) w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej w pobliżu miejscowości Okółek.

 

Wczoraj, w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej, przy rozstaju dróg w Puszczy Augustowskiej w pobliżu miejscowości Okółek, odbyła się uroczystość zorganizowana w pierwszą rocznicę odsłonięcia i poświęcenia znaków pamięci poświęconych Ofiarom Obławy Augustowskiej, nazywanej czasem "Ostatnim Krzykiem Obławy". Zebrani oddali cześć i hołd pomordowanym, poprzez złożenie przez delegacje kwiatów i zapalenie zniczy pod instalacją memorialną. Mówiono również  o aktualnych działaniach na rzecz prawdy i pamięci o Obławie Augustowskiej.

 

Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej, przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określaną mianem Obławy Augustowskiej. Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie jest znana dokładnie ani data początkowa, ani końcowa operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12, a 28 lipca. Zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Ustawa z dnia 9 lipca 2015 r. o ustanowieniu Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku wyznaczyła 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku.

 

2 Komentarzy

Obławę przeprowadzono w lipcu 1945 z osobistego rozkazu Stalina aka Dżugaszwilego. Aresztowano 7 tysięcy osób, które trzymano w dołach z wodą skrępowanych drutem kolczastym. Nie wiadomo do dzisiaj gdzie zakopano ciała 592 osób, które zabił Smiersz pod wodzą niejakiego Iwana Gorgonowa. Z Polaków w obławie brał udział ojciec Ryszarda Schnepfa, Maksymilian Sznepf, który dowodził pododdziałem 1 Praskiego Pułku Piechoty LWP.

Dodaj komentarz