Nie będzie wsparcia pielęgniarek szkolnych w gabinetach lekarskich

Wsparcie przychodzi i gabinetów przez szkolne pielęgniarki

Suwalski samorząd nie będąc organem założycielskim podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej, nie ma wpływu na ich organizację pracy, strukturę zatrudnienia i podejmowane decyzje - przekazały władze Suwałk w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych.


Z propozycją, aby pielęgniarki szkolne wsparły przychodnie i gabinety lekarskie poprzez odbieranie telefonów i prowadzenie recepcji wyszedł  Jacek Roszkowski z Prawa i Sprawiedliwości. Zaproponował, aby delegować pielęgniarki szkolne, które z racji zajęć zdalnych w szkołach mogą takiego wsparcia udzielić. - Problem z dodzwonieniem się do lekarza nawet w tak błahej sprawie jak przedłużenie recepty może powodować frustrację. W tym czasie zwiększonego zagrożenia dla zdrowia, powinniśmy zapewnić skuteczny kontakt telefoniczny, by nie utrudniać ludziom chorym i tak już trudnej sytuacji zdrowotnej i nie narażać ich na dodatkowy stres. Procedura porady lekarskiej czasami wymusza wykonania dodatkowego telefonu by uzyskać kod recepty, proszę lekarzy o empatię do ludzi chorych i przesłanie kodu recepty SMS-em by nie obciążać dodatkowo linii - przekazał w interpelacji Jacek Roszkowski.

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wyjaśnił, że niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej udzielające świadczeń w rodzaju podstawowej opieki zdrowotnej jak również Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Medycyny Szkolnej i Promocji Zdrowia „Sanitas”, są podmiotami gospodarczymi niezależnymi od samorządu. Samorząd nie będąc organem założycielskim przedmiotowych podmiotów nie ma wpływu na ich organizację pracy, strukturę zatrudnienia i podejmowane decyzje. Włodarz dodał, że w myśl prawa oświatowego dyrektor szkoły współpracuje z pielęgniarką albo higienistką szkolną, lekarzem i lekarzem dentystą, sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą. Szkoła natomiast zapewnia uczniom możliwość korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej, spełniającego szczegółowe wymagania oraz wyposażonego w odpowiedni sprzęt. 

 

- Z informacji uzyskanej od dyrektorów wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Suwałki wynika, że w okresie zawieszenia, na terenie ww. jednostek, pomimo sytuacji epidemicznej w kraju odbywają się zajęcia rewalidacyjne, zajęcia praktyczne w warsztatach szkolnych i inne, tak więc świadczenie usług przez pielęgniarki szkolne jest tym bardziej uzasadnione. W związku z powyższym, w świetle obowiązujących przepisów prawnych, pielęgniarka nie jest pracownikiem szkoły, zatrudnianym przez dyrektora i nie jest wykazywana w arkuszu organizacyjnym jednostki na dany rok szkolny. Na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia, na terenie szkoły udziela jedynie świadczeń zdrowotnych, sprawując profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami, w gabinetach znajdujących się na terenie wszystkich suwalskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych - przekazał Czesław Renkiewicz. 

 

Prezydent w związku ze zgłaszanymi utrudnieniami i niedogodnościami związanymi z teleporadami medycznymi wystosował apel do świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej o umożliwienie realizacji osobistych wizyt pacjentów w gabinetach lekarskich oraz rzetelne informowanie pacjentów odnośnie ich prawa, w tym prawa do zgłoszenia woli osobistego kontaktu z właściwym personelem medycznym

 

- Narodowy Fundusz Zdrowia Podlaski Oddział Wojewódzki w Białymstoku, w związku z wystąpieniem samorządu dotyczącym utrudnień w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Suwałk zapewnił, iż na bieżąco monitoruje sposób zawartych umów oraz dostępność do świadczeń, a także podejmuje szeroko zakrojone działania informacyjne wśród lekarzy. W świetle powyższego informuję, że w przypadku nieprawidłowości w pracy niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, skargi/wnioski można składać do Narodowego Funduszu Zdrowia kontraktującego niniejsze usługi lub do Rzecznika Praw Pacjenta na adres: poz@rpp.gov.pl. Ponadto w celu minimalizacji utrudnień zachęcam do skorzystania z usług platformy pacjent.gov.pl,  co pozwoli na otrzymywanie kodu recepty za pośrednictwem sms - zakończył włodarz. 

2 Komentarzy

Koteczek

08/12/2020

Od centrali po peryferia zarządzający naszym nieszczęśliwym krajem ustanawiają nowe rekordy niekompetencji. Brawo! Cieszę się, że dotarło to również na naszą prowincję. Dotąd czułem się pominięty. Ja ze swojej strony proponuję Datek Patriotyczny - 50% od przychodów wszystkich członków i Władzy i jej sympatyków na ratowanie naszego nieszczęsnego kraju. Możecie przynosić mi w kopertach, pozdrawiam!

 

Dodaj komentarz