Program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny” w II LO

Suwalska Fundacja Teraz Wschód w akcji II Liceum Ogólnokształcącego

 

II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach jest pierwszą szkołą w Suwałkach, która przystąpiła do programu „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”.

 

Szkoła to miejsce, którego główną rolą jest edukacja. Ale to także przestrzeń, która powinna dawać dzieciom i młodzieży poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Jednak jak mówić o takich wartościach, gdy „te dni” często okazują się tematem tabu?  Okres. Czyli słowo, którego się w szkole nie wypowiada. I temat, o którym się nie rozmawia. Lub rozmawia zbyt mało. Jak wskazują badania przeprowadzone przez firmę badawczą Difference, 42% badanych kobiet mówi, że w ich domu o okresie nie mówi się lub nie mówiło wcale. Co więcej, co trzecia nastolatka nie jest gotowa psychicznie na pojawienie się pierwszej miesiączki.

 

Co więcej, problemem nie jest „tylko” brak wiedzy, ale także ograniczenie dostępu do produktów higienicznych. Według badań, aż co piąta uczennica opuszcza lekcje ze względu na brak środków higienicznych podczas okresu. Z pomocą przychodzi Kulczyk Foundation i marka Rossmann. Wspólnymi siłami realizują one w wybranych placówkach na terenie Polski program „Podpaski w szkole dla każdej dziewczyny”, zapewniając zapas podpasek dla uczennic oraz szerząc świadomość o tematach związanych z menstruacją.

 

Suwalska Fundacja Teraz Wschód również nie przeszła obok tego problemu obojętnie. „Myślimy globalnie, działamy lokalnie” - to hasło, które przyświecało Fundacji w wielu dotychczasowych działaniach i pojawiło się również w tym temacie. Chociaż problem jest globalny, organizacja  podejmuje rękawice i rozpoczyna walkę z nim lokalnie. Pierwszym z punktów, w którym podjęto działania w tym temacie jest II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Zygmunta Podhorskiego w Suwałkach. W szkolnych łazienkach już pojawiły się fundacyjne skrzyneczki, w których znajdują się podpaski dostępne dla każdego. Jak mówi prezes Fundacji Teraz Wschód: „Sukcesem projektu będzie to, że podjęte działania pomogą chociaż jednej z dziewcząt poradzić sobie w te trudne dni”.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz