Wraca temat segregacji śmieci i kontroli wiat

Kampania informacyjna związana z segregacją odpadów komunalnych

 

- Będziemy mówić co segregować, jak segregować i dlaczego segregować odpady komunalne - przekazały władze miasta, które w czwartek (02.03) zapowiedziały kampanię informacyjną w Suwałkach oraz nową procedurę kontroli wiat śmietnikowych. 

 

Kampania informacyjna związana z segregacją odpadów komunalnych i nowa procedura kontroli wiat śmietnikowych - suwalski Ratusz chce doprowadzić do poprawy segregacji śmieci wśród mieszkańców. Kampania skierowana będzie przede wszystkim do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli nie osiągniemy narzuconych ustawowo poziomów selekcji to miasto zapłaci wysoką karę pieniężną, a to odczują wszyscy mieszkańcy, ci co segregują i ci co nie segregują - informują władze miasta. 

Dlatego też oprócz planowanej kampanii informacyjnej wprowadzona została nowa procedura kontroli należytego gospodarowania odpadami komunalnymi. Dokument jest, zdaniem suwalskiego Ratusza, prostym określeniem reguł kontroli, tak aby każdy mieszkaniec i przedsiębiorca mógł się z nimi zapoznać. Procedura ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której kontrole odbywać się będą według ściśle określonych, przejrzystych reguł. Treść procedury znajduje się TUTAJ.

- Ostatecznością będą pouczenia kierowane do zarządcy lub właściciela danej nieruchomości oraz tzw. „żółte kartki” ostrzegające, że segregacja jest niewłaściwa co w konsekwencji może prowadzić do wprowadzenia stawki podwyższonej za brak selekcji w wysokości 82 zł za gospodarstwo domowe - zaznacza suwalski Ratusz.

Żeby poprawić stan segregacji odpadów miasto buduje również instalację do doczyszczania odpadów komunalnych na którą otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 15,5 mln zł.

 

14 Komentarzy

Często widać jak pegeerusy, ładnie poubierani mają wy..ne na tą segregację albo nie maja świadomości ważności sprawy. Smutno się na to patrzy. Dodatkowo kontener na plastiki zapełniany jest bardzo szybko i reszta po ziemi się wala. Można częściej wywozić.

Mieskaniec

02/03/2023

Nic innego nie umieją tylko karać. Wybory idą. Ja to zapamiętam sobie. I tak za śmieci płacimy chorendalne kwoty to proszę zatrudnić ludzi i jak złe segregujemy to proszę poprawić a nie kasę brać i jeszcze karać za byle co. Beszczelnie! Żeby choć za darmo śmieci odbierali to rozumiem. A to już umiaru brak w darciu kasy od ludzi. Mówią ze Obecnie rządzący za wszytko ludzi kasują ale tu widzę i opozycja tez! No tego już nie zdzierżę. 

KaraUGUM

03/03/2023

Dodane przez Mieskaniec w odpowiedzi na

Kara to w Polsce pierwszy temat do naprawy wszystkiego. U nas przed posesję wyrzucamy worki ze śmieciami , kosze. Przyjedzie dziunia i grzebie w worku bo źle segregujemy. A i tak do jednego samochodu wszystko sypia to po co segregować.  

Też mieszkaniec

03/03/2023

Dodane przez Mieskaniec w odpowiedzi na

Serio tak ciężko wam posegregować te śmieci w domu i wrzucić do właściwego kosza. 7 letnie dzieci nie mają z tym problemu. Na pegeerusów, komuchów zacofanych nic nie działa to trzeba karać.

Za komuny wszytko było za darmo. Wieć i karać można było. A teraz kasę biorą niebotyczną za smieci i jeszcze karać bedą! Nie rozumiesz o co tu chodzi? Serio taki jesteś jak przedszkolak? Jak biorą ksaę to nich sobie segreguja nie mówię zę wszyscy źle to robią ale jak nawet to jak każesz sobie płacić za usługę wywożenia śmieci to segreguj sobie i wara od karania! Jak nie to w nastęnych woborach wygra kto inny. Odpowiedzilnosć zbiorowa to ubiegła epoka słusznie miniona. Tyle w temacie

Ale po co? Raz temat spalarni, raz że mają nowe maszyny do sortowania a i tak wiecznie ceny w górę a na 3 duże bloki ma się 4 kontenery. Nie ma warunków w tak małych mieszkaniach na segregowanie śmieci by spełniało to normy 

Najlepsze rozwiązanie to porobić śmietniki na klucze bo dużo ludzi przyjeżdża i wyrzuca wszystko .a my będziemy musieli płacić kary

cześka wywieźć na taczce z tego miasta i jego klikę w spółkach razem z jego krzakami i pluskwami w blokach 

Ceny podnoszą za nie segregowane śmieci , to kto będzie segregował . 

wałko

05/03/2023

brawo prezydencie z takimi dobrymi pomysłami startuj w wyborach na prezydenta albo króla tadżykistanu , wygraną masz w cuglach

1. W Suwałkach jest odpowiedzialność zbiorowa. Każde gospodarstwo domowe płaci tyle samo bez względu ile liczy osób. Jeżeli jedno gospodarstwo lub parę mieszkań w bloku nie segreguje to i tak płaci cały blok zwiększoną kwotę 82zł. od gospodarstwa. Za jakiś czas całe Suwałki bez względu czy segregują, czy nie będą płacić wyższą kwotę. Takie podejście włodaży nie motywuje społeczeństwa do segregacji śmieci.

2. Czemu w skupiskach garaży nie ma kontenerów na śmieci? Na początek proponuję postawić kontenery w takich miejscach i zobaczyć ile śmieci tam się gromadzi. Później pomyśleć o opłatach. Obecnie śmieci gromadzą się przy garażach, albo są wynoszone do najbliższej wiaty nie koniecznie swojej i nie koniecznie segregowane.

3. Dlaczego nie wszystkie sklepy (spożywcze) mają swoje kontenery na śmieci? W tym przypadku korzystają z kontenerów przyblokowych i nie koniecznie segregują? Jak już będziecie zaglądać w kontenery, proszę zwrócić na to uwagę.

Dodaj komentarz