Suwałki tuż za podium w rankingu "Wspólnoty"

Miasto Suwałki zajęło czwarte miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów za lata 2018-2020 Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. 

 

Nagrodę odebrali: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Skarbnik Miasta Wiesław Stelmach. Dla miasta to awans o dwa miejsca względem roku ubiegłego.

- Od lat inwestujemy ogromne pieniądze w infrastrukturę miejską. Przede wszystkim wykazujemy duże zaangażowanie w kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych na inwestycje. W latach 2018-2020 zrealizowaliśmy inwestycje na łączną kwotę 332 mln zł. Z czego aż 163 mln zł to środki pochodzące z Unii Europejskiej, a także 3,5 mln zł zł dotacji z budżetu państwa – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Warto zauważyć, że suwalskiemu samorządowi udaje się również skuteczne realizować inwestycje, wspierane przez sektor prywatny. Na budowę pasa startowego, który został oddany do użytkowania w 2020r. Fabryki Mebli FORTE przekazały Miastu aż 10 mln zł. W podobnym modelu współpracy budowane są drogi, które prowadzą do nowobudowanych osiedli deweloperskich czy obiektów handlowych. Zawsze przy takich inwestycjach swój udział finansowy mają firmy, które inwestują w Suwałkach.

 

Jakie inwestycje realizowało Miasto Suwałki w latach 2018-2020?
To rzeczywiście okres kiedy rok do roku na inwestycje Władze Suwałk przeznaczały ponad 100 mln zł. W tym czasie powstała tzw. „Trasa Wschodnia” za blisko 80 mln zł, hala sportowo – widowiskowa Suwałki ARENA z widownią na ponad 2200 miejsc za blisko 40 mln zł, wspomniany pas startowy lotniska za ponad 26 mln zł. Ale też termomodernizacje suwalskich placówek oświatowych, kompleksowa wymiana oświetlenia ulicznego, zakup nowych autobusów czy budowa ulic osiedlowych.

 

Źródło: UM Suwałki

3 Komentarzy

mieszkaniec

08/10/2021

Brawo P. Prezydencie. Jako miasto jesteśmy ciekawym przykładem, turyści z całej Europy i Suwalczanie odwiedzający miasto po kilku, kilkunastu latach są wprost zachwyceni zmianami w mieście. Natomiast stali mieszkańcy tego nie dostrzegają.

Suwalczanie mówią: zastaw się i postaw się. Ciekawe o ile wzrósł kredyt / zadłużenie miasta w stosunku do roku ubiegłego. Kiedy będą dotacje na spłatę kredytu?

Dodaj komentarz