Śledztwo umorzone. Bożena Kamińska wydała oświadczenie

Oświadczenie byłej posłanki Platformy Obywatelskiej Bożeny Kamińskiej

 

Prokuratura w Ostrołęce umorzyła trwające od 2021 roku śledztwo w sprawie Bożeny Kamińskiej. - Zakończyła się sprawa, która tak naprawdę nigdy nie powinna była się rozpocząć - przekazała w swoim oświadczeniu była posłanka Platformy Obywatelskiej z Suwałk.  

 

W grudniu 2021 roku Bożena Kamińska została zatrzymana przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Usłyszała ona zarzuty przywłaszczenia kilkuset tysięcy złotych na działalność jej biura poselskiego oraz składania fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2015-2018.. Była posłanka PO od początku twierdziła, że jest niewinna. Jej zdaniem był to odwet politycznych przeciwników, gdyż na wniosek pokrzywdzonych obywateli ujawniała nieprawidłowości w działaniach służb. Chodziło m.in o skargi suwalskich policjantów na nieprawidłowości w komendzie i działania Jarosława Zielińskiego, ówczesnego Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego domu mundurowi mieli całodobowo pilnować. 

 

W sprawie zgromadzono obszerny materiał, jednak nie znaleziono dowodów popełnienia przestępstwa. W związku z tym w Prokuraturze w Ostrołęce zapadła decyzja o umorzeniu postępowania. Bożena Kamińska wydała w tej sprawie oświadczenie, które w całości prezentujemy poniżej. 

 

OŚWIADCZENIE

Po wielu latach przeżytych upokorzeń, nękania, nieuzasadnionych oskarżeń i inwigilacji. Po długim i traumatycznym okresie stygmatyzacji prowadzącej do infamii społecznej, obejmującej mnie i moich najbliższych, zakończyła się sprawa, która tak naprawdę nigdy nie powinna była się rozpocząć.

 

W normalnie funkcjonującym państwie parlamentarzysta, który na wniosek pokrzywdzonych obywateli ujawnia nieprawidłowości w działaniach służb może liczyć na wsparcie aparatu władzy w ich zbadaniu i rozliczeniu winnych. Niestety, w moim przypadku, rządzący skierowali całą machinę środków przeciwko mnie, która próbowała reagować na przejawy niedopuszczalnych procedur w jednostkach policji.

 

Ówczesny Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku, moim zdaniem nie bez wiedzy swego przełożonego, odpowiedzialnego za służby mundurowe, Sekretarza Stanu Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji doprowadził do zapowiadanego konkursu na donosy posłanki Bożeny Kamińskiej i wszczęcia kontroli CBA, a następnie skierowania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce. Wśród wielu zarzutów skupiono się najbardziej na dwóch: składania fałszywych oświadczeń majątkowych oraz przywłaszczenia środków finansowych przeznaczonych na działalność biura.

 

Od samego początku prowadzenia kontroli przez CBA zastosowano wobec mnie bardzo szczegółowe procedury. Zaczęło się od wielogodzinnych przesłuchań świadków a następnie dopiero w końcówce 2023 roku, 5 razy zeznawałam w Prokuraturze Okręgowej w Ostrołęce. CBA uzyskało osiem opinii w sprawie, opracowało dwie wewnętrzne analizy kryminalne. Oprócz mnie w czasie śledztwa przesłuchano dwudziestu świadków. Wszelkie te zabiegi nie posuwały sprawy w pożądanym przez oskarżycieli kierunku. Może dlatego śledztwo było kilka razy przedłużane.

 

Oczywiście procedury nie kończyły się na przesłuchaniach. Kontrolą objęto wszystkie rachunki moje i męża, zwrócono się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o uchylenie tajemnicy bankowej w 53 bankach, 49 biurach maklerskich, 57 towarzystwach funduszy inwestycyjnych, 65 towarzystwach ubezpieczeniowych i 34 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

 

Praktycznie nie było dziedziny życia, która pozostawałaby poza zainteresowaniem kontrolujących agentów. Przykładem niech będzie zwracanie się do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego o nadesłanie wniosków o paszport mojej córki i zięcia czy do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, Urzędu Miejskiego w Gołdapi i Urzędu Miejskiego w Suwałkach o nadesłanie wniosków o wystawienie dokumentów dla mnie i członków mojej rodziny. Występowano do ZUS, USC a także do Urzędów Skarbowych w całej Polsce. Pozyskano PIT-y (od 2012) moje, mego męża, córki, zięcia, a także wszystkich świadków w sprawie.

 

Analizowano moje dokumenty związane z Biurem poselskim od 2011 r., w tym używanie kart bankomatowych. Sprawdzano nawet powody zamieszczenia z opóźnieniem korekt sprawozdania z wykorzystania kwoty ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego.

 

Przeanalizowano wszystkie moje i męża rachunki bankowe. Ponadto analizowano dokumentację związaną z nabyciem przeze mnie spadku po moich rodzicach i działu tego spadku. Poddano analizie projekty budowlane mojego domu. Zdjęć z moim wizerunkiem używano w mediach do ilustracji oskarżycielskich materiałów, które sprawiały, że w społeczeństwie zaczął funkcjonować obraz mojej osoby jako kobiety z brzemieniem domniemanej winy.

 

Sprawa się zakończyła i tak naprawdę powinnam odczuwać ulgę i radość. Zbyt jednak długi był ten trudny czas okupiony obciążeniem psychicznym i rana zbyt świeża i głęboka. Myślę o sobie, ale przecież ówczesne, prawicowe służby uwikłały w tę sprawę całą moją rodzinę, współpracowników i znajomych. Wszystkie te osoby pragnę w tym oświadczeniu szczerze przeprosić za wszystkie niedogodności i złe emocje  które je spotkały.

 

Sprawa, która nie powinna mieć miejsca trwała od 2018 roku, a wynikiem nad wyraz skrupulatnych czynności dochodzeniowych jest 25 tomów akt liczących blisko 5 400 stron. Inicjatorów tego procederu mogę wymienić po nazwiskach. Czy jednak mogę spodziewać się po nich przeprosin? Wątpię...

Bożena Kamińska

 

20 Komentarzy

Adrian

08/02/2024

Kto nasłał CBA (znow Kamiński i Wąsik !!!) aby upokarzać posłankę możemy się domyślać. Może zatrzymał się w Łomży w drodze do Warszawy i wpadł na pogawędkę z prokuratorem a może szpnął słówko partyjnemu koledze w MSWiA - tego się nie dowiemy, ponieważ w takich sprawach kwitów się nie zostawia, ale pamiętajmy że "is fecit, cui prodest".

niemal z pewnością sprawców umorzenia postępowania przez prokuraturę można wymienić po nazwisku: minister sprawiedliwości  Bodnar i neoprokurator krajowy niejaki Bilewicz. Nie ma w tym przypadku, siłowe przejęcie prokuratury krajowej między innymi temu miało służyć, doktryna Neumana w pełnej krasie. 

Suwalczanin

09/02/2024

Dodane przez Olo w odpowiedzi na

A gdzie była i co robiła przez bez mała trzy lata ziobrzystowska, upartyjniona prokuratura, że nie była w stanie udowodnić niczego?

Czesław

08/02/2024

Z niecierpliwością czekam na wiadomość o Sławomirze NOWAKU ! Człowiek tak krystalicznie czysty jak Władymir  Karpiński ,jak Bżenka Kamieńska czy Karino Giertych z Gawłowskim  i jeszcze nie słyszę by miał nominację na MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI ! Kiedy , no pytam kiedy ? 

Anonymous

08/02/2024

W sprawach czynnych lub byłych polityków śledztwa i sprawy sądowe się przeciagają, bo prokuratorzy i sędziowie doskonale wiedzą, że jak się zmieni władza polityczna to zmienią się ich przełożeni, którzy będą wymagać czegoś innego. Niezależność wymiaru sprawiedliwości od władzy wykonawczej i ustawodawczej to w dużej mierze fikcja. Nawet w sprawach ewidentnych jak przyjęcie łapówki przez posłankę Beatę S. zapadł wyrok uniewinniający, bo posłanka rozpłakała się i to wystarczyło. A poważniej to w sądach obowiązuje tzw. doktryna Neumanna, że bronią swoich, bo mają swoich sędziów.

Przykład idzie z góry,  potwierdza to np. afera łapówkarska w Parlamencie Europejskim dotycząca m.in. posłanki Evy Kaili i byłego posła Antonio Panzeriego złapanych na łapówkarstwie za załatwianie spraw w PE.

Andrzej

09/02/2024

Jarosław Zieliński na jest śmiesznym bufonem, lecz osobą która zaniszczyła życie i karierę wielu niewinnym ludziom, a jego drugie imię to Mściwość.

Pamiętacie tego "policjanta" który proponował konkurs na najlepszy donos na Kamińską? Wyrzucono go już precz ze służby czy jeszcze z tym czekają? Ostatnie czego potrzebujemy to skrajnie upolitycznieni funkcjonariusze o zerowych kompetencjach.

Suwalczanin

10/02/2024

Dodane przez Polak w odpowiedzi na

Ten specjalista od konfetti dla poślątka Zielińskiego  w 2021 roku został zatrudniony w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, na stanowisku samodzielnego specjalisty w Zespole ds. Obronności i Ochrony Mienia.

***h*t*t*p*s*://w*w*w.wprost.pl/kraj/10430725/daniel-kolnierowicz-ma-nowa-prace-w-lasach-panstwowych-byl-szefem-podlaskiej-policji.html***

Dodaj komentarz