Radni przyjęli programy pomocowe skierowane do suwalskich przedsiębiorców

Program Miasta Suwałk - wsparcie dla przedsiębiorców

 

Budynki będące własnością przedsiębiorców, którzy w roku 2023 lub 2024 lub 2025 lub 2026 zrealizują na terenie Suwałk swoje inwestycje oraz stworzą nowe miejsca pracy, będą zwolnione z podatku od nieruchomości. 

 

Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej zostały przyjęte programy pomocowe skierowane do suwalskich przedsiębiorców. Jednym z nich jest tzw. „Program de minimis”, dzięki któremu utworzono 333 miejsca pracy w Suwałkach, a przedsiębiorcy skorzystali ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na kwotę ponad 6 mln zł. Wspomniany program pomocy de minimis w zakresie zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy związanych z inwestycjami początkowymi na terenie Miasta Suwałk to dobrze już znana formuła. Program od lat działa na terenie Suwałk.

- Na bazie tego programu chcemy zwolnić od podatku od nieruchomości budynki będące własnością przedsiębiorców, którzy w roku 2023 lub 2024 lub 2025 lub 2026 zrealizują na terenie Suwałk swoje inwestycje oraz stworzą nowe miejsca pracy. Uważam, że program jest zachętą dla przedsiębiorców by inwestować na terenie naszego miasta. W latach 2010-2023 w ramach tego programu utworzono 333 miejsca pracy, natomiast ogólna kwota zwolnienia z podatku od nieruchomości w tym okresie wyniosła 6.145.615 zł – poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Kolejną propozycją jest Uchwała w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów stanowiących zrekultywowane tereny po górniczych wyrobiskach nadziemnych zajętych na potrzeby prowadzenia działalności w zakresie turystyki, rekreacji i sportu. Ta uchwała ma na celu stworzenie możliwości przywrócenia do życia terenów po górniczych wyrobiskach poprzez stworzenie warunków oraz możliwości ich zagospodarowania w taki sposób, aby mogła korzystać z nich lokalna społeczność. Zwolnienie stanowić ma zachętę dla potencjalnych inwestorów i stworzyć możliwości powstania w mieście Suwałki nowych terenów sportowych, turystycznych, rekreacyjnych i wypoczynkowych.

 

Źródło: UM Suwałki

1 Komentarzy

Proponujecie wsparcie w postaci zwolnienia z podatku to dobry pomysł ale wielkim błędem jest wspieranie małego grona ludzi co nie daje efektów inwestycji. Aby przyciągnąć inwestorów trzeba przyciągnąć ludzi do miasta i okolic nie tylko przedsiębiorców. wszystkim musi się opłacać mieszkać i pracować zmniejszenie podatków powinno dotyczyć wszystkich ludzie którzy sami zarobili pieniądze najlepiej wiedza w co je zainwestować a im więcej im zostanie tym więcej wydadzą i tym większe będą podatki w kasie regionu (przykład Irlandii- obniżyli podatki i mają rekordowy wzrost wpływów z podatków bo ludzie chcą płacić podatki tam gdzie są niższe i właśnie tam się przenoszą i więcej ludzi je płaci skutkiem czego są większe wpływy). 

„Wy ludziom nie musicie dawać. Wystarczy, że przestaniecie im zabierać, a ludzie sami sobie poradzą.”

– Andrzej Lepper

My nie potrzebujemy żadnych 500+ dopłat i innych łask, takich rzeczy potrzebują ludzie niepełnosprawni, ułomni. My jesteśmy zdrowymi normalnymi ludźmi. Przestańcie po prostu nam zabierać i przewalać nasze pieniądze rozkradając je po drodze. Wasze wsparcie w postaci dopłat kosztuje nas więcej niż tych dopłat otrzymujemy na 800+ składa się około 1200 zł podatku 800 wypłata do tego koszty manipulacyjne między bankami, utrzymanie urzędników do obsługi utrzymanie pomieszczeń dla pracowników remonty ogrzanie materiały biurowe komputery, systemy informatyczne serwery itp. i na 800 otrzymanych dopłat musze zapłacić 1200 zł podatku co to dla mnie za biznes? wolę zmienić rezydencję podatkową i przez to region upadnie.

Kolejną kwestią jest straszenie wojną w regionie to nie my zwykli ludzie jesteśmy wrogami niezależnie od narodowości Rosjanie, Polacy, Białorusini, Francuzi, Niemcy, Anglicy, Chińczycy, Amerykanie, Żydzi. Wrogami są ci, którzy wysyłają nas na wojnę.

 

Dodaj komentarz