Obowiązkowych parkingów podziemnych nie będzie

rozszerzenie warunków pozwolenia na budowę dyskontów i supermarketów

 

W obowiązujących przepisach prawa brak jest postanowień, które nakazywałyby, przy realizacji usług z zakresu handlu, budowę parkingów podziemnych - przekazał prezydent Suwałk w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych.

 

O rozszerzenie warunków pozwolenia na budowę dyskontów i supermarketów o zapewnienie parkowania klientom w garażach podziemnych apelował do prezydenta Suwałk radny Jacek Roszkowski z Prawa i Sprawiedliwości. Jak wynika z raportu Market Side na koniec 2021 roku w Polsce działało 4848 sklepów spożywczych. W ciągu 10 lat ich liczba wzrosła o 86%, a powierzchnia handlowa się podwoiła. 

- Biorąc to pod uwagę, proponuję by sklepy o powierzchni powyżej 400 m2 zapewniały klientom parkowanie w garażach podziemnych w stosunku co najmniej połowy miejsc parkingowych udostępnionych na powierzchni. Zwiększenie liczby garaży podziemnych w Suwałkach pozwoli na rozładowanie parkingów zewnętrznych i zapewni ewentualną ochronę w czasie zagrożenia, służąc np. jako schrony - proponował radny. 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał, że w obowiązujących przepisach prawa brak jest postanowień, które nakazywałyby przy realizacji usług z zakresu handlu, budowę parkingów podziemnych. Brak jest również podstaw do wprowadzania tego typu nakazów np. poprzez uchwały rady. Narzucanie tego typu rozwiązań lokalnie, chociażby poprzez ustalenia planów miejscowych spotkać może się z zarzutem nadużycia władztwa planistycznego. 

- Władztwo planistyczne, czyli kompetencje gminy w zakresie przeznaczania i ustalania zasad zagospodarowania terenu podlega ograniczeniom, wynikającym z praw właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości. Gmina zobowiązana jest do zachowania w planowaniu przestrzennym wsady proporcjonalności, co oznacza zakaz nadmiernej w stosunku do chronionej wartości ingerencji w sferę praw i wolności jednostki. Wymagana ilość miejsc parkingowych niezbędnych do realizacji danej inwestycji, wynika wprost z ustaleń obowiązujących na terenie miasta miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, ustaleniami których objęte jest w ponad 90% powierzchni miasta. Jak wynika z powyższego warunkiem realizacji danej inwestycji jest zapewnienie przez inwestora odpowiedniej ilości miejsc postojowych. Kwestie te rozstrzygane są w projektach budowlanych, sporządzanych na podstawie obowiązujących planów miejscowych, a ich poprawność oceniana jest przez urząd na etapie ubiegania się przez inwestorów o decyzję o pozwoleniu na budowę danej inwestycji. Wraz z realizowanymi na terenie naszego miasta nowym obiektom usługowym powstają nowe parkingi - przekazał w odpowiedzi prezydent. 
 

3 Komentarzy

Ciekawski lewak

19/07/2023

...pisałem już wcześniej, brak podstawy prawnej, buahahaha... Polityczna zagrywka pisowca przed wyborami, skierowana do swojego specyficznego elektoratu.

Dodaj komentarz