Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego w Suwałkach

uroczystości przy pomniku 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej

 

Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w środę (27.09) przy pomniku 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej na ul. Sejneńskiej w Suwałkach.

 

Pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty AK na skwerze A. Kujałowicz w Suwałkach hołd twórcom i działaczom podziemnych struktur Polskiego Państwa Podziemnego oddały m.in. władze miasta z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk i Zdzisławem Przełmocem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach na czele. Obecni byli również: parlamentarzyści, kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, służby mundurowe poczty sztandarowe miejscowych szkół, delegacje uczniów szkół wszelkich szczebli, delegacje instytucji, zakładów pracy i mieszkańcy.

 

W okolicznościowym wystąpieniu Czesław Renkiewicz mówił o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, które powstało 84 lata temu, 27 września 1939 r. Podziemne, konspiracyjne państwo, z pełnymi strukturami, z pionem cywilnym, administracyjnym, ale również wojskowym, który stanowiła Armia Krajowa. W ramach tego Państwa toczyło się ,,normalne” życie. Było organizowane tajne nauczanie. W trakcie II wojny światowej w Polsce funkcjonowało 2 tys. szkół, oczywiście w podziemiu. Oprócz edukacji, drukowano prasę, funkcjonowała administracja na uchodźstwie, sądy, które wydawały wyroki.

 

Obchody zakończyła wspólna modlitwa i złożenie pod pomnikiem kwiatów przez delegacje.

 

Foto: UM Suwałki

3 Komentarzy

Danuta

28/09/2023

tych z PO nie ma... no tak, dla nich historia Polski się nie liczy, nie liczy się AK, żeby to było o armii czerwonej to byliby ci z PO

"Tych z PO" nie ma, bo są tylko "przypadkowi entuzjaści"  "Zielonego Pączusia".

Miejsca nie było.

Dodaj komentarz