Nie dowiemy się kto próbował sfałszować wyniki SBO

Próba sfałszowania wyników w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie próby sfałszowania wyników w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski.

 

15 października 2021 roku zakończyło się głosowanie na obecną edycję Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Następnie pracownicy Urzędu Miejskiego przystąpili do zliczania głosów. Uwagę informatyków zwrócił pewien szczegół. Ostatniego dnia głosowania na jedną z propozycji (konkretnie projekt pn. „Park Ułański” – odrestaurowanie parku na terenie pokoszarowym przy ul. Gen. K. Pułaskiego z elementami wystawy plenerowej o historii dawnego garnizonu) wpłynęły 924 głosy. Po przeanalizowaniu oddanych głosów okazało się, że wszystkie one pochodzą z jednego i tego samego numeru IP i zostały oddane przez tzw. bot głosujący z serwera poza granicami Polski.

 

Po analizie materiału uznano, że zachodzi uzasadnione podejrzenie, że głosy oddane z tego adresu IP zostały oddane bez wiedzy osób, których dane zostały bezprawnie użyte. Po pierwsze po porównaniu numerów PESEL osób których dane zostały użyte w głosowaniu na ten projekt z bazą osób które zmarły w latach 2000- 2021 znaleziono 43 takie osoby. Ostatni zgon datowany jest  na rok 2008.  Po drugie użycie danych osób nieżyjących wskazuje na duże prawdopodobieństwo, iż pozostałe osoby nie oddawały swojego głosu na ten projekt lub że w ogóle brały udział w głosowaniu, a zatem że ich dane zostały bezprawnie użyte. Po trzecie na liście osób znaleziono również takie, u których w formie bezpośredniego pytania zweryfikowano to czy rzeczywiście oddały głos na ten projekt. Każda z pytanych osób poinformowała, że nie zrobiła tego.


 
W związku z tym w oparciu o odpowiednie przepisy prawa Prezydent Suwałk postanowił skierować sprawę do prokuratury gdyż zdaniem prawników Urzędu Miejskiego w Suwałkach doszło do bezprawnego wykorzystania danych osobowych i tym samym popełnienia przestępstwa.

 

Temat poruszyła w środę (30.03) podczas sesji Rady Miasta Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki". Radna zwróciła się do prezydenta z pytaniem na jakim etapie jest postępowanie. W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk poinformował, że prokuratura postępowanie umorzyła, a Miasto nie będzie się od tej decyzji odwoływać. 

- Z uzasadnienia wynika, że w trakcie wykonywanych czynności w ramach prowadzonego śledztwa nie ustalono danych osoby, która posłużyła się danymi innych osób. Wobec tego brak jest możliwości ustalenia co było zamiarem sprawcy. Czyli nie wiadomo kto się tymi danymi posłużył. Przysługiwało nam zaskarżenie tej decyzji, ale z niej nie skorzystamy - powiedział włodarz. 

4 Komentarzy

bardzo podejrzane, ze tak prostej sprawy nie da się wykryć, musi komuś bardzo zależeć na umorzeniu skoro nawet nie będą się odwoływać od tej decyzji. Po pierwsze aby uzyskać takie dane to trzeba pracować albo w Urzędzie Miasta albo Policji. Stawiałbym bardziej na UM bo to były chyba też dane osób zmarłych mieszkających na terenie miasta. Takie pobieranie danych czy też sprawdzanie jest rejestrowane i łatwo można ustalić kto to robił oczywiście jeśli się chce. Tak myślę

Proszę sprawdzić kto był autorem wniosku o ten projekt i poprzedniach, a potem nie dziwić się ze Renkiewucz co zatrudnia na etacie min. 4 prawników nie chce zazalenia pisać.....ile jak tak takich spraw mogło być wcześniej?

Dodaj komentarz