Lotnisko nosi imię gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza

nadanie imienia gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza suwalskiemu lotnisku

 

Uroczyste nadanie imienia gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza suwalskiemu lotnisku rozpoczęło tegoroczne Air Show Odlotowe Suwałki.

 

Gen. bryg. pil. Witold Urbanowicz był wybitnym polskim pilotem myśliwskim, który odegrał istotną rolę w czasie II wojny światowej. Urodził się w Olszance na Suwalszczyźnie. We wrześniu 1940 roku, podczas Bitwy o Anglię, objął dowództwo Dywizjonu 303, który stał się jednym z najskuteczniejszych dywizjonów myśliwskich.
Zestrzelił łącznie 17 niemieckich samolotów, co czyni go jednym z najskuteczniejszych polskich asów myśliwskich II wojny światowej. Od dziś suwalskie lotnisko oficjalnie nazwane jest jego imieniem, a pamiątkową tablicę znajdującą się przy wjeździe na lotnisko odsłoniły władze Suwałk i województwa podlaskiego.  

- My mieszkańcy Suwałk, mieszkańcy Suwalszczyzny, pamiętamy o swoich bohaterach. Jednym z nich bez wątpienia jest Witold Urbanowicz, który urodził się 116 lat temu w podsuwalskiej Olszance. To z inicjatywy mieszkańców Suwałk, Olszanki i rodziny w kruchcie kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła pojawiła się w owym czasie tablica pamiątkowa. W 2006 roku decyzją Rady Miejskiej jego imieniem nazwano rondo u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Filipowskiej. Imię generała nosi również szkoła podstawowa nr 11 w Suwałkach, a także szkoła podstawowa w Olszance. Dziś do tej listy dołącza nasz szczególny obiekt, czyli suwalskie lotnisko. Bardzo pięknie, że nasi mieszkańcy występują z inicjatywami i chcą współodpowiadać za to co się dzieje w naszym mieście. Ciesze się, że ta inicjatywa jest inicjatywą oddolną i pochodzi od mieszkańca naszego miasta. Myślę, że to najlepszy z możliwych wyborów. Wszak nie ma innej tak godnej osoby związanej z suwalską ziemią, która kojarzy się z wojennym lotnictwem i osoby znanej na całym świecie, jak generał pilot Witold Urbanowicz. Dlatego też zasługuje on na to, żeby nasze lotnisko nosiło jego imię - mówił podczas uroczystości Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

4 Komentarzy

Anonymous

29/06/2024

Po wojnie generał Urbanowicz nawet wrócił do PRL-u. Ale UB na niego się uwzięło i szybko musiał brać nogi za pas. Mieszkał na Manhattanie na swojej działce. Tam w Nowym Jorku został pochowany. Na Jego działce są teraz wysokie drapacze chmur, ale przecież Generał również niezwykle wysoko latał :-)

Anonymous

01/07/2024

Warto byłoby przypomnieć, że Witold Urbanowicz, napisał i pozostawił po sobie wspaniałe książki. Doskonały język, humanistyczne przemyślenia, relacje uczestnika historii... Jego wspomnienia czyta się jak najlepszą  bardzo dynamiczną powieść, a jednocześnie w niektórych miejscach są bardzo refleksyjne. Świetna literatura.  "Myśliwcy", "Początek jutra", "Ogień nad Chinami", "Świt zwycięstwa" -  to powinien być kanon literatury światowej.

Dodaj komentarz